Κεντρική ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μπαρτσελόνα – Παρί Σεν Ζερμέν 1-4: Εκδίκηση με Εμπαπέ

Με σκορ 4-1 επικράτησε η Παρί Σεν Ζερμέν επί της Μπαρτσελόνα, και πλέον βρίσκεται ενάμιση βήμα μακριά από την φάση των 8 του UEFA Champions League.

Η Παρί Σεν Ζερμέν εκδικήθηκε την Μπαρτσελόνα τέσσερα χρόνια μετά το τελευταίο τους παιχνίδι, με σκορ 4-1 στο Καμπ Νου. Πρωταγωνιστής για τους Γάλλους ήταν ο Εμπαπέ που πέτυχε χατ-τρικ για την ομάδα του.

Οι “Μπλαουγκράνα” βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, με τον Μέσι να ευστοχεί στο 27′ από πέναλτι που σήκωσε πολλές φωνές. Η Παρί δεν της συγχώρεσε τα φθηνά αμυντικά λάθη, ισοφαρίζοντας με τον Εμπαπέ πέντε λεπτά αργότερα.

Ο επιθετικός των Γάλλων βρέθηκε εις διπλούν στον σωστό χρόνο και χρόνο, κάνοντας χατ-τρικ. Η πρώτη ήταν στο 65ο λεπτό όπου εκμεταλλευόμενος το λάθος διώξιμο του Πικέ, πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Η δεύτερη ήταν στο 85′, με το φανταστικό του σουτ να διαμορφώνει το τελικό 4-1. Ενα τέταρτο νωρίτερα, ο Μοϊζέ Κιν έχει διαφύγει της άμυνας των Ισπανών, και με κεφαλιά τριπλασίασε τα τέρματα για την Παρί.