AEK ΕΛΛΑΔΑ Κεντρική Κολοσσός Ρόδου ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΙΓΚ

ΑΕΚ-ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ :95-89 : ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ Η ΕΝΩΣΗ

Μετά την επιτυχία επι της Ντιζόν και πριν την αναμέτρηση με την Γαλατά η ΑΕΚ έκανε το  καθήκον της και επιβλήθηκε του Κολοσσού Ρόδου με 95-89 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων έπεσε  η αυλαία της πρώτης μέρας της 18ης αγωνιστικής της Basket League, εκεί η ΑΕΚ  υποδέχτηκε τον Κολοσσό H Hotels σε ένα σημαντικό παιχνίδι λίγο πριν την   τελική ευθεία της κανονικής περιόδου.

Η ΑΕΚ έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες, από τον Άρη εκτός και το Λαύριο Megabolt εντός έδρας, επέστρεψε στις επιτυχίες το περασμένο Σάββατο περνώντας με τη νίκη από την έδρα του Ιωνικού και τις έκανε δύο σερί επικρατώντας των νησιωτών.  Έχει υποχρεωθεί ωστόσο ήδη σε τρεις εντός έδρας ήττες σε συνολικά οχτώ αγώνες. Έτσι μόνο αν κάνει το 2/2 στα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της ( Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό) για να αποφύγει τη χειρότερη, εντός έδρας επίδοση της στην τελευταία 9ετία. Από την περίοδο 2014-15 όταν και επέστρεψε στην Basket League, η ΑΕΚ δεν έκανε περισσότερες από τρεις εντός έδρας ήττες κανονικής περιόδου.

Ο Κολοσσός H Hotels έχασε την περασμένη Κυριακή το εντός έδρας αήττητο του από τον Ολυμπιακό και μετά την ήττα απο την ΑΕκ  μετράει πλέον τέσσερις  σερί ήττες στο Πρωτάθλημα. Παράλληλα έχει μόνο μία εκτός έδρας νίκη (εκείνη που σημείωσε επί του Άρη).

Με αυτή της την επικράτηση η ένωση έχτισε ένα καλό μομέντουμ ενόψει του κρίσιμου παιχνιδιού με τη Γαλατασαράι την Τετάρτη στα Λιόσια εκεί όπου με νίκη εξασφαλίζει την πρόκριση της στους 8 του BCL.

Αξιοσημείωτη δε η παρουσία των φίλων της ΑΕΚ στο γήπεδο το οποίο μπορεί να μην γέμισε αλλά δεδομένης της δυναμικής του αγώνα η προσέλευση ήταν ικανοποιητική.

Κατόπιν της νίκης της οι κιτρινόμαυροι επανήλθαν στην 3η θέση με ρεκόρ 11-7 ενώ ο Κολοσσός αντίστοιχα παρέμεινε στην 8η θέση με ρεκόρ 8-9.

H AEK γενικότερα  ήταν σε καταπληκτική μέρα επιθετικά και είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και παρόλο που  στα μέσα της δεύτερης περιόδου είχε ισοφαριστεί σε 46-46 στα μέσα της τρίτης περιόδου ξέφυγε ακόμα  και με 16 πόντους (74-58). Παρόλα αυτά, ο Κολοσσός έδειξε και πάλι πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο, δεν παράτησε το παιχνίδι και τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 95-89, ισοφαρίζοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα όπου είχε επικρατήσει ο Κολοσσός αξιοποιώντας την πολύ δυνατή φέτος έδρα του.

Απίθανο ματς για την Ένωση έκανε ο Κένι Γουίλιαμς. Ο Αμερικανός είχε 21 πόντους με 9/9 δίποντα, δίνοντας μεγάλες λύσεις στα τελευταία λεπτά, όταν ο Κολοσσός απείλησε με ανατροπή. Το καλύτερό του ματς με τα κιτρινόμαυρα έκανε και ο Κωστής Γόντικας, που σημείωσε 17 πόντους με 7/9 εντός πεδιάς ,τους περισσότερους εκ των οποίων πέτυχε στη τρίτη περίοδο όπου η ΑΕΚ ξέφυγε με την μέγιστη διαφορά. . Διψήφιοι ήταν και οι Γιάνκοβιτς (14π.), Στρέλνιεκς (12π.), Φλιώνης (10π.) και Οριόλα (10π.).

Από τον Κολοσσό,, καταπληκτικό ματς έκανε ο Σταρκς με 20 πόντους, ενώ 12 είχε ο Ντίξον και από 11 οι Μορέιρα, Κατσίβελης και Κόφεϊ. Ανησυχία υπάρχει στην ομάδα της Ρόδου για τον Ντίξον, που τραυματίστηκε στα τελευταία λεπτά και βγήκε από το παρκέ κουτσαίνοντας.

ΑΝΑΛΥΣΗ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Γουίλιαμς και Γόντικα που πέτυχαν από 4 πόντους προηγήθηκε γρήγορα με σκορ 8-0. Ο Κολοσσός ανέβασε την απόδοσή του και με Μορέιρα και Κατσίβελη άρχισε να μειώνει, διαμορφώνοντας το 10-6, πριν ο Ντίξον βάλει τρίποντο για το 10-9 και ο Μορέιρα γράψει το 10-11. Ο Γουίλιαμς συνέχισε να είναι καυτός και έβαλε ξανά μπροστά την ΆΕΚ με 17-13, πετυχαίνοντας πέντε συνεχόμενους πόντους, με τον Οριόλα να παίρνει τη σκυτάλη και να γράφει το 21-16. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Χρυσικόπουλου για το 23-19.

Ο Κολοσσός με τον Σμιθ προσπαθούσε να μειώσει στο σκορ στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως ο Γιάνκοβιτς πέτυχε συνεχόμενους πόντους για το 32-26. Ο Σταρκς απάντησε με ένα δικό του επιμέρους 8-0, το οποίο έδωσε στον Κολοσσό το προβάδισμα με +3 (32-35), πριν ο Φλιώνης ισοφαρίσει με δικό του τρίποντο σε 35-35. Η ΑΕΚ με Μάιλς και Γιάνκοβιτς ανέκτησε ένα μικρό +3 (40-37), όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ξανά για το 40-41. Οι μάχες στις ρακέτες ήταν εντυπωσιακές και το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι την ανάπαυλα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια πολύ κοντά στο σκορ (51-46).

Η ΑΕΚ με την έναρξη του δευτέρου μέρους ξέφυγε με +8 χάρη σε γκολ φάουλ του Γόντικα (56-48), με τον Φλιώνη να γράφει με τρίποντο το 59-50 και τον Γόντικα να βάζει ακόμη ένα καλάθι διαμορφώνοντας την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς (61-50). Η κατάρρευση του Κολοσσού συνεχίστηκε, με τον Έλληνα σέντερ να καρφώνει και πάλι για το 65-50. Οι Ροδίτες έτρεξαν ένα μικρό 4-0 για το 65-54, όμως ο Γόντικας ήταν ασταμάτητος και κάρφωσε για το 67-54. Με πέντε σερί πόντους του Στρέλνιεκς, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά και στους 16 (74-58). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε πάντως αντίδραση, με τους Σταρκς και Κατσίβελη να μειώνουν σε 74-65. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 81-68.

Ο Κολοσσός πάλεψε στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας στους 10 με Ντίξον και Σμιθ (83-73), πριν ο Γιανγκ γράψει το 83-76 με τρίποντο. Οι Ροδίτες μείωσαν ακόμη περισσότερο, όταν ο Ντίξον έγραψε το 85-80. Η ΑΕΚ προσπαθούσε με τον Φλιώνη να ξεφύγει, όμως ο Κολοσσός έβρισκε απαντήσεις και κράτησε τη διαφορά χαμηλά (89-84). Η Ένωση βρήκε τις λύσεις που έψαχνε με τον Γουίλιαμς, ανεβάζοντας το προβάδισμά της στο +9 (93-84). Ο Αμερικανός έβαλε ακόμη ένα καλάθι και διαμόρφωσε το 95-86, βάζοντας τέλος στο ματς, που είχε τελικό σκορ 95-89.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 51-46, 81-68, 95-89