ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ

Αναντολού Εφές-Ρεάλ Μαδρίτης 90-63: Ήταν απλά ανώτερη!

Ιδανικό ξεκίνημα για την Εφές καθώς κέρδισε με 90-63 την Ρεάλ, έκανε το 1-0 στη σειρά και χρειάζεται άλλες δύο νίκες για να προκριθεί στο Final 4.

Το ματς:

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο ξεκίνησαν δυνατά το ματς καθώς έκαναν ένα σερί 8-0 στα δύο πρώτα λεπτά, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και με πρωταγωνιστές τους Σιμόν και Σανλί πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 7′ με 15-14.

Από εκεί και πέρα η Εφές σκόραρε ανελλιπώς στο δεύτερο δεκάλεπτο και ήταν πλήρως επιβλητική σε αντίθεση με την Ρεάλ που προσπαθούσε να σκοράρει με προσωπικές ενέργειες που δεν.. έβγαιναν με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να παίρνουν προβάδισμα 7 πόντων (31-24 στο 14′). Η Ρεάλ με τα τρίποντα των Φερνάντεθ και Τόμκινς μείωσαν την διαφορά στον πόντο τρία λεπτά πριν την λήξη του 2ου δεκαλέπτου (36-35).

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησαν εκπληκτικά το 3ο δεκάλεπτο αφού με 2/2 τρίποντα αύξησαν την διαφορά στους 10 πόντους (50-40 στο 21′). Οι γηπεδούχοι είχαν ανεβάσει στροφές και με τον συνδυασμό της σκληρής άμυνας και της καλά εκτελεσμένης επίθεσης βρέθηκαν μπροστά με 17 πόντους (62-45 στο 28′).

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι, όμως οι διαδοχικά κακές επιλογές που συνοδεύτηκαν από την κακή ψυχολογία των παικτών έκαναν τα πράγματα χειρότερα, αφού στο 34′ η διαφορά είχε φτάσει στους 24 πόντους (77-53). Από εκεί και πέρα η Εφές ακολούθησε την στρατηγική των 2 τελευταίων δεκαλέπτων και πήρε την νίκη με  90-63.

Το Game 2 είναι την Πέμπτη 22/04 (20.00 ώρα Ελλάδος).

Για την Εφές ξεχώρισαν οι: Μπομπουά (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Σανλί (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Λάρκιν (14 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Για την Ρεάλ προσπάθησαν οι: Τόμκινς ( 13 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ) και Ταβάρες (10 πόντοι 9 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 44-40, 64-50, 90-63.