Β' ΕΠΣΑ Κεντρική ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΑΕ ΓΕΡΑΚΑΣ – ΠΑΛΛΑΥΡΕΩΤΙΚΟΣ 1-3: ”Διπλό” κορυφής

Με ”διπλό” κορυφής έφυγε ο Παλλαυρεωτικός από το γήπεδο του Γέρακα το μεσημερί του Σαββάτου (10/12), απέντανι στην ομόνυμη ομάδα, για την 6η αγωνιστική της Β’ ΕΠΣΑΝΑ

Μετά την πρώτη ήττα της σεζόν την προηγούμενη αγωνιστική, ο Παλλαυρεωτικός επέστρεψε στις νίκες, απέναντι στην ΑΕ Γέρακα, και ”πάτησε” κορυφή. Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την δυσκολία του αγώνα, καθώς διαμορφώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με στόχο να κατακτήσουν τους 3 βαθμούς, γι’ αυτό η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη. Προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τις αδυναμίες του αντιπάλου χωρίς να εκτεθούν οι ίδιες. Οι φιλοξενούμενοι το έκαναν καλύτερα. Σημαντικός παράγοντα ήταν πως ευτύχησαν να σκοράρουν πρώτοι και μάλιστα κόντρα στην ροή του αγώνα.

Λιγες φάσεις, πολλές μάχες και ένα ξαφνικό γκολ στο πρώτο μέρος..

Τα πρώτα τριάντα λεπτά του αγώνα, άνηκαν ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Κυκλοφόρησαν πολύ καλά την μπάλα, με υπομονή και προσπάθησαν από τα πλάγια να ”ανοίξουν” την αντίπαλη άμυνα. Μέχρι το 30ο λεπτό, είχαν 8 τελικές. Η κορυφαία ευκαιρία τους ήταν στο 14ο λεπτό, όταν ο Πανόπουλος, υποδέχθηκε την μπάλα δεξιά της περιοχής, κινήθηκε προς το κέντρο, βρήκε χώρο, εκτέλεσε, αλλά ο ”κεραυνός” που εξαπέλυσε σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Μητσόπουλου. Επίσης, στο 29ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή, όταν ο Σλαβίδης δοκίμασε το ποδι του από μακριά, αλλά είδε την μπάλα να περνά για χιλιοστά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έμοιζαν εγκλωβισμένοι και περίμεναν μία ενέργεια που θα τους αφυπνούσε. Στο 31ο λεπτό, ο Πρέντι δημιούργησε τις προυποθέσεις αφύπνισης, όταν πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή αποφεύγοντας δύο αντιπάλους, και κέρδισε κόρνερ. Από την δική του εκτέλεση του κόρνερ, ήρθε και το γκολ για τον Παλλαυρεωτικό. Σέντρα στο πίσω δοκάρι, αποδέκτης ο Μπεργιάννης, που με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Φελεκούρα, κάνοντας το 0-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Τα επόμενα 15′ δεν δημιουργήθηκε κάτι αξιόλογο και ο διαιτητής Τριγάζης έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδητύρια, κρατώντας 1′ επιπλέον χρόνου.

Deja vu το δεύτερο ημίχρονο..

Το δέυτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο. Στο 47ο λεπτό, οι ”γερακιώτες” ισοφάρισαν, αλλά ο Σλαβίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από θέση οφσαιντ. Παρόλο που δεν μέτρησε το γκολ, οι γηπεδούχοι, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο για 30 λεπτά. Πίεσαν, δημιούργησαν ευκαιρίες, έφτασαν σε τελικές και ανταμείφθηκαν στο 67ο λεπτό. Δίλεπτη πολιορκία, από την ΑΕ Γέρακα έξω από την περιοχή του Παλλαυρεωτικού, με συνεχόμενα κερδισμένα κόρνερ. Μετά την απομάκρυνση της άμυνας του τελευταίου κατά σειρά κόρνερ, το ”ριπάουντ” πήρα ο Καγιάς, που σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής και νίκησε τον Μητσόπουλο για το 1-1. Ευθύνη για το γκολ έχει ο Μητσόπουλος καθώς η μπάλα πέρασε μέσα από τα χέρια του. Η ομάδα του Λαυρίου και πάλι αιφνιδίασε την ομάδα του Γέρακα. Σε μία φάση που δεν φαινόταν πως μπορεί να γίνει κάτι αξιόλογο, ο Πλάκα είχε άλλη γνώμη. Έτρεξε να ασκήσει πίεση στο κοντρόλ του Ρούση, οδηγώντας τον σε λάθος, έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με σουτ που κόντραρε στον Καγιά, νίκησε τον Φελεκούρα. για το 1-2 στο 82ο λεπτό. Ο Παλλαυρεωτικός στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, επικεντρώθηκε στην αμυντική του συνοχή, αφήνωντας την κατοχή στην ομάδα του Γέρακα. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν ψηλά ώστε να βρουν γκολ ισοφάρισης, έτσι οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν χώρους για αντεπίθεση. Έτσι ήρθε και το 1-3 στο 90+5′. Οι αμυντικοί της ομάδας του Λαυρίου απομάκρυναν την μπάλα, ο Πρέντι ήταν την έκανε δική του, έτρεξε σχεδόν το μισό γήπεδο, απέφυγε τους Δημητριάδη και Ρούση, βγήκε απέναντι από τον Φελεκούρα και έσπασε την μπάλα στον ολομόναχο Πιτσικάλη, ο οποίος με ”tap in”, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΑΕ ΓΕΡΑΚΑΣ: 1. Φελεκούρας,  2. Δημητριάδης, 3. Παναγιωτόπουλος, 4. Ρούσης, 5. Καλούδης ( 64′ 19. Μάνος), 6. Καγιάς, 7. Σλαβίδης ( 90′ 17. Μπερκής), 8. Γκόμπλιας, 9. Βοσκόπουλος ( 80′ 16. Μπερέτης), 10. Πανόπουλος, 11. Λημνιός
ΠΑΛΛΑΥΡΕΩΤΙΚΟΣ: 1. Μητσόπουλος, 2. Χουσείν, 3. Ζυγούρης, 4. Χριστόπουλος, 5. Μαντζιώκας, 6. Μπεργιάννης ( 73′ 12. Φετολλάρι), 7. Μωραίτης, 8. Δρούγκας ( 90+4′ 14. Νικολαίδης), 9. Πλάκα ( 90′ 16. Πιτσικάλης), 10. Πρέντι, 11. Δούμας

ΔΙΑΤΗΤΗΣ: Τριγάζης Α.
ΒΟΗΘΟΣ Α’: Αλεξοπούλου Α.
ΒΟΗΘΟΣ Β’: Μουλόπουλος Π.

Επιμέλεια: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ