Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΙΓΚ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: Εύκολη βραδιά για τους πράσινους

Ήσυχο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επικράτησε 74-68 του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη (εξ’ αναβολής αγώνας) και πλέον χρειάζεται μια νίκη ώστε να κλειδώσει την 1η θέση στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι από την αρχή του παιχνιδιού, με εξαίρεση το 5-0 του ΠΑΟΚ στα πρώτα 40”. Με το επιμέρους σερί των 11 πόντων όμως πέρασαν μπροστά και στα μέσα της πρώτης περιόδου βρέθηκαν να κερδίζουν 15-7. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να είναι εκτός τόπου και χρόνου ιδιαίτερα στο επιθετικό κομμάτι, καθώς το μόνο σκορ που είχαν για 6 λεπτά ήταν 2 εύστοχες βολές, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει ακόμη περισσότερο και να κλείσει το δεκάλεπτο με το υπέρ του 26-12.

Η διαφορά των 14 πόντων αυξήθηκε ακόμη περισσότερο στην αρχή της 2ης περιόδου και έφτασε τους 21 (17-38 στο 14΄). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε με δύο διαδοχικά τρίποντα να μειώσει την διαφορά στους 15 (23-38), όμως οι πράσινοι δεν του άφησαν περιθώρια και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +18 (29-47).

Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν μπλοκάρει επιθετικά, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πλησιάσουν και να μειώσουν στους 13 (39-52 στο 26΄). Όμως και αυτή η αντίδραση δεν έμεινε αναπάντητη καθώς οι παίκτες του Όντετ Κάτας με ένα σερί 8-0 αύξησαν εκ νέου την διαφορά και διαμόρφωσαν το 39-60 δύο λεπτά πριν την λήξη του 3ου δεκαλέπτου, ενώ η διαφορά έφτασε και τους 22 πόντους (η μεγαλύτερη στο παιχνίδι 41-63). Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη με δύο διαδοχικά τρίποντα μείωσαν στους 16 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 47-63.

Στην τελευταία περίοδο οι προπονητές των δύο ομάδων… αυτοσχεδίασαν και δοκίμασαν διάφορα σχήματα στο παρκέ. Για τρία λεπτά ο Παναθηναϊκός είχε την διαφορά στους +18 (50-68 στο 33′), όμως από εκεί και πέρα πάτησε φρένο δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να κάνει επιμέρους σκορ 18-6 στο φινάλε. Οι πράσινοι κατάφεραν να φύγουν νικητές από το PAOK Sports Arena με σκορ 68-74 και περιμένουν το ματς με τον Ηρακλή την Τρίτη και με νίκη κλειδώνουν την 1η θέση στο πρωτάθλημα.

Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι: Μποχωρίδης με 13 πόντους 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ και Μακ με 11 πόντους 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι: Λοβ με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και Γκρίφιν με 11 πόντους 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα:12-26, 29-47, 47-63, 68-74.

Επιμέλεια: Καμζέλα Κατερίνα