ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ

Αρμάνι-Μπάγερν 79-78: Οι Ιταλοί επέστρεψαν…. σε νεκρό χρόνο

Η Αρμάνι πήρε το πρώτο παιχνίδι απέναντι στην Μπάγερν με πρωταγωνιστή τον ΛεΝτέι, καθώς ο ίδιος με buzzer beater στο τέλος του παιχνιδιού “σκότωσε’ τους Βαυαρούς και έδωσε την νίκη με 79-78.

Το ματς:

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και συμβάδιζαν με τις αστοχίες τους μέχρι το 7′ (10-10) Από εκεί και έπειτα αμφότερες σκόραραν με το σκορ να αλλάζει συνέχεια χέρια, όμως η Μπάγερν ήταν αυτή που έκλεισε με προβάδισμα 2 πόντων (16-18) χάρη στο καλάθι του Τζόνσον.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυναμικά και μέχρι τα μέσα της περιόδου είχαν εκτοξεύσει την διαφορά στους 14 (18-32, 15′) με επιμέρους σκορ 2-14. Η Αρμάνι αντέδρασε με καλάθι και φάουλ του Πάντερ, όμως η Μπάγερν με τους Μπόλντγουιν και Τζόνσον πήγε την διαφορά στους 19 (21-40) δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Η είσοδος του Σιλντς στο παρκέ έδωσε 4 πόντους στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν έμειναν αναπάντητοι από τον Σίλι και έτσι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους +17 (27-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα με την σφιχτή άμυνα και με τους πόντους μέσα στη ρακέτα έριξαν την διαφορά στους 8 (39-47, 24′), με τον ΝτιΛέινι να κρατάει την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και το 26′ (44-51). Έπειτα η διαφορά έγινε πάλι διψήφια με τους Λούτσιτς και Σίλι (+14 44-58) και παρά την προσπάθεια του ΝτιΛέινι οι Βαυαροί έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους +11 (53-64).

Στην τελευταία περίοδο η Αρμάνι έπαιξε εξαιρετική άμυνα και μέχρι το 35′ έφερε την διαφορά στους 2 (65-67). Οι Γκιστ και Σίλι όμως σταμάτησαν τους γηπεδούχος και αύξησαν την διαφορά στους 6 (67-73), αλλά οι ΛεΝτέι και Χάινς έφεραν το ματς στα ίσια στο 39′ (74-74). Ακολούθησαν 0/2 βολές από τον Γκιστ και ένα τρίποντο του Ροντρίγκεθ για το 77-74 στα 36” πριν τη λήξη. Έπειτα ο Μπόλντγουιν είχε δύο εύστοχες βολές με τον Ντιλέινι να αστοχεί σε τρίποντο (77-76) και τον Γκιστ να κερδίζει ξανά βολές στα 1,2 πριν την λήξη. Αυτή την φορά ήταν εύστοχος και στις δύο, όμως ο ΛεΝτέι σκόραρε στην εκπνοή του αγώνα και διαμόρφωσε το τελικό 79-78.

Εκτός από την ήττα, ένα ακόμα αρνητικό νέο για τους Βαυαρούς είναι ο τραυματισμός του Γουέιλερ-Μπαμπ.

Το Game 2 είναι την Πέμπτη 22/04 (21.45 ώρα Ελλάδος)

Για την Αρμάνι ξεχώρισαν οι: ΛεΝτέι (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Ροντρίγκεθ (13 πόντοι και 2 ριμπάουντ).

Για την Μπάγερν ξεχώρισαν o Σίλι με 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 27-44, 53-64, 79-78

Επιμέλεια: Καμζέλα Κατερίνα