Αργεντινή Γαλλία Μουντιάλ 2022 Ποδόσφαιρο

Ο Μεσσί(ας) μπήκε στο πάνθεον και «σκότωσε» τη Γαλλία

Γράφει ο Θοδωρής Δημόπουλος

Τελικά ήταν μυθικό το τελείωμα του Λιονέλ Μέσι από την εθνική Αργεντινής, με την αλμπισελέστε να κάθεται στο «Έβερεστ» του Παγκοσμίου ποδοσφαίρου. Νίκη, με 4-2, στα πέναλτι (2-2 κανονική διάρκεια, 3-3 παράταση), κόντρα στην προηγούμενη κάτοχο του Μουντιάλ, Γαλλία, πρώτοι σκόρερ της διοργάνωσης, με 7 γκολ, ο σουπερστάρ της Παρί Σεν Ζερμέν, μαζί με τον Κιλιάν Εμπαπέ, που τον ξεπέρασε για, μόλις, ένα τέρμα (8).
Ο Θεός του ποδοσφαίρου φαίνεται ότι δεν ήθελε, ο Λιονέλ Μέσι, να σταματήσει από την εθνική Αργεντινής. Η, πολύ κακή, ανασταλτικά, Γαλλία, μετέτρεψε το 2-0 (Μέσι 23′, πέναλτι, Ντι Μαρία 36′), σε 2-2 (Εμπαπέ 80′, 81′), απάντησε στο γκολ του “Pulga”, στο 109 ‘ της παράτασης, και πάλι με τον σουπερστάρ των τρικολόρ, στο 118′, από την άσπρη βούλα, φτάνοντας στον “ξαφνικό θάνατο”, μετά την κακή διαχείριση του παιχνιδιού, όταν η μπάλα “έκαιγε”, από πλευράς Λατινοαμερικάνων. Ο βασιλιάς κρίθηκε από την άσπρη βούλα. Εκεί όπου ο νέος ήταν ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς. 4-2 , υπέρ της αλμπισελέστε. Και η υστεροφημία του κορυφαίου , κατά πολλούς, παίκτη ποδοσφαίρου , όλων των εποχών, φτάνει σε μέγεθος αυτή των δύο μεγάλων πρωταγωνιστών , των δύο προηγούμενων κατακτήσεων. Μάριο Κέμπες το 1978 και, φυσικά, Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα, το 1986. Η ιστορία γράφει ότι η Αργεντινή είναι η νέα βασίλισσα του ποδοσφαιρικού πλανήτη. Η νέα Πρωταθλήτρια Κόσμου, στο λαοφιλέστερο των σπορ. Στο αντίο του βασιλιά της…
Ο Αγώνας
Σέντρα στο μεγάλο τελικό, πιο προσεκτική η Αργεντινή, κατά τα πρώτα βήματα, μέσα στο χορτάρι, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, απέναντι σε μία Γαλλία με μεγαλύτερη υπερένταση, στην προσπάθεια διαχείρισης του παιχνιδιού. Στην αριστερή πλευρά προσπαθεί να χτυπήσει η «αλμπισελέστε», που κάνει την πρώτη, καθαρή, φάση της αναμέτρησης, στο 5ο λεπτό. Άλβαρεζ με τακουνάκι στον Μακάλιστερ, όμως ο μέσος της Μπράιτον θα στείλει τη μπάλα στην αγκαλιά του Γιορίς. Ενώ είχαν μεγαλύτερη όρεξη, οι τρικολόρ πουλάνε εύκολα κατοχές, κυρίως ανασταλτικά, από την πλευρά που χτύπησε, αρχικά, η αντίπαλός της, όπως προαναφέραμε. Σε κόρνερ θα απομακρύνει ο Βαράν, στο 8ο λεπτό, έπειτα από καλό σουτ του Ντε Πολ, την ίδια στιγμή που το σύνολο του Λιονέλ Σκαλόνι πατάει, ολοένα και πιο πολύ, περιοχή, εκμεταλλευόμενο την αμυντική αδράνεια και έλλειψη συγκέντρωσης, από τους παίκτες του Ντιντιέ Ντεσάμπ. Οι οποίοι κάνουν ξεκάθαρες τις προθέσεις τους να χτυπήσουν, από τον άξονα, την άμυνα των Λατινοαμερικάνων. Επιθετικές βλέψεις, μεν, έλλειψη δυνατότητας ρευστοποίησης, σε καθαρή τελική ευκαιρία, δε. Δεν έχει το ίδιο, ανάλαφρο, στοιχείο σε κυκλοφορία και επιθετικό χτίσιμο η ευρωπαϊκή ομάδα. Και που έδειξε η συνεργασία Μέσι-Ντε Πολ, στο 17′, αλλά χάλασε, με απελπιστικά άστοχο σουτ, ο Ντι Μαρία, από το ύψος, σχεδόν, της μεγάλης περιοχής. Απάντηση, στον αντίποδα, με τον Ζιρού να πλησιάζει, στο 19ο λεπτό, το 0-1, όμως η κεφαλιά του, από το χτύπημα φάουλ του Γκριεζμάν, έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο ίδιο μήκος κύματος κινείται η Αργεντινή, χτυπά τον Ντι Μαρία και προσπαθεί να χτυπήσει τις παθογένειες που εμφανίζει, ανασταλτικά, η Γαλλία, στην αριστερή πλευρά. Κάτι που καταφέρνει, με τον σταρ της Γιουβέντους να κερδίζει το πέναλτι, στο 21′, από τον Ντεμπελέ, και τον ηγέτη, Λιονέλ Μέσι, να ευστοχεί, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, από την άσπρη βούλα, για το 1-0 (23′) . 12ο γκολ, σε 26 παιχνίδια Μουντιάλ, για τον, κατά πολλούς, κορυφαίο παίκτη όλων των εποχών. Ο οποίος αγχώνει, ακόμα περισσότερο, την πρωταθλήτρια του 2018, που, παρότι ανεβάζει ταχύτητες, δέχεται πρεσάρισμα και δεν μπορεί να δημιουργήσει. Βραχυκυκλωμένη, εν ολίγοις. Δεν αλλάζει κάτι, στα επόμενα λεπτά, με την εξαιρετική κυκλοφορία των, τυπικά μόνο, γηπεδούχων, να αυξάνει τη δράση της γραμμής κρούσης, βάζοντάς την, ολοένα και πιο πολύ, στο καρέ του Γιορίς. Ενώ όλα αυτά υποβοηθούνται και από το άγχος, καθώς και το ολικό μούδιασμα, από πλευράς Γάλλων, οι οποίοι δεν έχουν συγκροτημένη σκέψη και αφήνουν πολλά μέτρα ελεύθερα στον αντίπαλο και κενά. Όπως στο 36′, όπου η Αργεντινή θα βρει χώρο στο ανοιχτό παιχνίδι, μετά το ρισκαδόρικο ανέβασμα της άμυνας των αντιπάλων τους. Εξαιρετική τροφοδότηση του Μέσι στον Μακάλιστερ, ο οποίος θα δώσει, από δεξιά, μία πάσα…μισό γκολ στον Ντι Μαρία. Μετά το κερδισμένο πέναλτι, γίνεται και εκτελεστής, με ιδανικό τελείωμα, 2-0. Η κατάσταση αναγκάζει τον Ντεσάμπ να αντικαταστήσει νωρίς Ντεμπελέ και Ζιρού, βάζοντας, στο 41ο λεπτό, Κόλο Μουανί και Τουράμ, για να ζωντανέψει, τουλάχιστον, το παιχνίδι του συνόλου του, μπροστά, πηγαίνοντάς, παράλληλα, τον Εμπαπέ στη θέση του σέντερ φορ. Δεν αλλάζει κάτι, μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, και ενώ ο Μέσι κάνει τα πάντα. Ακόμα και να γυρίζει πίσω, ώστε να μαρκάρει. Έπειτα και από τα 7 λεπτά καθυστερήσεων, η Γαλλία εξακολουθεί να έχει έλλειψη καθαρού πλάνου, για τον “εκφοβισμό” της Αργεντίνικης άμυνας, και το 2-0 παραμένει.
Περνώντας, τώρα, στο δεύτερο ημίχρονο, φαίνεται ότι το σκηνικό μικρή διάθεση έχει να αλλάξει. Έντονα στοιχεία αποτελεσματικού ποδοσφαίρου, από πλευράς Αργεντινής, με δείγμα αυτού να καταλήγει στο ωραίο σουτ του Ντε Πολ, στο 49′, που μπλόκαρε ο Γιορίς. Πρωταγωνιστές αυτού οι mastermind Μέσι και Ντι Μαρία, βλέποντας τρομερά και, κυρίως, ψυχράιμα γήπεδο. Στα ίδια επίπεδα η Γαλλία, που δεν δείχνει να έχει τα ψυχολογικά αποθέματα, ώστε να αλλάξει την εικόνα που εμφάνισε, στο πρώτο ημίχρονο. Καλό σουτ του Άλβαρεζ, στο 59′, από αριστερά, στην κλειστή γωνία του Γιορίς, σώζει ο κίπερ των τρικολόρ. Πολύ αδύναμη η αριστερή πλευρά τους, ενώ έχουν εκτεθεί και στο κομμάτι των επιστροφών. Παράδειγμα η συνεργασία Μέσι-Ντι Μαρία, με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Και πάλι εκτεθειμένη η αριστερή πλευρά των, βάσει πίνακα μονάχα, φιλοξενούμενων, όμως η ευκαιρία δεν θα καρποφορήσει. Όπως και η μαγική εναλλαγή, λίγο αργότερα, που δεν θα καταλήξει στο γκολ του Μακάλιστερ, μη μπορώντας να νικήσει τον πορτιέρο της Τότεναμ. Αποθέωση για τον Άνχελ Ντι Μαρία, που θα παραχωρήσει, στο 64ο λεπτό, τη θέση του στα Ακούνια. Και σίγουρα την άξιζε. Στον αντίποδα, όσο και να υπάρχει η πρόθεση να “πατηθεί το γκάζι” δεν μπορεί να κρατήσει σταθερότητα, όσον αφορά την κατοχή της μπάλας, η ομάδα του Ντεσάμπ. Υποψία φάσης στο 67′, η κεφαλιά του Κόλο Μουανί καταλήγει άουτ. Ρίχνουν, σιγά σιγά, ταχύτητες οι Λατινοαμερικάνοι, έχοντας, ως πρώτο στόχο, τη διατήρηση του σκορ. Κάτι που οι Ευρωπαίοι δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν. Εμφανίζεται ο Εμπαπέ, αλλά το σουτ του, από τη μεγάλη περιοχή, στο 71′, καταλήγει πολύ πάνω από το δοκάρι του Μαρτίνεζ. Παίζουν, μάλιστα τα τελευταία τους χαρτιά, με την αντικατάσταση Γκριεζμάν και Τεό Ερνάντεζ, για τους Κομάν και Καμαβίνγκα, στο 71ο λεπτό. Εξακολουθεί, ακόμα και αυτή τη χρονική στιγμή, να ανεβαίνει υπερβολικά ψηλά η άμυνα της Γαλλίας, με την Αργεντινή, σε πιο χαμηλό τέμπο, βέβαια, να φέρνει το πεδίο δράσης της στα άκρα. Και, πιο συγκεκριμένα, στα δεξιά. Όμως, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, έρχεται το απερίσκεπτο μαρκάρισμα του Οταμέντι, το οποίο θα καταλήξει στο 2-1, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Εμπαπέ. Ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύεται το ψυχολογικό αβαντάζ που ακολουθεί, χτυπώντας με τον τρόπο που ξέρει καλύτερα. Κόντρα οι τρικολόρ, ο Τουράμ σερβίρει, το μεγάλο αστέρι τους κάνει το 2-2. Πολύ κακή διαχείριση, από την πλευρά των παικτών του Σκαλόνι, που υποτίμησε υπερβολικά, ειδικά μετά το 75′, τις συνθήκες του αγώνα. Πιο απελευθερωμένοι οι τροπαιούχοι του 2018, έχουν μεταφέρει το άγχος στους Αργεντίνους και μεγαλώνουν το ύψος της πίεσης. Εμπαπέ και Ραμπιό, με απόσταση λίγων δευτερολέπτων, στο 94ο λεπτό, χάνουν τεράστια ευκαιρία, εκατέρωθεν, ώστε να κλέψουν το βαρύτιμο τρόπαιο. Ούτε ο Κόλο Μουανί μπορεί, δύο λεπτά αργότερα, στην κόντρα, να βρει λύση. Στα καπάκια έρχεται ο Μέσι, αλλά δεν θα μπορέσει να έχει τον τελευταίο λόγο, με το σουτ του, στο 97′, από το ύψος του ημικυκλίου της περιοχής, να καταλήγει σε τρομερή επέμβαση του Γιορίς. Στο κενό καταλήγουν οι τελευταίες απόπειρες για χτύπημα στην κόντρα, από πλευράς αλμπισελέστε, σκορ κανονικής διαρκείας 2-2, η ανατροπή οδηγεί στην παράταση.
Εκεί όπου, η Αργεντινή μπαίνει…με το μαχαίρι στα δόντια, παίζοντας άκρως επιθετικά, στα πρώτα λεπτά. Έχει, πλέον, στο παιχνίδι και τον Μοντιέλ ,που πέρασε, αντί του Μολίνα, στην αρχή της διαδικασίας. Πιο μουδιασμένο ξεκίνημα, στην αντίπερα όχθη, με τη Γαλλία να έχει τον Φοφανά στο χορτάρι, από το 96′, που έχει αντικαταστήσει το Ραμπιό. Στη συνέχεια, οι εντάσεις πέφτουν, ενώ, αμφότεροι, προσπαθούν να παίξουν ποδόσφαιρο κατοχής. Υπόνοιες ευκαιριών, εκατέρωθεν, χωρίς κάτι περισσότερο. Αποτέλεσμα αυτού να μπουν Λαουτάρο Μαρτίνεζ και Παρέδες, στο 102′, στις θέσεις των Άλβαρεζ και Ντε Πολ, αντίστοιχα. Φαίνεται πως αποδίδει αυτή την κίνηση, με τους Λατινοαμερικάνους να στρώνουν το παιχνίδι τους, χάνοντας διπλή ευκαιρία, στο 105′, με Λαουτάρο και Μοντιέλ. Ο πρώτος θα βγει, λίγο αργότερα, σχεδόν μόνος, μπροστά στην αντίπαλη εστία, αλλά πετά στον καλό των αχρήστων τη φάση-λουκούμι, που παρουσιάστηκε. Τελειώνει το πρώτο ημίχρονο του έξτρα χρόνου, αρχίζει το δεύτερο. Με ίδιο μοτίβο και την Αργεντινή να δικαιώνεται. Έστω και δύσκολα. Ξανά στο ανοιχτό παιχνίδι, και αφού ο Λαουτάρο αστόχησε, σε τετ α τετ με τον Γιορίς. Ο “Pulga” παίρνει το ριμπάουντ, πλασάρει, η μπάλα περνά, οριακά, τη γραμμή, λόγω διωξίματος του Κομάν, το γκολ μετρά κανονικά, 3-2 στο 109′. Οι Γάλλοι ανεβάζουν στροφές, πατούν ολοένα και πιο κοντά στην περιοχή του Μαρτίνεζ, θέλοντας να εκμεταλλευτούν την ψυχολογική πίεση της αντιπάλου τους. Με τον Κονατέ να αντικαθιστά τον Βαράν και αποκορύφωμα το χέρι του Παρέδες, στο 116′, που κέρδισε και εκτέλεσε ο Εμπαπέ. Δεν μπορούσε να το χάσει, κάνοντας, τελικά το 3-3. Ήρωας πήγε να γίνει, μετά από σέντρα του ηγέτη των τρικολόρ, ο Κόλο Μουανί, που δεν μπόρεσε, όμως, να βρει τη μπάλα. Από την άλλη πλευρά, δεν έχει διαφοροποιήσει το σκηνικό η αλλαγή του Πετζέλα, στη θέση του Μακάλιστερ, αν και οι καθυστερήσεις εξελίσσονται σε θρίλερ με αλλεπάλληλες μεγαλύτερες, εκατέρωθεν. Ο Ντισασί μπήκε, στις καθυστερήσεις, αντί του Κουντέ, ο Ντιμπάλα αντί του Ταλιαφίκο, ο αγώνας γίνεται ροντέο και οδηγείται, με 3-3, στα πέναλτι.
Στα οποία ο Κομάν θα αστοχήσει, μετά τις εύστοχες υλοποιήσεις Μέσι και Εμπαπέ. Ο Ντιμπάλα είναι «άχαστος», μοιραίος και ο Τσουαμενί, με τον Παρέδες να χαρίζει, σχεδόν, το τρόπαιο στην Αργεντινή. Παρά το γεγονός ότι ο Κόλο Μουανί βρήκε στόχο, ο Μοντιέλ επιβεβαιώνει το παραπάνω και ολοκληρώνει τη διαδικασία, στα ουράνια η Αργεντινή.
Οι ενδεκάδες
Αργεντινή (Σκαλόνι): Μαρτίνεζ, Μολίνα (91′ Μοντιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ταλιαφίκο (120+2′ Ντιμπάλα), Ντι Μαρία (64′ Ακούνια), Ντε Πολ (102′ Παρέδες), Φερνάντεζ, Μακάλιστερ, Μέσι, Άλβαρεζ (102′ Λαουτάρο Μαρτίνεζ) (4-4-2)
Γαλλία (Ντεσάμπ): Γιορίς, Κουντέ (120+1′ Ντισασί), Βαράν (113′ Κονάτε), Ουπαμεκανό, Τεό Ερνάντεζ (71′ Καμαβίνγκα), Τσουαμενί, Ραμπιό (96′ Φοφανά), Γκριεζμάν (71′ Κομάν), Ντεμπελέ. (41′ Κόλο Μουανί), Ζιρού (41′ Τουράμ), Εμπαπέ (4-1-2-3)
Κάρτες
Αργεντινή : Φερνάντεζ (45+7′, κίτρινη), Ακούνια (90+8, κίτρινη), Παρέδες (114′, κίτρινη), Μοντιέλ (116′, κίτρινη)
Γαλλία : Ραμπιό (55′, κίτρινη), Τουράμ (87′, κίτρινη), Ζιρού (90+5, κίτρινη, εκτός γηπέδου)