Από την κόλαση στον παράδεισο η Τερψιθέα

Σε ένα παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της Β κατηγορίας ΕΠΣ Αθηνών στο γήπεδο της Τερψιθέας η ομώνυμη ομάδα επικράτησε με 2-1 του Παραδείσου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο και λίγο έλειψε να βρεθούν πίσω στο σκορ με το “καλημέρα” όταν μετά από αδράνεια της άμυνας τους, ο Παράδεισος έφτασε κοντά να στο να προηγηθεί.Τελικά αυτό συνέβη στο 12′ όταν ο Γεωργακόπουλος με πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.Η Τερψιθέα αντέδρασε άμεσα φτάνοντας κοντά στο γκολ ένα λεπτό αργότερα όταν η κεφαλιά του  Ντεντόπουλου πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πολύ χαμηλός στο επόμενο διάστημα,με καμία από τις δύο ομάδες να καταφέρνει να δημιουργήσει προϋποθέσεις να σκοράρει.Οι παίκτες του Μπαλαγιάννη σιγά-σιγά πήραν μέτρα στο γήπεδο μετά το 25′ και είχαν μάλιστα ένα εκρηκτικό τρίλεπτο μεταξύ 26′ και 28′ όπου έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση.Το τελευταίο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου σε αγωνιστικό επίπεδο,δεν είχε τίποτα το αξιοσημείωτο και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους Αμαρουσιώτες μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη,ο Μπαλαγιάννης ανακάτεψε την τράπουλα προχωρώντας σε αλλαγές όχι μόνο προσώπων, αλλά και συστήματος.Οι κινήσεις του έπιασαν τόπο άμεσα,καθώς στο 47′ οι νεοεισελθόντες συνεργάστηκαν όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κυργοτάση,ο Σταματίου ευννοήθηκε από ορισμένες κόντρες και  με κοντινό πλασέ οδήγησε την ομάδα του στην ισοφάριση.Οι οικοδεσπότες πήραν τα ηνία του αγώνα και μαζί με την ώθηση που τους έδωσαν οι περίπου 100 οπαδοί τους κυριάρχησαν πλήρως από εκείνο το σημείο και έπειτα.Αφού πρώτα απώλεσαν σωρεία ευκαιριών,κατάφεραν να φτάσουν στην πολυπόθητη ανατροπή στο 72′, όταν μετά από γλυκιά σέντρα του Γραμματικόπουλου ο Ντεντόπουλος παραβίασε την εστία του Ξάφη.Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν και έδιναν την αίσθηση ότι πολύ δύσκολα θα διεκδικήσουν κάτι στα εναμπομείναντα λεπτά του αγώνα.Μάλιστα,λίγο έλλειψε να αυξηθεί ο δείκτης του σκορ, όταν ο Κολτσίδας αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 77.Στο τελευταίο τέταρτο η Τερψιθέα “κατέβασε στροφές” χωρίς να απειληθεί καθόλου και με χαρακτηριστική άνεση κράτησε το υπέρ της 2-1 μέχρι το σφύριγμα της λήξης.Με αυτή τη νίκη κατάφερε να ξεκολλήσει από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας,ενώ ο Παράδεισος παρέμεινε στην προτελευταία θέση.

Συνθέσεις:

Τερψιθέα:Γκιούλης,Κολτσίδας,Ντάλλης,Γραμματικόπουλος,Ντεντόπουλος,Θερτσάι Α.(80′ Γαλάνης),Τσιρόπουλος,Πόρης(46′ Κυργοτάσης),Ρήγας(46′ Λύσανδρος),Θερτσάι Μ.,Ταμποτέλης(46′ Σταματίου)

Προπονητής:Μπαλαγιάννης Μάκης

Παράδεισος:Ξαφής,Χαβενετίδης,Στούλης(20′ Καλογήρου),Πετόκου Λ.,Μιχαλάς(60′ Ψαρράς),Καραλής,Μπολέτης,Πετόκου Κ(75΄ Πέττας).,Δόσης(60′ Ζιώρης),Λεφάκης,Γεωργακόπουλος

Προπονητής:Σιμιτζόγλου Γεώργιος

Επιμέλεια:Ιάσονας Τσίλης