Α ΕΠΣ ΠΕΙΡΑΙΑ Αρχική ΑΡΧΙΚΗ Ε.Π.Σ. ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΠΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ Κεντρική Ποδόσφαιρο ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ποδοσφσιρο

Διεύρυνε το απόλυτο ο Καραβάς στη Νίκαια.

Σ’ένα “χειμωνιάτικο” μεσημέρι Κυριακής(27/11) με αρκετό αέρα,που δεν βοήθησε στην προσπάθεια των δύο ομάδων,ο Χαλκηδών υποδέχτηκε τον πρώτο και αήττητο της κατάταξης Α.Ο Καραβά για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΠ στο γήπεδο Π.Νικολαΐδης.Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με απουσίες αφού Κοντογιαννόπουλος,Αρβανιτάκης,Αγγελόπουλος και Παπαγγελής ήταν τραυματίες ενώ ο Τζαφέρι ήταν τιμωρημένος.

1ο ημίχρονο

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγώνα δυναμικά αναζητώντας την ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ από νωρίς,με αμφότερους να δημιουργούν τελικές στην εστία.Ο Καραβάς,όμως,συνέχισε παίρνοντας τα ηνία του αγώνα χάνοντας αξιοσημείωτες φάσεις με το σύνολο του Γιαννούλη να προσπαθεί μάταια να αντιδράσει.Στη συνέχεια και σε μία ανύποπτη φάση ο Κουτσομήτης των γηπεδούχων συγκρούστηκε με αντίπαλο του στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης,προσπάθησε να συνεχίσει όμως ανάγκασε σε αλλαγή την ομάδα του στο 33΄.Ήταν στο 40ο λεπτό όταν χρειάστηκε ο Μπαντίκος των φιλοξενούμενων να επέμβει εντυπωσιακά δις σε αντίστοιχες προσπάθειες των Νικαιωτών να ανοίξουν το σκορ,οι οποίοι πολιόρκησαν τα γκολποστ του έμπειρου τερματοφύλακα με την ομάδα της Κοκκινιάς όμως να διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου ο ρυθμός διατηρούνταν σε ικανοποιητικά επίπεδα με τα δύο σωματεία να προσφέρουν θέαμα και δράση στους αρκετούς,παρά τις αντίξοες συνθήκες,φιλάθλους των δύο ομάδων που έδωσαν το παρόν στο γήπεδο.

Στιγμιότυπα του αγώνα

2ο ημίχρονο

Στην επανάληψη το συγκρότημα του Μαργαρίτη Χατζηαλέξη μπήκε αποφασισμένο να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα και άνοιξε το σκορ μόλις στο 47ο λεπτό με σουτ του Ηλιάδη.Ο Χαλκηδών είχε το σθένος να αντιδράσει και να ψάξει την ισοφάριση όμως το δεύτερο γκολ για τους Κοκκινιώτες ήρθε έπειτα από ένα μόλις λεπτό με τον Μπουρντένη να χρήζεται αυτή τη φορά σκόρερ στενεύοντας έτσι αρκετά τα περιθώρια επικράτησης για τους πρώτους.Παρά τ’αυτά,ο Χαλκηδών κυρίως με ατομικές ενέργειες έψαξε το γκολ που θα τον έβαζε και πάλι στο παιχνίδι αλλά σταμάτησε στον Νικολόπουλο ο οποίος έγραψε και το τελικό 0-3 για τον αγώνα.

Η επόμενη μέρα…

Για τον Καραβά ξημερώνει με τις καλύτερες προϋποθέσεις αφού εκτός από το αήττητο και την πρωτιά διατηρεί το απόλυτο μηδέν στο παθητικό και τις περισσότερες φορές που βρήκε πλεκτό έως σήμερα στη διοργάνωση.Για την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τη δεύτερη Αμφιάλη,και αν κερδίσει θα αποκτήσει προβάδισμα πέντε βαθμών γεγονός που θα τον εδραιώσει για τα καλά στην πρώτη θέση.Από την άλλη,για τους Νικαιώτες ήρθε η τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα διατηρώντας όμως την 9η θέση στην κατάταξη.Έτσι,δε φαντάζει ευοίωνο το επόμενο παιχνίδι όταν και θα αντιμετωπίσουν στην έδρα τους την επίσης αήττητη Χαραυγή Αστέρα για την 7η αγωνιστική.

Συνθέσεις:

Α.Ο.Χαλκηδών(Δημήτρης Γιαννούλης):            Θεοδωρούλας,Σουλιώτης,Πνευματικός,Κουντουράς,Κουτσομήτης (33’Πλακάς),Δέρδας(56’Κουκλάκης),Ζαρκαδούλας,Μπεκάκος,Παναγιωτόπουλος(76’Ahmadour), Μανδαμαδιώτης,Γκέγκα(76’Θύμιο)

Α.Ο.Καραβάς(Μαργαρίτης Χατζηαλέξης): Μπαντίκος,Γκούμας,Τσίνα(46’Καραβός),Ντουμπερέτ,Κουτσοποδιώτης(77’ Μάτσης),Παπανικολάου,Παυλίδης,Σούφλας(46’Νικολόπουλος),Μπουρντένης (77’Παρασκευόπουλος),Ηλιάδης,Ζότο(85’ Κολιός)