ΑΡΧΙΚΗ Γ' ΕΠΣΑ ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΣΑ Θρίαμβος Αθηνών νέα Σμύρνη ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Υμηττός

Εύκολα η Νέα Σμύρνη στην έδρα του Θριάμβου

Χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια και πολλές συγκινήσεις η Νέα Σμύρνη αναδείχθηκε νικήτρια στην αναμέτρηση με το Θρίαμβο Αθηνών με 2-0 στο γήπεδο του Υμηττού. Και τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων προήλθαν από προσωπικά λάθη των παιχτών του Θριάμβου. Η Νέα Σμύρνη έχασε την ευκαιρία να διευρύνει τη νίκη της αλλά ο Μπιρμπίλης αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Σε ένα οριακά ανιαρό ματς με τις δύο ομάδες να μη δημιουργούν ούτε μια ολοκληρωμένη προσπάθεια για γκολ, η Νέα Σμύρνη ήταν αυτή που ευτύχησε να της ‘χαριστούν’ δύο μεγάλες ευκαιρίες τις οποίες και αξιοποίησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Η πρώτη φορά που έφτασε η μπάλα στη μεγάλη περιοχή μιας ομάδας ήταν στο 34ο λεπτό μετά από γέμισμα των φιλοξενούμενων, ο τερματοφύλακας του Θριάμβου, Μαντάκος έχασε τη μπάλα μέσα απόντα χέρια του με αποτέλεμα αυτή να στρωθεί στον Κοκκινίδη ο οποίος ίσως σήμερα σκόραρε το πιο εύκολο γκολ της ζωής του σπρώχνοντας απλά τη μπάλα σε κενό τέρμα. Έκτοτε ο αγώνας κύλησε ομαλά στο ίδιο μοτίβο, με καμία ομάδα να μη δείχνει πρόθυμη να κυνηγήσει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι μέχρι το 56ο λεπτό οταν από τραγικό λάθος γύρισμα του αμυντικού του Θριάμβου, ο Δίκαιος έκανε το 0-2 ευστοχώντας στο τετ α τετ που του χάρισαν οι αντίπαλοι. Η μόνη αξιοσημείωτη φάση μέχρι και τη λήξη του αγώνα ήταν το χαμένο πέναλτι του Μπιρμπίλη στο 65ο λεπτό. Οι δύο ομάδες παραμένουν στο μέσο της βαθμολογίας διατηρώντας τις θέσεις που είχαν και πριν τον αγώνα με τη Νέα Σμύρνη να βρίσκεται στους 20 βαθμούς ενώ ο Θρίαμβος Αθηνών στους 15.

Οι συνθέσεις

Θρίαμβος Αθηνών: Μαντάκος (Τ), Σταυρουλάκης, Γκολέμι, Πιλάτης, Μαυροειδής (Χαραλαμπόπουλος 67’), Κονδύλης (Λάμε 67’), Μαστρογιώργος, Σάρρα, Βάσος (Κορώνης 46’), Καλεμάι, Ισουδάι

Νέα Σμύρνη: Βελτσίστας(Τ), Κοκκινίδης (Μαγκουρίτσας 82’), Μπιρμπίλης, Μάμαλης, Κουκουλιτάκης, Αθανασίου, Κοντοδιός (Ρούσσου 70’), Κόκκινος (Τσέλικας 30’), Μπέκιος, Δίκαιος, Γκιόνης