ELITE LEAGUE Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ Μπάσκετ

ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ Ο ΤΡΙΤΩΝ ΔΙΕΛΥΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

Επικράτησε εύκολα ο Τρίτων απέναντι στο Χαρίλαο Τρικούπη με 89 – 63 κάνοντας το 6/6 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ELITE LEAGUE ‘’Ερρίκος Ντυνάν’’.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ομάδα του Μεσολογγίου φιλοδοξούσε να πάρει μια άτυπη ρεβάνς μετά τη περσυνή ήττα και αποκλεισμό στα ημιτελικά των πλέι-oφ ανόδου από τον Τρίτωνα μέσα στο γήπεδο του Στρέφη.

Ο Τρίτων φρόντισε από την αρχή να ‘’βυθίσει’’ τις όποιες ελπίδες είχαν οι  Αιτωλοακαρνάνες για νίκη. Πολύ καλή άμυνα και συνεχής κυκλοφορία της μπάλας πριν την εκτέλεση στην επίθεση, έφεραν ένα προβάδισμα 14 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η ομάδα των Σεπολίων δεν κατέβασε ταχύτητα και ολοκλήρωσε το ημίχρονο προηγούμενη με 17 πόντους (53 – 36). Οι απουσίες και ταυτόχρονα οι φορτωμένοι με φάουλ ψηλοί των φιλοξενουμένων δεν βοήθησαν να αλλάξει το σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο. Η περίοδος έκλεισε στο +30 υπέρ του Τρίτωνα (73 – 43). Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Μιχάλη Μιχελάκο (προπον. Τρίτωνα) να δίνει χρόνο συμμετοχής και στα νεότερα μέλη της ομάδας. Η συνολική εικόνα της αναμέτρησης αποτυπώνεται στο τελικό σκόρ (89 – 63 ) δείχνοντας την απόλυτη υπεροχή των γηπεδούχων.

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ

Α.Ο. ΤΡΙΤΩΝ: Η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου (προπον. Τρίτωνα) παρουσιάστηκε πιο έτοιμη από τον αντίπαλο της. Οι πρώην συμπαίκτες στην ΑΕΚ (σεζόν 2014-2015) , Μιχάλης Πολυτάρχου (11π , 6α) και Μιχάλης Καμπερίδης (10π, 5α, 10ρ)  πήραν από το χέρι τον Τρίτωνα και ξεχώρισαν παρέα με το Μίλοβαν Ντράσκοβιτς (17π , 7ρ). Από την αρχή μέχρι το τέλος έδειξαν συνέπεια τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους παίρνοντας άνετα τη νίκή. Έτσι παραμένουν αήττητοι και μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία (6-0).

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: Πρωταγωνιστές για τους Αιτωλοακαρνάνες ήταν ο αρχηγός Ιωάννης Μολφέτας (12π) και ο σέντερ Περικλής Κουρουπάκης (13π ,7ρ)  που δε βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα και αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα στον τομέα των ριμπάουντ. Ο Ηλίας Μούτσιος (προπον. Χαρίλαου Τρικούπη) δε κατάφερε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του στην αρχή του δευτέρου ημίχρονου και η ομάδα του κατέρρευσε και γνώρισε την ήττα υποχωρώντας κι άλλο στη βαθμολογία (3-3).