Γ' ΕΘΝΙΚΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ Γ' Εθνική Μπάσκετ Ανδρών ΕΟΚ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΑΟΚ Χαλανδρίου – ΑΟΦ Πορφύρας 73-65: Σερί τέλος… Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟΚ Χαλανδρίου

Τι κι αν είχε να διαχειριστεί τις πολλές απουσίες; Τι κι αν είχε 6 σερί ήττες; Τι κι αν αντιμετώπιζε την ομάδα με την καλύτερη άμυνα στον όμιλο του; Ο ΑΟΚ Χαλανδρίου νίκησε τον ΑΟΦ Πορφύρα με 73 – 65 -και έβαλε τέλος στο σερί ήττων- στο ΔΑΚ Χαλανδρίου ”Νίκος Πέρκιζας”, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας καλαθοσφαίριστης.

Ο ΑΟΚ Χαλανδρίου (10ος) φιλοξένησε και νίκησε (73-65) το απόγευμα της Κυριακής (12/03) τον ΑΟΦ Πορφύρα (5ος) για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, στο ΔΑΚ Χαλανδρίου ”Νίκος Πέρκιζας”. Η νίκη για τον ΑΟΚ Χαλανδρίου δεν ήταν εύκολη υπόθεση. Το σύνολο του κ. Στεφανάκη είχε να νικήσει σχεδόν 2 μήνες στο πρωτάθλημα (τελευταία νίκη 15/01 ΑΟΚ Χαλανδρίου – Άρης Νίκαιας 83-80).  Γνώρισε τη μεγαλύτερη ήττα στο πρωτάθλημα την προηγούμενη αγωνιστική, 88-57 από τον Πανναξιακό. Κυρίως όμως είχε να διαχειριστεί τις πολλές απουσίες – εξαιτίας τραυματισμών- βασικών παικτών, γεγονός που δεν συμπλήρωσε δωδεκάδα στην σημερινή αναμέτρηση.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο ΑΟΚ Χαλανδρίου ξεκίνησε την αναμέτρηση ΄΄γεμάτος΄΄ ενέργεια και από την 1η περίοδο προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Με μικρά σερί καλαθιών και -κυρίως τα δύο έυστοχα τρίποντα του Ανδρουλάκη- δημιούργησε μία μικρή αλλά ασφαλής διαφορά από τον αντίπαλο του. Έτσι, νίκησε την 1η περίοδο με 21-15.  Η 2η περίοδος ήταν ισορροπημένη. Τα πρώτα 5′ λεπτά οι γηπεδούχοι κάνοντας 2 μικρά σερί εύστοχων καλαθιών (7-0., 6-0) κρατώντας παράλληλα τον αντίπαλο τους στους 25 πόντους, προηγήθηκε με 8 και 9 πόντους διαφορά αντίστοιχα. Διαφορά την οποία δεν κράτησε, καθώς ο Πορφύρας αντέδρασε με ένα σερί 7-0, μείωσε στους 3 τη διαφορά (36-33). Όμως, το εύστοχο καλάθι του Φωτόπουλου απότο ύψος της γραμμής των βολών, έκανε το σκορ 38-33 υπέρ του ΑΟΚ, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Στην 3η περίοδο το Χαλάνδρι ΄΄καθάρισε΄΄ τον αντίπαλο του και μέσα σε 4′ κατάφερε να σκοράρει 14 σερί πόντους -κρατώντας στους 35π. τον Πορφύρα- που τελείωσε την περίοδο σκοράροντας μόλις 13π., την ίδια στιγμή που δέχθηκε 21π. Το επιμέρους 21-13 της 3ης περιόδου, διαμόρφωσε το συνολικό σκορ σε 59-46. Η διαφορά στην 4η περίοδο έφτασε έως και τους 19π. υπέρ των γηπεδούχων (67-49), γεγονός που προκάλεσε την έκρηξη του κ. Λειβάδη στο ταιμ άουτ που ζήτησε. Με την επανέναρξη, οι παίκτες του Πορφύρα μείωσαν στους 8π. (70-62), όμως η κλεψύδρα του χρόνου είχε αρχίσει να τελειώνει. Τελικό σκορ 73-65. Συσπειρωμένοι πανηγυρισμοί από τους παίκτες και το σταφ του ΑΟΚ Χαλανδρίου, πανηγυρίζωντας την πρώτη τους νίκη μετά από σχεδόν δύο μήνες.

MVP
Ο Φωτόπουλος πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, σκοράροντας 23 πόντους. Παράλληλα, αγωνίστηκε σε υψηλά επίπεδα έντασης και υπήρξε ο επιδραστικότερος παίκτης για το σύνολο του κ. Στεφανάκη.

ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Στεφανάκης): Κονδύλης 8π., Αθανασιάδης 7π., Ανδρουλάκης 12π., Τσακίρης 2π., Καφαντάρης, Δημητριάδης 7π., Σταμίρης 10π., Φιλόπουλος4π., Λάτσης, Φωτόπουλος 23π.
ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Λειβάδης): Γεωργούλης 12π., Μαυρομιχάλης, Μαυρομιχάλης 1π., Κυριακόπουλος 6π., Σιδέρης, Τριανταφυλλίδης 2π., Τάγαρης, Πηλιούνης 13π., Λαμπρόπουλος 3π., Σιμεωνίδης 13π., Τσούτσος 2π., Παπαδόπουλος 11π.