ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπάγερν-Αρμάνι 85-79: Επέζησε και ακόμα ελπίζει

Η Μπάγερν κατάφερε να κερδίσει την Αρμάνι στο Game 3 των πλέι οφς της Ευρωλίγκας και διατηρεί κάποιες ελπίδες για πρόκριση στέλνοντας την σειρά σε τέταρτο παιχνίδι πάλι στη Γερμανία.

Οι Βαυαροί άρχισαν τον αγώνα με σερί 7-0 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν αμέσως τη διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 9-9 με τον Ζακ ΛεΝτέι στο τιμόνι στο 5:17. Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πέτυχε 14 συνεχόμενους πόντους για το 23-9 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου στο Audi Dome. Η αντίδραση της Αρμάνι ήταν άμεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας αρχικώς σε 27-25 με τον Τζίτζι Ντατόμε στο 14′. Ο Μάλκολμ Ντιλέινι διαμόρφωσε το 32-30 και ακολούθως ο Μπρουκς ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 δίνοντας το προβάδισμα στην Αρμάνι για πρώτη φορά στο ματς (32-33, 18:10).

Παρά την αντίδραση των Ιταλών, η Μπάγερν ανέκτησε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-35, έχοντας ως κορυφαίους σε αυτό το διάστημα τους Λούτσιτς και Μπόλντουιν. Μάλιστα ο δεύτερος ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα από τη γραμμή των βολών (45-35, 21:39) ενώ ο Λούτσις σκόραρε για το +18, κάνοντας το 60-42 για την Μπάγερν που έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 64-51. Με επτά συνεχόμενους πόντους του Ντιλέινι, η Αρμάνι μείωσε σε 64-58 όμως κάθε φορά που πλησίαζε στο σκορ, οι Βαυαροί ανέβαζαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, επικρατώντας με 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 39-35, 64-51, 85-79.

Το Game 4 είναι την Παρασκευή 30/04.

Για την Μπάγερν ξεχώρισαν οι: Λούτσιτς (27 πόντοι, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Μπόλντουιν (11 πόντοι, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ).

Για την Αρμάνι την διαφορά έκανε ο Ντιλέινι με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ

Επιμέλεια: Κατερίνα Καμζέλα