NBA NBA Μπάσκετ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΟΥΟΡΙΟΡΣ – ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ: Ο ΕΚΠΛΗΤΙΚΟΣ ΒΟΥΤΣΕΒΙΤΣ ΧΑΡΙΣΕ ΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΣΙΚΑΓΟ

Με τον Νίκολα Βούτσεβιτς να ισοφαρίζει το ρεκόρ καριέρας του στους 43 πόντους οι Σικάγο Μπουλς επιβλήθηκαν στους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς με 118-132.

Οι Μπουλς ξεκίνησαν το ματς έχοντας απόλυτη υπεροχή παρά την σημαντική απουσία του σταρ της ομάδας Ντεμαρ Ντεροζαν και του Λόνζο Μπολ. Όμως οι “ταύροι” με την πολύτιμη βοήθεια του σέντερ τους Νίκολα Βούτσεβιτς κατά την πρώτη περίοδο έφτασαν την διαφορά ακόμα και στο +17 από τους Γκόλντεν Στέιτ Οουόριορς που είχε τον Κάρι ανενεργό μέχρι και το 6ο λεπτό του αγώνα. Εκεί, φάνηκε πολύτιμος ο Άντονι Λαμπ που έλαμψε τις στιγμές που έπρεπε σκοράροντας 14 πόντους σε 10′ συμμετοχής. Ένα από τα χαϊλάιτ του αγώνα που συνέβη στο πρώτο δωδεκάλεπτο ήταν το επικό κάρφωμα του Ντέρρικ Τζόουνς Τζούνιορ μετά από σκαστή πάσα στο πικ εντ ρολ από τον Ζακ Λαβίν.

Οι “πολεμιστές” του Στιβ Κερ μπήκαν αποφασισμένοι στη δεύτερη περίοδο σκοράροντας 11 πόντους σε 93″ μειώνοντας τη διαφορά στους 6 (31-37) και αναγκάζοντας τον προπονητή των Μπουλς Ντόνοβαν σε γρήγορο ταιμ άουτ. Αυτό δεν βοήθησε στην εξέλιξη του ματς, αφού οι σπλας μπράδερς πήραν τα ηνία του αγώνα και πέρασαν μπροστά στην αναμέτρηση στο τέλος του ημιχρόνου με 62-59 με τον Τόμσον να σημειώνει 14 πόντους με 4/8 τρίποντα.

Το δεύτερο ημίχρονο της έντασης και των ανατροπών…

Το επιθετικό κρεσέντο του Κάρι και του Τόμσον συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον δεύτερο να σκοράρει μόνο από τα 7,25 μετρώντας 7/12 τρίποντα μέχρι εκείνη την στιγμή. Για την ομάδα του Σικάγο, ο Νίκολα Βούτσεβιτς ως πρώτος σκόρερ του αγώνα (43 πόντοι) προσπάθησε να μειώσει την διαφορά που είχε φτάσει ως και το -7 και με τη βοήθεια του Ζακ Λαβίν το κατάφερε γράφοντας το 70-71. Γρήγορα ήρθε η απάντηση από τον Κλέι Τόμσον κάνοντας το 73-73 σ’ένα παιχνίδι που δεν του έλειπε η ένταση και οι ανατροπές. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Μπιλ Ντόνοβαν πέρασε ξανά μπροστά με 86-92 παίρνοντας πολύτιμη βοήθεια από όλους τους παίκτες του.

Ιδανικά συνεχίστηκε το τέταρτο δωδεκάλεπτο για τους Σικάγο Μπουλς, οι οποίοι γρήγορα έφτασαν την διαφορά στους 15 πόντους ξανά (91-106). Ο μόνος που θα μπορούσε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα “ακούει” στο όνομα Στεφ Κάρι και ενώ φάνηκαν να αποκτούν μομέντουμ οι Ουόριορς, ο Τζόουνς Τζούνιορ έβαλε ένα καθοριστικό τρίποντο για το Σικάγο. Ο Νίκολα Βουτσεβιτς συνέχισε την εκπληκτική του εμφάνιση αφού βρισκόταν σε εξαιρετική βραδιά σημειώνοντας 43 πόντους με 5 τρίποντα ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-30, 62-59, 86-92, 118-132

Σικάγο Μπουλς (Μπιλ Ντόνοβαν): Καρούζο 12 (2), Ουίλιαμς 10 (3), Βούτσεβιτς 43 (5), Λαβίν 27 (1), Ντοσούνμου 12 (2), Τζόουνς Τζούνιορ 7, Ουάιτ 15 (2), Ντράγκιτς 4, Τέρρυ 2

Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς (Στιβ Κερ): Κάρι 20 (3), Τόμσον 26 (8), Ουίγκινς 11 (3), Γκριν 8, Πούλ 15 (1), Λούνει 9, Μούντι 3 (1),  Λαμπ 9 (2), Ντιβιτσένζο 14 (3), Μπάλντουιν Τζούνιορ 3 (1)