Γ΄ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 83-80: ΣΕΡΙ ΤΕΛΟΣ

Τέλος στο σερί νικών του Άρη Νίκαιας έβαλε ο Αθλητικός Όμιλος Καλαθοσφαίρισης Χαλανδρίου το απόγευμα της Κυριακής (15/01), στο Αθλητικό Κέντρο Χαλανδρίου ”Νίκος Πέρκιζας”, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας Μπάσκετ, με 83-80.

Χάρη στο σπουδαίο τρίτο δεκάλεπτο που είχε ο ΑΟΚ Χαλανδρίου, σημειώνοντας 26 πόντους σ’ αυτό το διάστημα ενώ παράλληλα έπαιξε καλές άμυνες, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Άρη Νίκαιας με 83-80, ο οποίος ερχόταν ”φουριόζος” με 3 σερί νίκες στο πρωτάθλημα.
Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι έκαναν ”ντέρμπι” την αναμέτρηση στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν κάλυψαν διαφορά 17 πόντων (73-56) και προηγήθηκαν με 76-77, δύο σερί καλάθια, αρχικά του Φωτόπουλου (2π.) και έπειτα του Κονδύλη (3π.), έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους ”Χαλανδριώτες”. Με δύο έυστοχες βολές ο Κονδύλης διαμόρφωσε το τελικό 83-80 υπέρ του ΑΟΚ Χαλανδρίου στα 00.7 δευτερόλεπτα, αφού είχε μειώσει ο Πρίτσος σε 81-80 για τον Άρη Νίκαιας.

Οι γηπεδούχοι είχαν ως κορυφαίους τους Κονδύλη (21π.) και Φωτόπουλο (19π.), ωστόσο πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση έδωσε ο Μωραϊτης. Από την άλλη,παρά τους συνολικά 55 πόντους που έβαλαν οι Μαραγκίδης (23π.) και Τρίχας (22π.), ο Άρης Νίκαιας πληγώθηκε από την κακή αμυντική λειτουργία που είχε στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς δέχθηκε πολλά εύκολα καλάθια.

Με την νίκη αυτή ο ΑΟΚ Χαλανδρίου πέτυχε την 6η νίκη του στο πρωτάθλημα (6-7), υποχρεώνοντας τον Άρη Νίκαιας στην 5η ήττα του στο πρωτάθλημα (8-5).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 43-37, 69-53, 83-80

ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Στεφανάκης): Κονδύλης 21π., Πασχαλίδης 9π., Ανδρουλάκης 2π., Τσακίρης, Καφαντάρης, Σταμίρης 8π., Φιλόπουλος 13π., Μωραΐτης 11π., Φρίμας, Φωτόπουλος 19π.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μανδραγός, Ζωήρου): Δαχρετζής 5π., Μαραγκίδης 23π., Κωνσταντινάκος 8π., Δρόσος 3π., Πέζος, Καραδολάμης 5π., Πρίτσος 17π., Καδηγιαννόπουλος 7π., Μπούτσικος, Τρίχας 22π.