Ελπίδα Αγίων Αναργύρων-Ατρόμητος Μεταμόρφωσης 1-2 : ‘Επεσε μαχόμενη

Μια ακόμα ήττα σημείωσε η Ελπίδα Αγίων Ανάργυρων το μεσημέρι του Σαββάτου (11.02) στην έδρα της κόντρα στον Ατρόμητο Μεταμόρφωσης. Η γηπεδούχος ομάδα έχασε με 1-2 στην 16η αγωνιστική σε μια προσπάθεια να αποσπάσει την πρώτη της νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ατρόμητο Μεταμόρφωσης να κάνει τελική και να κερδίζει κόρνερ που κατέληξε άουτ από το 3ο λεπτό. Η Ελπίδα στο 13ο λεπτό με μια σέντρα του Λάνη πλησίασε την αντίπαλη εστία αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ και συνεχίστηκε ο αγώνας με τους αντιπάλους να βγαίνουν σε αντεπίθεση. Οι παίκτες των φιλοξενούμενων Οκσίσογλου και Τσάκαλος σε μια τρομερή συνεργασία πλησίασαν  το γκολ μετά από σουτ του Τσάκαλου αλλά ο τερματοφύλακας της Ελπίδας Νικολίτσας κατάφερε να αποκρούσει την προσπάθεια και να κρατήσει το 0-0.Η επίθεση που επιχείρησε να κάνει στο 26ο λεπτό ο Ατρόμητος κόπηκε από τον Ροκανά που έκλεψε την μπάλα και διέσχισε όλο το γήπεδο με ένα εντυπωσιακό σπριντ, που δεν κατέληξε πουθενά καθώς η μπάλα απομακρύνθηκε απο τους φιλοξενούμενους. Ο Ατρόμητος Μεταμόρφωσης στο 43ο λεπτό κάνει καλό passing game με τον Τσιγγόπουλο και τον Οκσίσογλου να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας που στο τέλος αυτής της φάσης κατέληξε αουτ. Λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν το 0-1 στο 44ο λεπτό μετά από κλέψιμο και σουτ του Οκσίσογλου.Στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν αλλαγές και για τις δυο ομάδες με τον Οκσίσογλου του Ατρόμητου Μεταμόρφωσης να αφήνει την θέση του στο 51ο λεπτό στον Λίτση και στο 54ο λεπτό ο παίκτης της Ελπίδας Ζενουνλλάρι βγαίνει και την θέση του παίρνει ο Λυμπερόπουλος. Με του φιλοξενούμενους να πιέζουν στο 65ο λεπτό κάνουν μια τελική που καταλήγει κόρνερ αλλά στην  εκτέλεση να απομακρύνεται και οι γηπεδούχοι να βγαίνουν σε αντεπίθεση. Η Ελπίδα για το επόμενο 10λεπτο πίεζε πάρα πολύ τους αντίπαλους και έψαχνε την ισοφάριση η οποία ήρθε στο 76ο λεπτό αφού ο Λυμπερόπουλος <<κρέμασε>> τον τερματοφύλακα του Ατρόμητου και διαμόρφωσε το σκορ σε 1-1. Οι δυο ομάδες μετά την ισοφάριση κυνηγούσαν ένα ακόμη γκολ οπότε πάλευαν με νύχια και με δόντια έτσι οι εντάσεις αλλά και το πάθος αυξήθηκε, με αποτέλεσμα  στο 82ο λεπτό ο Λάνη να δεχτεί κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή μετά την μπάλα που πέταξε έξω με νεύρα. Στο 83ο λεπτό ο Ατρόμητος Μεταμόρφωσης κάνει άλλη μια αλλαγή με τον Παρασίδη να αφήνει την θέση του στον Αποστόλου ενώ 2 λεπτά αργότερα έχουν μια τρομερή ευκαιρία με σέντρα σουτ από τον Τσιγγόπουλο αλλά ο Νικολίτσας κάνει ακόμα μια φοβερή απόκρουση και διώχνει την μπάλα σε κόρνερ. Ο Σιδηρόπουλος έρχεται να σημειώσει το 1-2 για τους φιλοξενούμενους στο 87ο λεπτό και να δώσει ανάσα στην ομάδα του. Ένα λεπτό αργότερα η Ελπίδα προχωράει σε μια ακόμα αλλαγή και βγαίνει ο Κολτούκης για να μπει ο Σπυρόπουλος ενώ στο 90+2 ο παίκτης του Ατρόμητου Κόκκινος δέχτηκε κίτρινη κάρτα για εκτέλεση πλαγίου άουτ με τα πόδια. Το ματς έληξε 1-2 με τους φιλοξενούμενους να αναχωρούν νικητές και την Ελπίδα Αγίων Ανάργυρων να παραμένει τελευταία βαθμολογικά χωρίς νίκη.