Basket league ΙΩΝΙΚΟΣ ΛΑΥΡΙΟ ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΙΓΚ

Ιωνικός-Λαύριο 82-90: Έκανε τα δύσκολα…εύκολα και εξασφάλισε την παραμονή στην Α1.

Με ανατροπή 20 πόντων, έληξε ένας από τους πιο συναρπαστικούς και κρίσιμους αγώνες της φετινής Basket League.

Με μία τρομερή ανατροπή στο τελευταίο μέρος του αγώνα, το Λαύριο εξασφάλισε την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία για ένατη χρονιά , στην προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, κόντρα στον Ιωνικό που βρέθηκε στο ημίχρονο να προηγείται με 20 πόντους (51-31), ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει του δύο, υπερπολύτιμους για αυτόν, βαθμούς της νίκης.

Η εξέλιξη της συναρπαστικής αναμέτρησης

Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση ενός δεκαλέπτου περίπου, καθώς η μπασκέτα που βρισκόταν από την πλευρά του πάγκο των γηπεδούχων, παρουσίασε τεχνικό πρόβλημα με το χρονόμετρο να δείχνει 9:20 για την έναρξη. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ιωνικό εκτός από το τζάμπολ, να παίρνει το προβάδισμα από την πρώτη επίθεση. Το Λαύριο ανέτρεψε προσωρινά σε 4-6 στο 7:20 πριν το τέλος της περιόδου με τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη , ωστόσο οι γηπεδούχοι πήραν πάλι τα ηνία  και τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 26-20. Ο Ιωνικός μπήκε δυνατά και στην δεύτερη περίοδο, επέβαλε τον ρυθμό του και δημιούργησε από το πρώτο τρίλεπτο διψήφια διαφορά, την οποία κατάφερε να ανεβάσει μέχρι και τους είκοσι πόντους. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 51-31.

Ο πίνακας του σκορ στο ημίχρονο.

Διαφορετική ήταν η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου καθώς το Λαύριο κατάφερε να σταματήσει την κυριαρχία του Ιωνικού και μείωσε την διαφορά φτάνοντας στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε απόσταση 8 πόντων (68-60). Αφού πρώτα ισοφάρισαν δύο φορές, στο 7:35 (68-68) και στο 7:07 (70-70) πριν το τέλος, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν και επέβαλαν τον ρυθμό τους, οδηγώντας τους παίκτες του Ιωνικού σε εύκολα λάθη, ανεβάζοντας παράλληλα την διαφορά στο σκορ. Με τον κόσμο του Ιωνικού, να εκδηλώνει την αγανάκτησή του εν μέσω αποδοκιμασιών, η αναμέτρηση έληξε με το σκορ 82-90 υπέρ του Λαυρίου, που εξασφάλισε την παραμονή του στην Basket League.

Ο Λέισι, λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, την ώρα που οι διαιτητές συνεδρίαζαν για μία απόφαση, κατευθήνθηκε προς την πλευρά των φίλων του Ιωνικού και αφού τους χειροκρότησε, έκατσε στο πίσω μέρος της μπασκέτας, ώστε να πάρει μερικές ανάσες.

Για την 22η αγωνιστική, στις 8/4, το Λαύριο υποδέχεται τον Κολοσσό Ρόδου ενώ ο Ιωνικός ταξιδεύει στην Καρδίτσα, ώστε να δώσει τον “τελικό” με αντίπαλο την τοπική ομάδα. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην τελευταία θέση, με τον μεταξύ τους αγώνα να κρίνει την ομάδα που θα υποβιβαστεί από την κορυφαία κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-31, 68-60, 82-90

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κωστής): Νούνιεζ-Καστόγιο 4 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Σίμονς 14 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λενέλ 14 (4/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Αρσενόπουλος 13 (2/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα), Λέισι 15 (3/7 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 9/13 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάπελαν 9 (2/7 τρίποντα), Μπέμπης, Κορκοντζέλος, Χόκινς 13 (3/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγγελόπουλος

ΛΑΥΡΙΟ (Λιμνιάτης): Φλαγκ 13 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αλέξανδρος Νικολαΐδης 24 (4/4 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ίντι 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λάνγκεβιν 26 (11/13 δίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ζάρας 11 (1), Απόστολος Νικολαΐδης, Ρεμί, Σπρίντζιος, Κολοβέρος 8 91/5 δίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ)

Επιμέλεια: Σπυρίδων-Παρασκευάς Μαρκεζίνης