Super League 2 ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Καλαμάτα – ΠΑΟ Ρουφ 3-0 : Έκανε το καθήκον της

Η Καλαμάτα επικράτησε εύκολα του αδύναμου ΠΑΟ Ρουφ με σκορ 3-0 και πλέον στρέφει την προσοχή της στην Τούμπα και στο ματς με τον ΠΑΟΚ για τον θεσμό του Κυπέλλου. Εκπληκτικός ο Χρήστος Ρόβας, ο οποίος πέτυχε 3 γκολ

Στο δημοτικό στάδιο Καλαμάτας, μπροστά σε λίγο κόσμο, η τοπική ομάδα αντιμετώπισε τον ΠΑΟ Ρουφ για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2. Οι μελανό-λευκοί πήραν από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης και δημιούργησαν την πρώτη τους ευκαιρία μόλις στο 6ο λεπτό. Ο ΜVP της σημερινής αναμέτρησης, εκμεταλλεύτηκε την καλή σέντρα του Μόζερ, εκτέλεσε ένα ανάποδο ψαλίδι το οποίο απέκρουσε ο Κουνάδης, ενώ στο ” ριμπάουντ ” του Αρναρέλλη ο τερματοφύλακας της αθηναϊκής ομάδας είχε επίσης πολύ καλή αντίδραση και έστειλε την μπάλα κόρνερ. Το σκορ άνοιξε ο Χρήστος Ρόβας, με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Αρναρέλλη.

Το συγκρότημα του Γιάννη Γκούμα δεν κατάφερε να αντιδράσει, με αποτέλεσμα 11 λεπτά μετά να δεχθεί και δεύτερο τέρμα, πάλι μετά από συνδυασμό του Αρναρέλλη και του Ρόβα, ο δεύτερος μετά από γέμισμα, εκτέλεσε τον Κουνάδη με ένα εξαιρετικό γυριστό σουτ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως άλλη σημαντική ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος, η αναμέτρηση είχε λάβει μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες και εν τέλει να πετυχαίνουν 3ο γκολ, πάλι με τον Ρόβα, μετά από κεφαλιά- ασίστ του Μπόρχες.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν προϋποθέσεις και για 4ο γκολ, αρχικά με τον Μάρκο Μαρκόφσκι και στην συνέχεια με τον Αρναρέλλη, με τον πρώτο να βρίσκει απέναντι του τον Κουνάδη στην κεφαλιά που επιχείρησε, και τον δεύτερο να σημαδεύει το δοκάρι με διαγώνιο σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ της στιγμής με τον Κονέ να μην σημαδεύει την εστία, ενώ στο 89ο λεπτό ένα εξαιρετικό σουτ του Βερνάδου, αντιμετωπίστηκε εντυπωσιακά από τον Μέντες

Με το τελικό 3-0, το συγκρότημα του Νίκου Αναστόπουλου κρατάει μόνο τους 3 βαθμούς και στρέφει την προσοχή του αφενός στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ για το κύπελλο και αφετέρου στο πολύ δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με την Καλλιθέα, στην Αθήνα. Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟ Ρουφ θα διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορεί από την επόμενη, δύσκολη, εντός έδρας αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Η Καλαμάτα με αυτήν την νίκη φτάνει τους 17 βαθμούς, στην 5η θέση, ενώ η ομάδα της Αθήνας παραμένει τελευταία δίχως να έχει συγκεντρώσει κάποιον βαθμό

Καλαμάτα : 16.Μέντες, 2.Μόζερ, 4.Λουπάνο, 31.Παπατόλιος, 24.Κωσταντινόπουλος, 75.Μπακαγιόκο, 44.Άλβες, 20.Αρναρέλλης, 77.Μπόρχες, 7.Βασιλόγιαννης, 9.Ρόβας

ΠΑΟ Ρουφ : 1.Κουνάδης, 33.Τασιούλλης, 42.Κάμυ, 5.Πανουριάς, 13.Παπουτσογιαννόπουλος, 20. Φιλιμέγκας, 10.Καλλέργης, 4.Ζαχαρός, 7.Νιτσάκης, 77.Βενάρδος, 9.Κυριαζής

Επιμέλεια : Παναγιώτης Βρυώνης.