Φοίνικας Περιστερίου – Παγκράτι 4-0 : Παράσταση για… έναν ρόλο

Σε άνετο απόγευμα μετέτρεψε την αναμέτρηση με το Παγκράτι ο Φοίνικας, επικρατώντας με 4-0, με τον Δήμο να είναι σε εκπληκτική κατάσταση και να ”σπρώχνει” την ομάδα του στην νίκη, πετυχαίνοντας ένα γκολ και δύο ασίστ

Στο δημοτικό γήπεδο της ΄΄χωράφας΄΄, στο Περιστέρι, ο γηπεδούχος και τοπικός Φοίνικας υποδέχτηκε για την 9η αγωνιστική του 3ου ομίλου στην Β΄ τοπική, το Παγκράτι, επικρατώντας εύκολα με 4-0, σε μια αναμέτρηση που οι ποδοσφαιριστές του Φοίνικα μπήκαν από πολύ νωρίς με το ΄΄ μαχαίρι στα δόντια΄΄ και δεν άφησαν τους αντιπάλους τους κανένα περιθώριο αντίδρασης. Ο Φοίνικας ξεκίνησε εξ αρχής δυνατά και δημιούργησε την πρώτη σημαντική ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό με τον Διονάτο να σουτάρει μέσα στην περιοχή, υποχρεώνοντας τον Κελαϊδίτη σε δύσκολη επέμβαση. Η αφόρητη πίεση συνεχίστηκε με αποτέλεσμα να απειλήσει εκ νέου ο Φοίνικας. Στο 8ο λεπτό ο εξαιρετικός απόψε Δήμος, εκτέλεσε απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή, με τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ. Ο γόρδιος δεσμός λύθηκε 10 λεπτά αργότερα. Πιο συγκεκριμένα στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης ο Θεοδωρακόπουλος γέμισε στην περιοχή στοχεύοντας τον Χαλίκια, ο οποίος με ανάποδη κεφαλιά, έγραψε το 1-0. Το πολυπόθητο γκολ είχε έρθει, και πλέον οι γηπεδούχοι ένιωθαν πιο άνετα να δημιουργήσουν περισσότερες ευκαιρίες. 3 λεπτά μετά, ο Δήμος έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Μάζης έκανε εύκολα το 2-0. Το Παγκράτι δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και η ανάπαυλα βρήκε τις 2 ομάδες στο 2-0.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν, έχοντας την μεγαλύτερη ευκαιρία στο 50ο λεπτό, όταν μετά από σουτ του Ακριτίδη η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Ο Φοίνικας επισημοποίησε τον όρο του φαβορί και πέτυχε ακόμα 2 γκολ. Στο 58, πάλι ο Δήμος γύρισε την μπάλα στην μικρή περιοχή, δίνοντας εύκολο γκολ, στον Σταματή, ο οποίος είχε μπει νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο. Το τελικό 4-0 έγραψε ο ΜVP της αναμέτρησης, Στάθης Δήμος με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής

Με αυτήν την νίκη ο Φοίνικας φτάνει τους 20 βαθμούς, συνεχίζοντας το… κυνήγι προς τον πρωτοπόρο Κένταυρο Βριλησσίων που έχει 22. Στην αντίπερα όχθη το Παγκράτι θα παραμείνει στους 9 βαθμούς και θα υποχωρήσει στην 8η θέση.

Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης Στάθης Δήμος δήλωσε στην συνέχεια << Από το πρώτο ημίχρονο μπήκαμε πολύ δυνατά, θέλαμε πολύ το αποτέλεσμα, σιγά – σιγά έχουμε βρει ρυθμό παρόλο το ότι έχουμε πολλές απουσίες, σχετικά με τον σχεδιασμό που είχαμε το καλοκαίρι, αλλά φαίνεται ότι όλοι οι παίκτες του ρόστερ είναι έτοιμοι, παίρνουν όλοι την ευκαιρία, μικροί και μεγάλοι. Όλοι μαζί σαν ομάδα έχουμε πρώτο στόχο το πρωτάθλημα και όχι την δεύτερη θέση, είμαστε πολύ κοντά, θέλουμε να παραμείνουμε έτσι και στο επόμενο παιχνίδι, να πάμε στις γιορτές και έπειτα να επιστρέψουμε τον Γενάρη πιο δυνατοί με στόχο την 1η θέση>>. Ενώ για την προσωπική του εμφάνιση είπε << Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον εαυτό μου καθώς ξεκίνησα με μια κάρτα και έχασα τις πρώτες 4 αγωνιστικές, οπότε έλειπα από την ομάδα και σιγά – σιγά βρίσκω τον εαυτό μου, τα πατήματα μου ώστε να κάνω πράξη τους λόγους που με πήρε η ομάδα το καλοκαίρι>>. Τέλος για τον επόμενο αγώνα με τα Πετράλωνα << Είναι μια δύσκολη έδρα αλλά όπως είπα κοιτάμε να παίξουμε το παιχνίδι μας, κοιτάμε τον εαυτό μας δεν κοιτάμε τον αντίπαλο, να επιβάλλουμε το παιχνίδι μας και επειδή έχουμε εμπιστοσύνη στους εαυτούς μας να πάρουμε το τρίποντο και να πάνε όλα καλά >>

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ : 1.Παπαδιώτης, 2.Μίλε ( 12.Καραλής ), 3.Ηλιόπουλος ( 13.Ρηγούτσος ), 4.Καλυβάς( 14.Κούτρης ), 5.Παπανικολάου, 6.Γιαταγανάκης, 7.Χαλίκιας, 8.Δήμος, 9.Μάζης, 10.Διονάτος, 11.Θεοδωρακόπουλος ( 17.Σταματής )

ΠΑΓΚΡΑΤΙ : 1.Κελαϊτίδης, 2.Παππάς, 3.Στεργιόπουλος, 4.Μηνόπουλος, 5.Ντότσικας, 6.Αδάμης, 7.Ακριτίδης, 8.Κωνσταντινίδης, 9.Νάνος, 10.Ρίζος, 11.Κουτσοχρήστος.