Εύκολα οι “Μερένχες” την Κάντιθ, ελπίζει για το πρωτάθλημα η Σεβίλλη

Εύκολη επικράτηση για τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Κάντιθ. Πάρτι για την Οσασούνα, 3-1 τις “νυχτερίδες” . Επαγγελματικό διπλό για τους “Σεβιγιάνους” στη Βαλένθια έναντι της Λεβάντε. Λευκή ισοπαλία το Μπέτις – Μπιλμπάο. “Χ”αμένοι πόντοι στο Έλτσε. Τεράστια νίκη η Αλαβές, 2-1 την Βιγιαρεάλ.

Κάντιθ 0-3 Ρεάλ Μαδρίτης:

Στο κυνήγι του 35ου πρωταθλήματος η “Βασίλισσα” ‘έκανε τη δουλειά της απέναντι στη Κάντιθ και πήρε τους τρεις βαθμούς. Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα με τον Μπενζεμα, μετά από πέναλτι που έγινε στον Βινίσιους και ο Γάλλος στράικερ άνοιξε το σκορ. Μόλις τρία λεπτά μετά οι Μαδριλένοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Άλβαρο Οντριοθόλα έπειτα από σέντρα του Μπενζεμά. Ο Μπενζεμά και η Ρεάλ δεν σταμάτησαν εκεί. Αφού, στο 40ο λεπτό ο Μπενζεμά “τελείωσε” το ματς με κεφαλιά σε κενή εστία σημειώνοντας το 21ο του τέρμα στη Λα Λίγκα και διαμορφώντας το τελικό 0-3 ολοκληρώνοντας ένα εύκολο βράδυ για την ομάδα του Ζιντάν.

Οι ενδεκάδες:

Κάντιθ: (4-3-3)

Λεντέσμα, Καρθελέν, Φάλι, Μάουρο, Εσπίνο, Γιόνσον, Χοσέ Μαρί, Γκονζάλεθ, Σάλβι, Σομπρίνο, Νεγρέδο (Χουάν Κάλα 46′, Ακαπό 46′, Άντονυ Λοζάνο 46′, Σάπονιτς 46′, Αλέχο 65′)

Ρεάλ Μαδρίτης: (3-4-3)

Κουρτουά, Μιλιτάο, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο, Οντριοθόλα, Κασεμίρο, Αντόνιο Μπλάνκο, Βινίσιους Τζούνιορ, Ροντρίγκο, Μπενζεμά (Ασένσιο 60′, Ίσκο 61′, Καρβαχάλ 61′, Μιγκέλ Γκουτιέρεζ 74′, Μαριάνο Ντίαζ 74′)

Οσασούνα 3-1 Βαλένθια:

Μεγάλο τρίποντο για την πολύ “δεμένη” ομάδα του Αραθάτε! Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον νεαρό μέσο Χάβι Μαρτίνεθ στο 13ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Τζόναθαν Καγιέρι. Οι “νυχτερίδες” έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν στο μισάωρο με τον έμπειρο επιθετικό, Κέβιν Γκαμειρό έπειτα από πολύ ωραία κάθετη πάσα του Γκονσάλο Γκέδες. Η ισοφάριση κράτησε μόνο δύο λεπτά, αφού στο 32′ αντιστράφηκαν οι ρόλοι και ο Καγιέρι έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του μετά από ασίστ του Μαρτίνεθ. Ο Ζάουμε Ντομένεκ κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι αποκρούοντας το πέναλτι του Ρομπέρτο Τόρες στο 63′. Όμως, ένα λεπτό αργότερα η Βαλένθια έκανε πάλι πέναλτι και ο Ρομπέρτο Τόρες δεν λάνθανε για δεύτερη φορά και σημείωσε το 3-1. Εξασφαλίζοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Οσασούνα: (4-3-3)

Ερέρα, Βιδάλ, Αριντάνε, Γκαρθία, Μάνου Σάντσεθ, Όιερ, Τορό, Χάβι Μαρτίνεθ, Ρομπέρτο Τόρες, Αντριάν Λόπεθ, Καγιέρι (Μονκαγιόλα 63′, Ρουμπέν Γκαρθία 63′, Μπράσανατς 74′, Άβιλα 78′, Μπούντιμιρ 78′)

Βαλένθια: (4-4-2)

Ζάουμε Ντομένεκ, Γκαγιά, Γκάμπριελ Παουλίστα, Τσερίσεβ, Ράτσιτς, Βας, Μούσα, Γκέδες, Γκαμειρό (Ολίβα 52′, Κανγκ-Ιν Λι 52′, Κουτρόνε 69′, Μάνου Βαγιέχο 80′, Τζέισον 80′)

Λεβάντε 0-1 Σεβίλλη:

Η Σεβίλλη είναι αποφασισμένη να εξαντλήσει τις πιθανότητες της για τη κατάκτηση της Λα Λίγκα. Οι Ανδαλουσιάνοι “έκαναν” τη δουλειά που χρειαζόταν για να πάρουν τους τρεις πόντους χάρη στο 17ο γκολ του Μαροκινού φορ, Γιουσέφ Εν-Νεσυρί και την εκπληκτική αμυντική της λειτουργία. Μετά από πολύ ωραία κάθετη του Σούσο, ο Εν-Νεσυρί πήρε τη μπάλα, μπήκε στη περιοχή, πέρασε τον Κάρδενας και σημείωσε το τελικό σκορ 0-1 στο 53′.

Λεβάντε: (4-4-1-1)

Κάρδενας, Σον, Βέσο, Ντουάρτε, Τόνιο, Ντε Φρούτος, Μαλσά, Πιέρ, Μπάρντι, Μελέρο, Ντάνι Γκόμεθ (Ροτσίνα 59′, Μοράλες 59′, Ντουκουρέ 73΄, Σέρχιο Λεόν 73′, Ροζέρ 85′)

Σεβίλλη: (4-3-3)

Μπόνο, Χεσούς Νάβας, Ακούνια, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Φερνάντο, Χορδάν, Πάπου Γκόμεζ, Σούσο, Οκάμπος, Εν-Νεσυρί (Ράκιτιτς 75′, Γκουντέλι 86′, Λουκ Ντε Γιόνγκ 86΄, Όσκαρ Ροντρίγκεθ 86΄, Μουνίρ 89΄)

Μπέτις 0-0 Μπιλμπάο:

Σε ένα ματς με αρκετές ευκαιρίες για τους “Βάσκους”, η Μπέτις κατάφερε να πάρει ένα πολύτιμο πόντο για τη διεκδίκηση της 7αδας που την οδηγεί στην Ευρώπη. Το ματς ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους γηπεδούχους, με τον Ναμπίλ Φεκίρ να αποβάλλεται στο 11′ με απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Βενθεντόρ. Η Μπιλμπάο πήρε τα ηνία του αγώνα όμως δεν βρήκε ποτέ το γκολ της νίκης απέναντι στον “βασιλιά” του αγώνα, Κλαούντιο Μπράβο.

Ρεάλ Μπέτις: (4-2-3-1)

Μπράβο, Έμερσον, Μαντί, Μπάρτρα, Χουάν Μιράντα, Γκίντο Ροντρίγκεζ, Κανάλες, Ρουίμπαλ, Φεκίρ, Τέγιο, Μπόρχα Ιγκλέσιας (Μορόν 65′, Λάινεζ 66′, Γκουαρδάδο 78′, Ακουόκου 87′)

Αθλέτικ Μπιλμπάο: (4-4-2)

Ουνάι Σιμόν, Λέκουε, Μπαλενθιάγκα, Νούνιεθ, Ντε Μάρκος, Μορθίγιο, Βέσγκα, Βενθεντόρ, Μπερενγκέρ, Σανθέτ, Βιγιαλίμπρε (Ουνάι Λόπεζ 62′, Ραούλ Γκαρθία 62′, Ιμπάι Γκόμεθ 68′, Ινάκι Γουίλιαμς 82′

Έλτσε 1-1 Βαγιαδολίδ:

Σε ένα από τα πιο κρίσιμα ματς της σεζόν και για τις δύο ομάδες η Έλτσε κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 22′ χάρη σε ένα πολύ ωραίο πλασέ του Φιντέλ μετά από σέντρα του Πέρε Μίγια. Η Βαγιαδολίδ όμως, έβαλε ένα γκολ “μαχαιριά” με το αριστερό της μπακ, Λουκάς Ολάθα στο 86ο λεπτό και πήρε ένα χρυσό βαθμό που την κρατάει στην 17η θέση και εκτός της ζώνης του υποβιβασμού.

Έλτσε: (4-4-2)

Γκαζανίγκα, Μπαραγκάν, Βερντού, Κάλβο, Χοσέμα, Μορέντε, Φιντέλ, Μαρκόνε, Ραούλ Γκούτι, Μίγια, Μπογιέ (Μοχίκα 60′, Βίκτορ Ροντρίγκεθ 73′, Ριγκόνι 73΄, Λουίσμι 83′, Χοσάν 83′)

Ρεάλ Βαγιαδολίδ: (4-4-2)

Μασίπ, Ολάθα, Μπρούνο, Χοακίν Φερνάντεθ, Γιάνκο, Ορεγιάνα, Αλκάραθ, Μέσα, Πλάνιο, Κόδρο, Σέρτζι Γκουαρδιόλα (Ερέρο 64′, Ζότα 64′, Μάρκος Ντε Σόουσα 64΄, Ερβίας 76′, Λούις Πέρεθ 76′)

Αλαβές 2-1 Βιγιαρεάλ:

Η Αλαβές άνοιξε δικαίως το σκορ με στο 17′ με κεφαλιά του Χοσέλου, έπειτα από σκαστό σουτ του Χότα. Ο Ισπανός επιθετικός νίκησε τον Αργεντίνο τερματοφύλακα της Βιγιαρεάλ και σημείωσε το 8ο του γκολ στο πρωτάθλημα. Το “κίτρινο υποβρύχιο” απάντησε άμεσα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πάκο Αλκάθερ, νικώντας τον Πατσέκο στην κλειστή του γωνία, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το τελικό σκορ πέτυχε ο Έντγκαρ Μέντεθ στο 80′ δίνοντας τρεις χρυσούς πόντους στην ομάδα του ενόψει συνέχειας, μεταφέροντας την Αλαβές εκτός της ζώνης του υποβιβασμού και συγκεκριμένα στην 16η θέση!

Ντεπορτίβο Αλαβές: (4-4-2)

Πατσέκο, Αγκιρεγκαμπίρια, Λαγκουάρδια, Λεζέν, Χίμο Ναβάρο, Χότα, Πίνια, Μπατάλια, Ριόχα, Χοσέλου, Λουκάς Πέρεθ (Έντγκαρ Μέντεθ 58′, Πέρε Πονς 58′, Πελίστρι 79′, Ντέυβερσον 91′)

Βιγιαρεάλ: (4-4-2)

Ρούλι, Πεντράθα, Φούνες Μόρι, Αλμπιόλ, Μάριο Γκασπάρ, Καπού, Παρέχο, Τριγκέρος, Τσουκουέζε, Μορένο, Αλκάθερ (Μόι Γκόμεθ 71′, Κοκλάν 71΄, Ρουμπέν Πένια 84′, Γέρεμι Πίνο 84′, Φερνάντο Νίνιο 84′)