Μίλτος Τεντόγλου Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2023 ΣΕΦ ΣΤΙΒΟΣ

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου 2023 (2η ημέρα, απογευματινό πρόγραμμα-τελικοί): Σε γεμάτο από κόσμο ΣΕΦ σημειώθηκαν σπουδαίες επιδόσεις από τους Έλληνες Πρωταθλητές

Μόνο και μόνο η παρουσία του κορυφαίου άλτη στον κόσμο, Μίλτου Τεντόγλου στο ΣΕΦ, για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, αρκούσε για να βρεθούν πάνω από 8.000 μικροί και μεγάλοι φίλοι του στίβου στο φαληρικό γήπεδο, δημιουργώντας μια φανταστική ατμόσφαιρα για όλους τους αθλητές.

Ο Μίλτος Τεντόγλου 4 μέρες μετά το 8.41 στο μίτινγκ του Λιεβάν, που αποτελεί κορυφαία επίδοση στον κόσμο για φέτος και τα συνολικά 4 άλματά του πάνω από τα 8.30μ., συμμετείχε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με μοναδικό σκοπό, μια εύκολη νίκη. Δεν βρέθηκε σε καλή μέρα ξεκινώντας με 7.95, άκυρο το δεύτερο άλμα του, όμως στο τρίτο έκανε την μεγάλη επίδοση με 8.20 που του έδωσε το χρυσό μετάλλιο. Μετά το επόμενο άλμα του στα 7.96, δεν πραγματοποίησε τις δυο εναπομείνασες προσπάθειές του, λαμβάνοντας το χειροκρότημα του κόσμου που είχε γεμίσει ασφυκτικά το τμήμα του γηπέδου γύρω από το σκάμμα. Μέσα σε κλίμα ενθουσιασμού και στήριξης από τον κόσμο, ο Νίκος Σταματονικολός κατέλαβε τη δεύτερη θέση με 7.54 και ο Αλέξης Αργυρόπουλος την τρίτη, με άλμα στα 7.22μ., άλμα που έκανε και ο τέταρτος Ανδρέας Αντωνακόπουλος, με τον Αργυρόπουλο να κατακτά το χάλκινο, λόγω καλύτερου δεύτερου άλματος.

Για τις γυναίκες στο μήκος, νικήτρια αναδείχθηκε η Βασιλική Χαϊτίδου του ΠΑΟΚ με άλμα στα 6.14μ.. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Αναστασία Σαρλάνη με φετινό ρεκόρ 5.92 (είχε 5.89μ.) και με ίδια επίδοση και φετινό της ρεκόρ, στα 5.92μ. το χάλκινο μετάλλιο απονεμήθηκε στην Ναταλία Μπέση, με την Σαρλάνη να έχει δεύτερο καλύτερο άλμα, μεγαλύτερο από την Μπέση.

Ολοκληρώθηκαν και τα σύνθετα αγωνίσματα (Πένταθλο Γυναικών και Έπταθλο Ανδρών) με τα 800 μέτρα για τις γυναίκες και το 1000 για τους άνδρες. Νικήτρια στα 800 μέτρα ήταν η Νικολία Ποϊραζίδη του ΑΟ Μυκόνου με την 19χρονη αθλήτρια με αυτή τη νίκη της, να εξασφαλίζει και συνολική νίκη στο Πένταθλο συγκεντρώνοντας 3.643 βαθμούς, αφήνοντας στη δεύτερη θέση με ελάχιστη διαφορά την Μαργαρίτα Τσουκαλά (3.620 βαθμοί) και στην Τρίτη την Σοφία Καμπερίδου με 3.438. Αντίστοιχα με την νίκη του στα 1000 μέτρα των ανδρών μεγάλος πανελληνιονίκης στο Έπταθλο αναδείχθηκε ο Άγγελος-Τζανής Ανδρέογλου με ατομικό ρεκόρ 5.379 βαθμούς (είχε 5.366). Το ασημένιο μετάλλιο για το σύνθετο πήρε ο Αθανάσιος Παρασκευάς, βελτιώνοντας κατά πολύ το ατομικό του ρεκόρ, 5.173 βαθμοί (το προηγούμενο ήταν 4.165) και το χάλκινο κατέληξε στον Μιχάλη Κιάφα με 4.996 βαθμούς. Ακολούθησε ο καθιερωμένος γύρος του σταδίου από τις αθλήτριες και τους αθλητές του συνθέτου, οπού γνώρισαν αποθέωση.

Στη σφαιροβολία των γυναικών, μεγάλη νικήτρια ήταν η Μαρία Μαγκούλια με την σφαίρα της να καταλήγει στα 15.25 μέτρα. Το ασημένιο μετάλλιο και μαζί την πρόκριση για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, στο Έσπο της Φινλανδίας (όριο 14.50μ.) πήρε η Μαρία Σουλγάκου, με βολή στα 14.82μ. που αποτελεί και νέο ατομικό της ρεκόρ (είχε 14.38μ.). Μαζί με τη Σουλγάκου στη Φινλανδία θα ταξιδέψει και η Μαρία Ανδρεάδη του Κερατσινίου, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με βολή στα 14.77 μέτρα.

Ακολούθησαν τα 3.000 μέτρα ανδρών και γυναικών. Στις γυναίκες Πανελληνιονίκης είναι για ακόμη μία φορά η Αναστασία Μαρινάκου του Παναθηναϊκού με χρόνο 9:12.81. Στη δεύτερη θέση η Βασιλική Καλλιμογιάννη, με την 19χρονη αθλήτρια να τερματίζει σε 9:47.28 και να παίρνει την πρόκριση για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 (Όριο 9:48.00). Στην τρίτη θέση, η Ντενίσα Μπάλλα του Πανελληνίου με 9:51.07. Στους άνδρες, μεγάλος νικητής ήταν  Μάριος Αναγνώστου της Αναγέννησης Λαμίας, με χρόνο 8:09.53 που διπλασίασε τις νίκες του μετά από αυτή στα 1.500μ. Το ασημένιο μετάλλιο κατέληξε στον Παναγιώτη Πετρουλάκη, 8:17.11 και το χάλκινο στον Νέστορα Κολιό που τερμάτισε σε 8:20.26.

Στο επί κοντό των γυναικών η Νικολέτα Κυριακοπούλου, στην επιστροφή της σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου πήρε τη νίκη με άλμα πάνω από τα 4.40 με την πρώτη προσπάθεια, ενώ στη συνέχεια είχε 3 αποτυχημένες στα 4.50μ. Στη δεύτερη θέση η 18χρονη πλέον Ηλιάνα Τριανταφύλλου των Σερρών με 4.10μ. και 3 αποτυχημένες στα 4.20μ, ενώ την τρίτη θέση του βάθρου κατέλαβε η Αμαλία Φλώρου-Δημητριάδου που ισοφάρισε το ατομικό της ρεκόρ στα 4 μέτρα και έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό Κ20 της Ιερουσαλήμ. Σε κακή αγωνιστική μέρα βρέθηκε η Ελένη Πόλακ που επιχείρησε 3 αποτυχημένες προσπάθειες στα 4.20μ.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσίασε ο τελικός των 200 μέτρων σε άνδρες και γυναίκες. Στους άνδρες, νέος Πρωταθλητής Ελλάδος είναι πλέον ο Σωτήρης Γκαραγκάνης, με το 21.17 που αποτελεί και νέο ατομικό του ρεκόρ (είχε 21.27). Στη δεύτερη θέση ο Παναγιώτης Τριβυζάς με φετινό ρεκόρ 21.37 (είχε 21.51) και το βάθρο συμπλήρωσε ο νικητής των 400 μέτρων Πέτρος Παπαγιάννης με τον αθλητή του Βιτσέντζου Κορνάρου να τερματίζει σε 21.76 που είναι και φετινό του ρεκόρ (προηγούμενο 22.15). Στις γυναίκες την παράσταση έκλεψε η Άρτεμις-Μελίνα Αναστασίου και έγινε η νέα Πρωταθλήτρια Ελλάδος στον Κλειστό Στίβο. Τερμάτισε σε χρόνο 23.97 μόλις 1 εκατοστό του δευτερολέπτου πάνω από το ατομικό της ρεκόρ, 23.96. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Πολυτίμη Μαντά της Ολυμπίας Πατρών με νέο ατομικό ρεκόρ 24.78 (είχε 25.16) και το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Άννα Κιάφα της Κηφισιάς με χρόνο 24.79. Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε η 17χρονη Βεατρίκη-Καλυψώ Ντούγκου, που κατετάγη τέταρτη, με νέο ατομικό ρεκόρ 25.01, σημειώνοντας νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ Κορασίδων.

Μετά από την νίκη της στα 400 μέτρα γυναικών την πρώτη μέρα των αγώνων, η Ειρήνη Βασιλείου έφτασε σε ένα μοναδικό επίτευγμα. Για πρώτη φορά στην ιστορία του ελληνικού στίβου, ένας αθλητής/αθλήτρια κάνει το νταμπλ σε 400 και 800 μέτρα. Τερμάτισε πρώτη με χρόνο 2:09.06 για να ακολουθήσει η Γεωργία-Μαρία Δεσπολλάρη με χρόνο 2:10.06 που αποτελεί φετινό της ρεκόρ (είχε 2:12.32) και το βάθρο συμπλήρωσε η νικήτρια των 1500 μέτρων, Κοραίνη Ανθή Κυριακοπούλου του Παναθηναϊκού, σε 2:10.85.

Στους άνδρες των 800 μέτρων, Πανελληνιονίκης έγινε ο Χρήστος Κοτίτσας, τερματίζοντας με χρόνο 1:49.68. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Κύπριος, Σταύρος Σπύρου με φετινό ρεκόρ 1:51.14 (είχε 1:51.72) και το χάλκινο κατέκτησε ο Γιώργος Μαντζαρίδης με χρόνο 1:51.43.

Η μεγάλη μάχη που όλοι περίμεναν, στον τελικό των 60 μέτρων με εμπόδια, τελικά δεν υπήρξε καθώς ο κορυφαίος Έλληνας εμποδιστής Κώστας Δουβαλίδης αισθάνθηκε κάποιες ενοχλήσεις στην προθέρμανση του και δεν συμμετείχε στον τελικό για να προσπαθήσει να φτάσει στις 100 συνεχόμενες νίκες εντός συνόρων. Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο άμεσος ανταγωνιστής του Κώστα Δουβαλίδη, Χρήστος-Παναγιώτης Ρούμτσιος βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ σε 7.84 (είχε 7.90 από το μίτινγκ της Βαλένθια τον Ιανουάριο) και επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε καταπληκτική κατάσταση. Το βάθρο των νικητών συμπλήρωσαν ο Γιάννης Καμαρίνος του ΠΑΟΚ με χρόνο 8.09 και ο Κύπριος, Κωνσταντίνος Τζιακούρης τερματίζοντας σε 8.28.

Και στον γυναικείο τελικό των 60 μέτρων με εμπόδια υπήρχαν ηχηρές απουσίες. Δεν αγωνίστηκε λόγω ίωσης η Ελισάβετ Πεσιρίδου και η Χαβά Ντέλιου τραυματίστηκε στο δοκιμαστικό. Άνοιξε έτσι ο δρόμος για μια εύκολη επικράτηση της Αναϊς Καραγιάννη, με χρόνο 8.21. Στη δεύτερη θέση με νέο ατομικό ρεκόρ, 8.35 (είχε 8.42),η Σοφία Ιωσηφίδου και το βάθρο συμπλήρωσε η Άλκηστις-Σούλτα Γεωργίου τερματίζοντας σε 8.86.

Το 37ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου ολοκληρώθηκε με την μεικτή σκυταλοδρομία 4×400. Πραγματοποιήθηκαν 3 τελικές σειρές με νικήτρια ομάδα να αναδεικνύεται αυτή του Παναθηναϊκού, με νέο φετινό ρεκόρ 3:32.04 (είχαν 3:35.00). Ακολούθησε ο σύλλογος ΑΕ Ολυμπίας Πατρών με τους αθλητές και τις αθλήτριές τους να τερματίζουν σε 3:33.70 και το βάθρο συμπλήρωσαν με χρόνο 3:36.60, τα μέλη του ΓΣ Γλυφάδας.

Επιμέλεια: Γιώργος Κουρτέσης