ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ

Αρμάνι Μιλάνο-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 83-73: Τρίτοι οι Ιταλοί, με MVP Ροντρίγκεθ

Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να κερδίσει με 83-73 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και να κατακτήσει έτσι την τρίτη θέση στο Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας. Οι Ιταλοί είχαν ένα σταθερό ρυθμό καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και με ελάχιστες εξαιρέσεις στο πρώτο ημίχρονο, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Η ΤΣΣΚΑ ήταν ανταγωνιστική και απειλούσε τους Ιταλούς, χωρίς να μπορέσει ωστόσο να βρει λύσεις που θα της έλυναν τα χέρια και θα της χάριζαν την νίκη.  MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Σέρχι Ροντρίγκεθ  με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Κάιλ Χάινς έγραψε ιστορία ξανά καθώς έφτασε τις 16 τάπες, ξεπερνώντας τις 15 του Ούντο, που ήταν πρώτος μέχρι σήμερα.

Το ματς:

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αρμάνι ήταν σταθερά μπροστά έως τα μισά (5:03 12-9) με την ΤΣΣΚΑ όμως να την ακολουθεί και να μην την αφήνει να ξεφύγει πολύ στο σκορ. Στη συνέχει οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με τα εύστοχα καλάθια των Σενγκέλια, Κομένκο και Φόιγκτμαν, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 20-23. Στα μισά της δεύτερης περιόδου και με ένα 12-4 οι Ιταλοί έφεραν ξανά το παιχνίδι στα ίσα για το 29-29 (4:54). Ο Ροντρίγκεθ με 6 δικούς του πόντους διαμόρφωσε το 40-32 υπέρ της Αρμάνι, ενώ από την ΤΣΣΚΑ ο Λούντμπεργκ μείωσε στους 6 για το ημίχρονο (40-34).

Στην τρίτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ με επιμέρους σκορ 6-2 μείωσε στους 2 για το 42-40, ωστόσο οι Ταρζίνσκι, Ρολ και Ροντρίγκεθ διαμόρφωσαν το +8 για τους Ιταλούς στο 6:11 (49-41). Τα καλάθια των Χίλιαρντ, Φόιγκτμαν και Σενγκέλια ισορρόπησαν πάλι το παιχνίδι (49-49 στο 4:33) και έκτοτε η διαφορά έμενε σταθερά στους +3 για την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το 8-0 της Αρμάνι (68-57) ανάγκασε τον Δημήτρη ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ για να ανασυγκροτήσει την ομάδα του και να κόψει την φόρα των παικτών της Μιλάνο. Η επιλογή αυτή δεν λειτούργησε βέβαια καθώς στο αντίπαλο στρατόπεδο αύξησαν την διαφορά με τον ΛεΝτέι στους 11 (70-59 5:18), ενώ διατηρούσαν για 5 λεπτά περίπου μια διαφορά εννέα πόντων (80-71 στα 34.4”). Οι πάικτες του Δημήτρη Ιτούδη μείωσαν στους 7  με τις εύστοχες βολές του Λούντμπεργκ (80-73) 30.9″ πριν το τέλος, αλλά ένα τρίποντο του Σιλντς (83-73) 6.8″ πριν το τέλος τους έκοψε όλες τις ελπίδες και χάρισε στην Αρμάνι την νίκη και την τρίτη θέση στη διοργάνωση!

Για την Αρμάνι ξεχώρισαν οι: Ροντρίγκεθ (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ) και Μίτσοβ (14 πόντοι, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ).

Για την ΤΣΣΚΑ την διαφορά έκανε ο Σενγκέλια με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-34, 60-57, 83-73

Επιμέλεια: Καμζέλα Κατερίνα