Πρώτη νίκη για Ιλίσια 2004

Τα Ιλίσια 2004 φιλοξένησαν τον Φοίνικα Καλλιθέας επικρατώντας με 3-1 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Αθηνών.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και μάλιστα έφτασαν πολύ κοντά στο να σκοράρουν μόλις στο 6ο λεπτό αλλά ο Καψάλης σημάδεψε το δοκάρι από πλεονεκτική θέση. Το γκολ ήρθε τελικά στο 31′ με τον Τζίρο να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τρίαντου. Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε μία ανύποπτη φάση στο 38′ με ένα πολύ εντυπωσιακό γκολ του Φαντή, ο οποίος επιχείρησε ένα ψιλοκρεμαστό σουτ σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα των Ιλισίων και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Ιλίσια μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, έχασαν πέναλτι στο 47′ με τον Τριάντο, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Λιάπης σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Ρώσση για δεύτερη φορά στον αγώνα. Η ανωτερότητα των Ιλισίων μετουσιώθηκε σε γκολ στο 58′ με τον Τριάντο να κάνει το 2-1 με προβολή από κοντά και ουσιαστικά εξιλεώθηκε για το χαμένο του πέναλτι. Τα Ιλίσια βρήκαν και τρίτο γκολ με πολύ ωραίο σουτ του Καψάλη έξω από την περιοχή στο 66′. Στο 81′ ο Ζαγούρας αντίκρισε τη 2η κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, ωστόσο ο Φοίνικας δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική του υπεροχή και δεν άλλαξε κάτι στον αγώνα.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τα Ιλίσια 2004 που έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς στη βαθμολογία, εν αντιθέση με τον Φοίνικα που γνώρισε ακόμα μία ήττα στο πρωτάθλημα και παραμένει χωρίς πόντο

Ιλίσια 2004: Ξενιτίδης, Γεράσιμος, Καμπεράι, Λύτο, Σώκλας Χ. (69′ Καράνης), Ζαγούρας, Σώκλας Β. (76′ Δερβένης), Λιάπης (76′ Τσιπούρας), Καψάλης, Τριάντος (89′ Πετρίδης), Τζίρος

Φοίνικας Καλλιθέας: Ρώσσης, Παναγόπουλος, Μπατζάκας, Νικολαΐδης, Μιναρίτζης, Βρεττός, Πάλλης, Κάπτζης, Καρατζάς (56′ Χριστοδουλάκης), Σαξώνης, Φαντής

Επιμέλεια: Στέλιος Βαρδάκης