ELITE LEAGUE ΕΡΡΙΚΟΣ ΝΤΥΝΑΝ Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ Κεντρική Μαρούσι ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΠΑΓΟΣ

ΠΑΠΑΓΟΥ-ΜΑΡΟΥΣΙ : 84-89 : Επικράτησε των ‘’Στρατηγών’’ και πάτησε κορυφή το Μαρούσι

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι στο κατάμεστο ‘’Σαλούν’’ ο Παπαγος γύρισε από το -20 , πήρε το προβάδισμα αλλά τελικά ηττήθηκε από το Μαρούσι το οποίο φιγουράρει πλέον  στη πρώτη θέση της EliteLeague.

Το περασμένο Σάββατο ( 4/3) η ομάδα του Παπάγου υποδέχτηκε στο ασφυκτικά γεμάτο και ιστορικό ‘’Σαλούν’’ την ομάδα του Αμαρουσίου στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Elite League Ερρίκος Ντυνάν . Ένα αργό τέμπο θα ευνοούσε το Μαρούσι καθώς πρόκειται για  μια ομάδα με περισσότερο αμυντικούς προσανατολισμούς. Απο την άλλοι οι ‘’στρατηγοί’’ αρέσκονται περισσότερο σε παιχνίδια πολλών κατοχών και υψηλού σκορ. Ενδεικτικό ότι η ομάδα του Παπάγου είναι η 2η πιο εύστοχη ομάδα της λίγκας και 3η έξω από την γραμμή του τριπόντου ενώ παράλληλα είναι η 3η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος στο σκοράρισμα αλλά και στη δημιουργία ενώ οδηγείτε και σε πολλά λάθη. Απο την πλευρά του το Μαρούσι έχει σχεδόν τη καλύτερη άμυνα της λίγκας. Η ομάδα του coach Σκαραφίγκα έχει τα περισσότερα κλεψίματα στο πρωτάθλημα, είναι δεύτερη στις τάπες ενώ τις καταλογίζονται και τα περισσότερα φάουλ.Τα παραπάνω υποδεικνύουν με σαφήνεια την αμυντική ταυτότητα του Αμαρουσίου. Τέλος, οι δυο ιστορικές ομάδες έχουν ξανασυναντηθεί 15 φορές με το σκορ να ειναι 8-7 υπέρ του Αμαρουσίου το οποίο  είχε επικρατήσει στις 6  απο τις 7 τελευταίες συναντήσεις.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα σπουδαίο διπλό ώντας εντυπωσιακοί για το μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και εξωφρενικά εύστοχοι έξω από τα 6,75. Ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σβήσουν  μια διαφορά 20 πόντων εις βάρος τους (50-70) , ανέκτησαν και το προβάδισμα (82-80) όμως με ένα επιμέρους σκορ 9-2 οι φιλοξενουμενοι απέδρασαν απο τη καυτή έδρα του Παπάγου δεχόμενοι αποθέωσης απο τους οπαδούς τους . Με την επικράτηση του αυτή το Μαρούσι έφτασε στις 14 νίκες σε 21 αγώνες και πάτησε κορυφή ενώ η ομάδα του Παπάγου παρέμεινε στις 13 σε νίκες σε 21 αγώνες γνωρίζοντας την μόλις 2η ήττα της σε 11 εντός έδρας αγώνες.

Αξιοσημείωτη δε η έντονη παρουσία των φίλων και των δύο ομάδων , η υποδειγματική τους συνύπαρξη στις κερκίδες του γηπέδου και παρά τις κάποιες αναμενόμενες προκλήσεις και αντεγκλήσεις εκατέρωθεν, η αστυνομία δεν χρειάστηκε να επέμβει σε κανένα σημείο.

Πριν το τζάμπολ του αγώνα τηρήθηκε  με απόλυτη ευλάβεια και ενός λεπτού σιγή ως ελάχιστος φόρος τιμής για τα θύματα των Τεμπών.

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι εξαιρετικά άστοχες. Οι  γηπεδούχοι προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν περισσότερο την μπάλα ενώ το Μαρούσι οδηγήθηκε περισσότερο σε ατομικές προσπάθειες. Ο αγώνας από το ξεκίνημα του διεξήχθη σε υψηλά ντεσιμπέλ που δημιούργησαν οι οπαδοί των δύο ομάδων . Κάπως έτσι, με τις δύο ομάδες νευρικές κατά το ξεκίνημα , η  πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 15-13 υπέρ του Παπάγου ο οποίος φάνηκε συνεπής αμυντικά . Το Μαρούσι από πλευράς του περιόρισε το πρώτο βιολί του Παπάγου Tyler Peterson στους 0 πόντους .Επιθετικά  είχε 5/18 εντός πεδιάς .

Στη δεύτερη περίοδο διαδραματίστηκε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ φορώντας  φτερά στα πόδια και σκόραραν 30 πόντους! Σκοράρωντας μόνο από την γραμμή του τριπόντου έτρεξαν ένα σερί 8-18 και χρειάστηκε να περάσει ένα 5λεπτο στη δεύτερη περίοδο προκειμένου το Μαρούσι να σκοράρει δίποντο . Απο την πλευρά τους οι γηπεδούχοι παρακολουθούσαν τις εξαιρετικές επιδόσεις των φιλοξενούμενων και προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ ως επί τω πλέιστων μέσω των ελευθέρων βολών που μοίραζε απλόχερα το Μαρούσι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στα μέγιστα στη συνέχεια του αγώνα ο coach Κουρής για τον Παπάγου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-43 και 19-30 επιμέρους για την δεύτερη περίοδο. Το Μαρούσι είχε 6/13 τρίποντα και συνολικά 11/20 εντός πεδιάς εκμεταλλευόμενο τις αμυντικές αδυναμίες των γηπεδούχων .Γηπεδούχοι οι οποίοι δεν ξεδίπλωσαν τις επιθετικές τους αρετές αλλά παρόλα αυτά είδαν τον Peterson να ‘’ξυπνά’’ με τους 8 προσωπικούς του πόντους.

Η τρίτη περίοδος βρήκε το Μαρούσι να πετυχαίνει 5 τρίποντα σε 5 αγωνιστικά λεπτά συνεχίζοντας την τρομερή του ευστοχία απο την  δευτερη περίοδο.  Παράλληλα η ομάδα του Παπάγου σε αυτό το διάστημα πέτυχε 3 τρίποντα αλλά περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου με εύστοχο τρίποντο του Νικόλα Καμαριανού είδε το Μαρούσι να φτάνει μέχρι και στους 20 πόντους διαφορά διαμορφώνοντας το 50-70. Ωστόσο , με ένα γκολ φάουλ που πέτυχε ο Tyler Peterson ξεκίνησε η μεγάλη ανατροπή του Παπάγου. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 58-73 και οι δύο ομάδες σε ένα φλεγόμενο σαλούν αναμενόταν να δώσουν μια εντυπωσιακή παράσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η τελευταία περίοδος απέκτησε άγρια ομορφιά . Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και έτρεξαν ένα σερί 19-2 υπερ τους το οποίο τους έδωσε και το προβάδισμα διαμορφώνοντας το 77-75! Οι φιλοξενούμενοι σταμάτησαν να ευστοχούν από μακριά και δεν είχαν απάντηση στις επιθετικές επιλογές του Παπάγου . Η επιλογή του Coach Κουρή να οδηγήσει το παιχνίδι στην επαφή κόστισε στο Μαρούσι 16 φάουλ στο δεύτερο ημίχρονο τα οποία μεταφράστηκαν σε βολές για τους γηπεδούχους και επιθετικό αποσυντονισμό για τους φιλοξενούμενους.  Ωστόσο με το σκορ 82-80 , παρά τον εξαιρετικό Νίκο Καρούζο για λογαριασμό του Παπάγου, το Μαρούσι με εξαιρετικούς τον Στασινό,τον Ξύδα και τον άνθρωπο που βγήκε μπροστά στα τελευταία λεπτά Νικόλα Καμαριανό ο οποίος πέτυχε τους 7 απο τους τελευταίους 11 πόντους της ομάδας του με εντυπωσιακούς τρόπους , οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 9-2 και κατέκτησαν το σπουδαίο διπλό σε μια σχεδόν απόρθητη έδρα. Τελικό σκορ 84-89

Διαιτητές: Μηλαπίδης-Σκαλτσής-Κωνσταντινόπουλος (Διμπινούδης)

Δεκάλεπτα: 15-13, 34-43, 58-70, 84-89

Παπάγου (Κουρής): Γεωργοπαπαδάκος, Σανδραμάνης 6, Κόης 14 (1), Σολωμός 1, Καρούζος 22 (6), Μαράκης 2,  Μπέλη 2, Τζουγκαράκης 3, Καρακώστας 6 (1), Μπαλός 11, Πίτερσον 17.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Καψαλός 4, Στασινός 27 (4), Θεοδώρου 11 (3), Ξύδας 12 (1), Γουντς, Καμαριανός 16 (2), Παπαγεωργόπουλος 4, Μιχαλούτσος 8 (2), Σταυρακούκας 7

Διαβάστε τα στατισικά της αναμέτρησης εδώ.

Αρχικά ζητήσαμε απο τον Coach του Αμαρουσίου ένα πρώτο σχόλιο για τον αγώνα :

‘’Ήταν ένα φανταστικό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις απο την αρχή μέχρι το τέλος. θεωρώ ότι έπαιζαν δύο απο τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος με την έννοια ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης και σίγουρα βέβαια το μπάσκετ είναι ομαδικό αλλά αν δεν υπάρχει και το ταλέντο το ατομικό όπως ο Καρούζος απο τον Παπάγου ή ο Στασινός απο εμάς που πήραν μεγάλα σουτ και μεγάλες φάσεις δεν θα ήταν και τόσο όμορφο. Αλλά πάντα στο τέλος κερδίζει η ομάδα’’

Επίσης ρωτήθηκε ο προπονητής του Αμαρουσίου κατά πόσο τα πολλά φάουλ τα οποία κάνει η ομάδα του είναι κομμάτι τακτικής ή δείγμα έλλειψης συγκέντρωσης :

‘’Δεν είναι κάτι που χρειάζεται αλλαγή. Είμαι πολύ περήφανος για την ομάδα μου . Είμαστε σε αυτό το τομέα η πρώτη ομάδα στη λίγκα. Οι παίκτες δίνουν  τη ψυχή και το σώμα τους στο παρκέ .Παπαγεωργόπουλος και Καμαριανός είναι πρώτοι  σε όλη τη λίγκα σε φάουλ .Είναι πολύ μεγάλη τιμή και για αυτούς και για εμάς που θυσιαζουν το εγώ και τον εαυτό τους με το να κάνουν φάουλ. Σίγουρα έπαιξε πολύ μεγάλο ρόλο στο τρόπο που αμυνθήκαμε γιατί κάποια στιγμή μας σκοτώσανε με τις βολές. Δεν μπορούσαμε να αμυνθούμε όπως σε προηγούμενα ματς όμως παρόλα αυτά αυτός είναι ο τρόπος παιχνιδιού μας. Θέλουμε να είμαστε επιθετικοί. Δεν έχουμε τα μεγάλα κορμιά . Είμαστε μια ομάδα που στηρίζεται στη ταχύτητα μπροστά αλλά και στην επιθετική άμυνα .’’

Στη συνεχεια ο coach Σκαραφίγκας κλήθηκε να σχολιάσει την πολύ μεγάλη βραδιά της ομάδας του έξω από τη γραμμή του τριπόντου :

‘’Αυτά προκύπτουν ανάλογα και με την μέρα. Μας έδωσε και το δικαίωμα ο Παπάγος. Εγώ είχα την τύχη επειδή έπαιζα εδώ 5 χρόνια να τους πω στα αποδυτήρια πως αυτά είναι τα μεγαλύτερα καλάθια που έχουν δει στη ζωή τους. Είναι θέμα ψυχολογίας , είναι θέμα καλής μέρας . Σήμερα όμως  το παρακάναμε η αλήθεια είναι ,.Περνάμε καλά το ευχαριστιόμαστε και συνεχίζουμε.

Τέλος ερωτήθηκε o coach για τις βλέψεις της ομάδας ειδικά τώρα που φιγουράρει στη κορυφή :

‘’Εγώ θα το πω. Απο την δεκάδα έπαιζαν σήμερα οι  2 ομάδες με το μικρότερο μπάτζετ. Δεν είναι κρυφό ,ούτε είναι κακό. Το μπάτζετ δεν παίζει όμως  μπάσκετ, οι ομάδες παίζουν  . Βρεθήκαμε σε καλό φεγγάρι Γενάρη Φλεβάρη , το εκμεταλευτήκαμε, ανεβήκαμε και οι μάγκες με τα κίτρινα κανείς δεν ξέρει που θα σταματήσουν . Κανείς δεν μπορεί να τους σταματήσει. Προς το τέλος του αγώνα μάλιστα τους είπα ‘’ θέλετε να γίνετε αυτόχειρες , αλλά μετά θα κλαίτε. Δεν ξαναγυρνάει το ίδιο ματς  και κανένα ματς. Για την άνοδο , χρονικά δεν γνωρίζω, γενικά όμως σίγουρα υπάρχουν οι βάσεις για να επιστρέψει στην Α1 και όχι μόνο για να κάνει τον κομπάρσο.  ‘’

Ορφέας Στασινός – MVP αγώνα (Μαρούσι – 27π, 4/9 τρίποντα,6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο)

Αρχικά ζητήσαμε ένα πρώτο σχόλιο απο τον MVP του αγώνα για την αναμέτρηση και το σπουδαίο διπλό της ομάδας του  :

‘’Αρχικά ήταν σπουδαία νίκη σήμερα .  Ξέραμε ότι ερχόμαστε σε μια δύσκολη έδρα. Οι πρωτοπόροι  έχουν ηττηθεί εδώ μέσα . Συνεπώς ήμασταν  προετοιμασμένοι για την έδρα και για όλα. Αναφορικά με προσωπικές επιδόσεις, για μένα δεν έχουν σημασία. Σημασία έχει ότι νικήσαμε και αυτό μόνο μετράει. ‘’

Εν συνεχεία ο γκαρντ του Αμαρουσίου κλήθηκε να σχολιάσει την εντυπωσιακή του προσωπική εμφάνιση σε συνδυασμό με τα εξωφρενικά ποσοστά της ομάδας του αλλά και του ίδιου απο το τρίποντο :

‘’ Εμείς ξέρουμε τι μπορούμε να κάνουμε σαν ομάδα και εγώ έτσι έχω μάθει να παίζω  από μικρός, κόντρα σε γίγαντες όπως είπες και εσύ οπότε σε αυτό είμαι συνηθισμένος δεν έχω κάποιο πρόβλημα . Το καλό είναι πως έχουμε βρει έναν προπονητή που θέλει και αυτός να παίζει με τον τρόπο που μας αρέσει και όποτε είμαστε συγκεντρωμένοι και κάνουμε αυτά που πρέπει να κάνουμε χωρίς να βιαζόμαστε τότε υπάρχει και το αποτέλεσμα που είδες και εσύ με πάρα πολλά τρίποντα και σοβαρότητα’’

Για τα πολλά λάθη που κάνει η ομάδα του ο Ορφέας Στασινός σχολίασε :

‘’ Αυτό δεν συνέβη μόνο σε αυτό  το παιχνίδι . Είμαστε έτσι φέτος. Παίζουμε πιο physical στην άμυνα. Έχουμε νομίζω από τα περισσότερα φάουλ στη λίγκα .’’

Και τέλος, με το Μαρούσι στη πρώτη θέση , ρωτήθηκε για το  τι περιμένει από τη φετινή σεζόν για  την ομάδα στην οποία πρωταγωνιστεί:

‘’Κάθε εβδομάδα βλέπουμε πως θα αντιμετωπίσουμε τους αντιπάλους μας . Δεν έχει κάποια σημασία σε ποια θέση θα τερματίσεις τελικά αρκεί να τα πας καλά στα playoffs. Πρέπει προς το τέλος να φροντίσουμε να σημαδεψουμε κάποια παιχνίδια ώστε να πάμε με προβάδισμα έναντι κάποιας ομάδας όπως κάναμε σήμερα το 2-0 επί του Παπάγου. Εννοείται πως είναι στους στόχους η άνοδος αλλά σιγά σιγά .

Νικόλας Καμαριανός  (Μαρούσι -16 πόντους-6 ριμπάουντ-2 ασίστ-2 κλεψίματα-2 τάπες )

Αρχικά ζητήσαμε απο τον φόργουορντ του Αμαρουσίου που ήταν ο ήρωας της ομάδας του πετυχαίνοντας  κρίσιμους πόντους στο τέλος της αναμέτρησης να μας δώσει ένα πρώτο σχόλιο για τον αγώνα:
‘’Ήταν ένα πολύ δυνατό ματς,με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Γρήγορο. Με πολλές επαφές. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πιο συγκεντρωμενοι, είμασταν και  ευστοχοι και  κυκλοφορούσαμε και καλά τη μπάλα .Έτσι καταφέραμε να πάρουμε μια μεγάλη διαφορά. Στην εξέλιξη όμως του παιχνιδιού χάσαμε τη συγκέντρωση μας ,κάναμε εύκολα λάθη, δεν γυρνάγαμε τη μπάλα σωστά στην επίθεση που ήταν ένα κομμάτι κλειδί ώστε να κρατήσουμε τη διαφορά υπέρ μας  και έτσι ο Παπάγου κατάφερε και με αντεπιθέσεις και με ωραίες επιθέσεις και με μεγάλα σουτ απο τον Καρούζο να ρίξει  τη διαφορά και ακόμα να περάσουν και μπροστά. Ωστόσο ,  ο Στασινός και ο Ξύδας νομίζω ήταν πολύ καλοί σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και θεωρώ ότι ο Παυλάρας ο Ξύδας αυτός κράτησε την ομάδα στο τέλος και όχι εγώ. Ξέρω ότι έκλεψα τη μπάλα και ‘εβαλα το γκολ φάουλ αλλά ο Παύλος ήταν σαν αρχηγός εκεί να μας κρατήσει όλους συγκεντρωμένους πάνω που είχαμε χάσει το μυαλό μας και νομίζω ότι αυτό  ήταν το πιο σημαντικό στο παιχνίδι, ότι δηλαδή  ο αρχηγός βγήκε μπροστά χωρίς να κάνει κάτι που φαίνεται στη στατιστική ή να μπορεί να το καταλάβει ο κόσμος αλλά στη  μεταξυ μας επικοινωνία,μας κράτησε συγκεντρωμένους και καταφέραμε έτσι να πάρουμε το παιχνίδι. ‘’

Στη συνέχεια ρωτήσαμε τον άσσο του Αμαρουσίου εάν η ομάδα του μετά από τα  σπουδαία διπλά επί του Τρίτωνα και του Παπάγου μπορεί να διεκδικήσει με αξιώσεις την άνοδο φέτος :

‘’Εμείς κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά . Παλεύουμε όλοι μαζί για την νίκη. Ο καθένας κάνει τα προσωπικά του λάθη. Σε όλες τις ομάδες συμβαίνει αυτό. Άλλες φορές χάνουμε τη συγκέντρωση μας και αυτό είναι το πιο σημαντικό λάθος που κάνουμε . Έχουμε καλό κλίμα ωστόσο . Ενδεικτικό είναι το πως  όταν ταξιδεύουμε δεν είναι κανείς στο κινητό ή στα ακουστικά και καθόλη τη διάρκεια του ταξιδιού όλοι μιλάμε μεταξύ μας .Είναι κάτι που μπορώ να πω προσωπικά πρώτη φορά το συναντώ και είναι σημαντικό ότι η ομάδα απαρτίζεται από καλούς χαρακτήρες και κάθε φορά που πέφτει κάποιος  δίνουμε όλοι το χέρι για να σηκωθεί.‘’

Τέλος ζητήσαμε απο τον εκ των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης να δώσει ένα μήνυμα στο κόσμο που παρακολουθεί :

‘’Θεωρώ ότι οι οπαδοί μας που μας ακολουθούν σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια είναι πολύ σημαντικοί με την παρουσία τους. Νομίζω ότι όλοι οι παίκτες στη διάρκεια ενός αγώνα εμψυχωνονται όταν  υπάρχουν δικοί τους οπαδοί στο γήπεδο. Είναι πολύ ωραίο που μπορείς να παίζεις στην Α2 ακόμα και στις καυτές έδρες με οπαδούς και των δύο ομάδων διότι αυτό είναι κατα κύριο λόγο κάτι το οποίο δεν συμβαίνει στην Α1 . Νομίζω είναι ο 6ος παίκτης και πάντα αυτό παίζει καθοριστικό ρόλο. ‘’

Coach Κουρής (Παπάγου)

Ήταν έναν ωραίο ματς από τα παλιά, μπορώ να πω. Το Μαρούσι ήταν πολύ εύστοχο στο 2ο και στο 3ο δεκάλεπτο, προσπαθήσαμε να τους περιορίσουμε αλλά έτσι είναι το στυλ παιχνιδιού του που επιτρέπει σε όλους τους παίκτες να σουτάρουν . Προσπαθήσαμε να παίξουμε με κοντό σχήμα και το γυρίσαμε ωστόσο το ματς.

”..Δεν θέλω να πω κάτι για τη διαιτησία αλλά σήμερα είδα πρώτη φορά στη ζωή μου να μπαίνει καλάθι και να το μετράνε μετά από 2΄και να δίνεται γκολ φάουλ ενώ ούτε ο αντίπαλος δεν το ζήτησε. Εμείς είχαμε 2 γκολ φάουλ μπροστά αλλά τελικά έγινε επαναφορά απο τη πλάγια γραμμή. Περιμένω καλύτερες διαιτησίες σε ντέρμπι και κλειστά παιχνίδια. Θεωρώ πως αν βλέπανε σωστά αυτές τις φάσεις οι διαιτητές θα ήταν εντελώς διαφορετικό το παιχνίδι. ”

Το είχαμε στα χέρια μας στο τέλος το παιχνίδι, το γυρίσαμε και τελικά το χάσαμε σε μία-δύο φάσεις μόνοι μας όταν πήγαμε να κυκλοφορήσουμε τη μπάλα και μετά απο λάθος δεχτήκαμε γκολ- φάουλ. Στην επόμενη κατοχή μας κλέβουν τη μπάλα και ξανά γκολ-φάουλ. Νομίζω είναι δύο κρίσιμες φάσεις

Εγώ έχω πει ότι εδω μέσα (σσ, Σαλούν) θέλω μόνο να κερδίζω και ειδικά τώρα που απομένουν 9 παιχνίδια στην ελιτ λιγκ θα πρέπει να κερδίσουμε όλα τα εντός. Αν μπούμε στα play-off έχει καλώς, αν δεν μπω δεν με πολυαποσχολεί. Στόχος μας είναι να αποφύγουμε τα play-out. Απλώς θα ήθελα παραπανω σεβασμό για τα δικά μου τα παιδιά, γιατί δυστυχώς δεν τους ξέρει όλος ο κόσμος. Εμείς δεν έχουμε ονόματα, ούτε έχουμε τα λεφτά. Προσπαθούνε οι παίκτες και μπράβο τους γιατί γυρίσαν ένα ματς από 20 πόντους που ήταν πάρα πολυ δύσκολο, ενάντια σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα. Να δώσω και συγχαρητήρια στον coach Σκαραφίγκα και στο Μαρούσι, γιατί έχω μάθει όταν χάνω να δίνω συγχαρητήρια στον αντίπαλο. Ευχαριστούμε και τον κόσμο που γέμισε το γήπεδο και ήρθαν και οι φίλαθλοι του Αμαρουσίου. Δεν έγιναν επεισόδια, ήταν ένα ωραίο ματς, εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους.

Κατόπιν ζητήθηκε απο τον προπονητή του Παπάγου να κάνει ένα σχόλιο για το τακτικό κομμάτι και για το συνεχόμενο ανακάτεμα της τράπουλας απο πλευράς του:

Το Μαρούσι όταν παίζουν οι Θεοδώρου και Καμαριανός έχει πέντε παίκτες που μπορούν να σουτάρουν απο μακριά .Το Μαρούσι απόψε έχει σουτάρει 41 τρίποντα και 31 δίποντα. Τα γκαρντ του είναι πάρα πολύ έμπειρα. Ο Στασινός είναι πάρα πολύ γρήγορος με τα ντράιβ του και όλα. Είναι πάρα πολύ δύσκολο να τον μαρκάρει κάποιος. Έπρεπε να κοντύνουμε το σχήμα . Στο 2ο ημίχρονο έπαιξα με δύο τεσσάρια κατά ένα μεγάλο ποσοστό. Έτσι παίζει το Μαρούσι, όταν παίζει με τους ψηλούς . Σήμερα (4/3) και ο Παπαγεωργόπουλος και ο Γουντς παίξανε πολύ λίγο. Δυστυχώς έτσι είναι το παιχνίδι τους. Αν τα βάζουν και παίρνουν και τα επιθετικά ριμπάουντ δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Είναι πολύ έμπειρα παιδιά, με καλό ποσοστό. Όλοι γνωρίζουμε ότι ο Καμαριανός στην Α1 είναι 3άρι και όχι 4άρι και ο Θεοδώρου αντίστοιχα δεν ειναι 5άρι αλλά 4άρι στην Α1. Δυστυχώς όταν παίζουν με αυτό το σχήμα και εμείς με τους δικούς μας ψηλούς δεν τους τιμωρούμε μέσα στο καλάθι , θα έχουμε αρνητικά αποτελέσματα . Είμαι ευχαριστημένος ωστόσο κατά μεγάλο ποσοστό. Είναι δύσκολο να μαρκάρεις 5 παίκτες που είναι πάνω στο 3ποντο.΄΄

Εγώ θεωρώ ότι έχω 12 διαθέσιμους παίκτες. Σας είπα ότι η ομάδα δεν έχει 5 super stars και τα αντίστοιχα λεφτά προκειμένου να διαλέγουμε παίκτες και να επενδύουμε σε αυτούς. Πάρα πολλά παιδιά τα βάζουμε πρώτη φορά να παίξουν Α2. Ο Αμερικάνος μας ( Tyler Peterson) ήρθε πρώτη φορά στην Ελλάδα. Η δουλειά που γίνεται, το ανακάτεμα όπως λες και οι άμυνες, δουλεύονται, απλώς προσπαθούμε και εμείς να διαβάζουμε το παιχνίδι. Την προηγούμενη βδομάδα για παράδειγμα, με μεγαλύτερα κορμιά μέσα στο καλάθι που ήταν το Μεσολόγγι, ο Τσουγκαράκης ήταν ο καλύτερος παίκτης. Σήμερα δυστυχώς αν δεν μπορείς να τους χτυπήσεις μέσα και είναι στην περιφέρεια τόσο καλοί και τρως τρίποντα, πρέπει και εσύ να προσαρμοστείς. Δεν παίζουμε μόνοι μας και εφαρμόζουμε αυτό που έχουμε σκεφτεί. Βλέποντας τον αντίπαλο, στην προκειμένη το Μαρούσι που έχει κοντό σχήμα, προσαρμοζόμαστε. Έτσι είναι το μπάσκετ, αυτή είναι η χαρά και η ομορφιά του αθλήματος. Εγώ κάθε εβδομάδα προσπαθώ μέσα απο την προπόνηση και τη δουλειά μας να δω ποιος είναι καλός και να μπορεί να βγει και στο παιχνίδι. Γιατί, δυστυχώς, κάποιες φορές, έχουμε αυτά τα σκαμπανεβάσματα γιατί δεν έχουμε την εμπειρία να το αντιμετωπίσουμε αυτό ή επειδή τα παιδιά αυτά παίζουν πρώτη φορά Α2 και μπορεί να μην ξαναπαίξουν. Εμείς ανεβήκαμε πέρυσι και προσπαθούμε κάθε μερα να κερδίζουμε.

Τέλος αναφορικά με τις τυχόν βλέψεις της ομάδας για άνοδο ο coach Κουρής σχολίασε:

Μακάρι. Εδώ βλέπετε το Μαρούσι, με πάρα πολλούς έμπειρους παίκτες και έχασε μια διαφορά 20 πόντων . Δεν είναι εύκολο. Κάθε μέρα με τη δουλειά μας, εγώ και ο βοηθός μου Κωνσταντής Μαρίνος, προσπαθούμε. Είμαστε ευχαριστημένοι απλά είμαστε και απογοητευμένοι απο το αποτέλεσμα έτσι όπως ήρθε σήμερα γιατί θέλουμε όπως έχω ξαναπεί, στο Σαλούν να μην περνάει κανείς απο εδώ. Δεν μας ενδιαφέρει ούτε το μπάτζετ του ούτε ποιος είναι ο αντίπαλος . Εμείς θέλουμε να δούμε τον Παπάγου όσο πιο ψηλά. Α1 αν μπορούμε. Με τη διαδικασία φέτος ,δηλαδή σε ένα final four που θα πάμε 4 ομάδες σε ένα ουδέτερο γήπεδο, εκείνη την περίοδο δεν ξέρουμε ποιος θα είναι καλύτερος για να ανέβει. Εμείς εννοείται ότι θέλουμε να βλέπουμε τον Παπάγου όσο πιο ψηλά. Αυτός ο κόσμος, όλοι αυτοί που έρχονται και δημιουργούν αυτή την υπέροχη ατμόσφαιρα. Θέλουμε να την δούμε ψηλά. Ήμουν μαχητής όταν έπαιζα είμαι μαχητής και τώρα, αυτό το έχω περάσει και εδώ ως νοοτροπία. Εγώ την 1η θέση βλέπω αν θέλετε να σας μιλήσω ειλικρινά . ‘Οταν μπαίνω, μπαίνω να τους κερδίσω όλους και να βγω 1ος. Δεν μας ενδιαφέρει ούτε το μπάτζετ ούτε τίποτα. Δεν παίζουν τα λεφτά. Απλώς καμιά φορά, δεν είναι εύκολα για αυτά τα παιδιά ακόμα κι αυτο το πράγμα, ότι είμαστε τόσο ψηλά, να το διαχειριστούν. Γιατί δεν έχουν βρεθεί ποτέ εκεί. Εγώ έχω παιδιά που πριν απο 2 χρόνια δεν τους ήξερε κανείς και παίζαν στη Γ και σε πολύ χαμηλότερες κατηγορίες. Τους βάζεις εδω και με παίκτες που έχουν παίξει σε πολύ υψηλό επίπεδο. Προσπαθούμε κάθε μέρα με τη δουλειά μας. Μακάρι. Εγώ εύχομαι και προσπαθώ να φτάσει ο Παπάγος Α1, αν είναι ακόμα και φέτος. Δεν μπορείς όμως να θέσεις στόχους. Θα φέρω ένα παράδειγμα, πέρυσι δεν ανέβηκε το Ψυχικό και φέτος που απ’ότι γνωρίζω θέλουν να ανέβουν, βλέπετε ότι δεν είναι εύκολο. Όταν σου τύχει θα ανέβεις, αμα μας τύχει εμάς φέτος εννοείται θα το δεχτούμε και θα πάμε Α1. Έχουμε και το γήπεδο του Χολαργού για Α1 και οι χορηγοί μας βοηθάνε, είμαστε ευχαριστημένοι. Γιατί να μην ξαναδούμε τον Παπάγο ψηλά; Όλοι θέλουμε. Όλοι. Είμαστε ένας δήμος με τον Χολαργό, τον είχαμε αγκαλιάσει όταν ήταν στην Α1 και θα μας αγκαλιάσει και εκείνος ακόμα περισσότερο.

Επιμέλεια: ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΤΡΙΓΑΖΗΣ