Ασταμάτητος Αστέρας Βάρης,απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής

10η Αγωνιστική Α’ Κατηγορία ΕΠΣΑΝΑ :

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΑΡΗΣ 3-1

Σημαντική νίκη για τον…τυπικά γηπεδούχο Αστέρα Βάρης,στο τοπικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό,σε μία αναμέτρηση που για την κάθε ομάδα είχε για διαφορετικούς λόγους,μεγάλη σημασία.Ο Αστέρας για να διατηρήσει το αήττητο και τη μοναξιά της κορυφής,ενώ ο Ολυμπιακός Βάρης για να δοκιμάσει τις δυνάμεις του απέναντι στους πρωτοπόρους.Παρά τη βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων,το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στις στιγμές ποιότητας που έδειξαν οι παίκτες του Αστέρα την κατάλληλη στιγμή.

Το παιχνίδι:

Όπως σε κάθε ντέρμπι,έτσι και σε αυτό,οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με ξεκάθαρη στόχευση και έμφαση να κυριαρχήσουν σε κάθε πιθανή μονομαχία.Την πρώτη τελική της αναμέτρησης κατέγραψε με ένα μακρινό σουτ ο Καλλιμάνης στο 7ο λεπτό για λογαριασμό του Αστέρα,αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά ψηλά απο την εστία του Ηρακλή.Δύο μόλις λεπτά αργότερα,στο 9′,Καλλιμάνης και Ντούλιας μετά απο ωραία μεταξύ τους συνεργασία,έφτασαν “ένα βήμα” απο το γκολ,αλλά η συνεργασία τους δεν απέδωσε καρπούς. Ο ρυθμός έπεσε και οι φάσεις ήταν ελάχιστες και απο τις δύο πλευρές,χωρίς να υπάρχουν ούτε προϋποθέσεις για κάποιο τέρμα.Όλα αυτά μέχρι το 39ο λεπτό ,όπου ο Χριστίνης “δοκίμασε” για πρώτη φορά το πόδι του και…δικαιώθηκε.Ένα μακρινό σουτ του εκτός περιοχής,κόντραρε σε διάφορα σώματα αμυντικών και κατέληξε στα δίχτυα του Ηρακλή για το 1-0.Με αυτόν τον τρόπο και χωρίς άλλες διαφοροποιήσεις,οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.Ο Ολυμπιακός Βάρης δεν ήταν μέχρι εκείνο το σημείο ιδιαίτερα απειλητικός,αφού παρόλο που λειτουργούσε άψογα αμυντικά,επιθετικά δεν έδειχνε ήρεμος και προετοιμασμένος για να “”κυνηγήσει” κάποιο γκόλ.Κόντρα στη ροή και την εξέλιξη του παιχνιδιού όμως, ο Ρεντόν,στη πρώτη ουσιαστική εκδήλωση επίθεσης της ομάδας του πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ,με ένα πολύ δυνατό μακρινό σουτ,στο οποίο δεν είχε καμία απάντηση ο Μαρινάκης.Πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης και “έβαλε φωτιά” στο παιχνίδι.Απο τη στιγμή του γκολ,η αναμέτρηση πήρε άλλη εντελώς τροπή.Ο Αστέρας αγχώθηκε,αλλά ταυτόχρονα έγινε πολύ περισσότερο πιεστικός,ενώ ο Ολυμπιακός Βάρης απέκτησε τον “τσαμπουκά” που μέχρι τότε του έλλειπε.Στο 57ο και 59ο λεπτό Μάγγος και Ντούλιας απείλησαν αντίστοιχα με γυριστές κεφαλίες απο δύο εκτελέσεις κόρνερ,αλλά χωρίς ουσία.Την ουσία την βρήκε ο Αστέρας στο 74ο λεπτό,όταν ο Ερρίκος έβγαλε μία πολύ έξυπνη και ουσιαστική σέντρα απο τα δεξιά και με ωραία κεφαλιά ο Καλλιμάνης την έστειλε στα δίχτυα.Ο Αστέρας απέκτησε φόρα και ήθελε να “τελειώσει” το παιχνίδι.Το κατάφερε δύο μόλις λεπτά μετά, στο 76′,με ένα ασύλληπτο σουτ του Νιούμαν, που είχε περάσει λίγο πρίν ως αλλαγή και δεν άφησε περιθώριο στον Ηρακλή να αντιδράσει.Το παιχνίδι είχε κριθεί και οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό τους.Παρά τη μεγάλη ευκαρία του Καλλιμάνη στο 88′ για ένα ακόμα τέρμα,ο επιθετικός των γηπεδούχων αστόχησε απο πλεονεκτική θέση και το σκορ έμεινε ώς είχε.

Μετά τη συγκεκριμένη νίκη,ο Αστέρας Βάρης είναι πλέον μόνος πρώτος με 23 βαθμούς,ενώ ο Ολυμπιακός Βάρης στη 14η θέση έχοντας στο ενεργητικό του 7 βαθμούς.