Κεντρική ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πρώτη νίκη και με ανατροπή ο Ποσειδών την Θύελλα Μοσχάτου 3-1

Για την 3η «στροφή» του 1ου Ομίλου της Β’ ΕΠΣ Πειραιά ο Α.Σ.Χ Ποσειδών υποδέχτηκε την Θύελλα Μοσχάτου στο Γήπεδο της Νίκαιας για την πρώτη νίκη της σεζόν.

Σ’ένα ήσυχο μεσημέρι Κυριακής η ομάδα του Χατζηκυριάκειου έψαχνε το πρώτο τρίποντο της σεζόν ώστε να ανέβει απ’την τελευταία θέση της βαθμολογίας ύστερα από τις δύο ήττες στα πρώτα παιχνίδια.Απ’την άλλη, οι Μοσχατιώτες θέλαν να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί μετά και το διπλό με τον Α.Ο Καστέλλας .

1ο ημίχρονο

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι με την Θύελλα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων όπως και την κατοχή με τον Ποσειδών να μένει στα μετόπισθεν για να διατηρήσει το μηδέν.Η συνεχής πίεση έφερε εν τέλει αποτελέσμα όταν και στο 20ο λεπτό ο αρχηγός της, ο Κωνσταντάκος,άνοιξε το σκορ (0-1) με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή.Στα επόμενα λεπτά και μέχρι το 30’ το Μοσχάτο συνέχισε στο δικό του ρυθμό με την ομάδα του Ποσειδών να δείχνει μουδιασμένη γεγονός όμως που άλλαξε άρδην μετά και την αλλαγή του Επισκόπου με τον Δαντσάκη στο ίδιο λεπτό.Από ‘κείνη τη στιγμή άρχισε να ανεβαίνει σταδιακά στο γήπεδο κερδίζοντας σημαντικό φάουλ το οποίο το εκτελεί ο Δρόσος με τον Γελάρδο να αποκρούει σε κόρνερ.Εκτελέστηκε στο κορνέρ,η μπάλα καταλήγει στον Αλεξάν ο οποίος ισοφαρίζει για τον Ποσειδών και κάνει το 1-1 στο 44ο λεπτό.

2ο ημίχρονο

Αμφότερα τα σωματεία,στην επανάληψη,θέλησαν να ανεβούν ψηλά και να πρεσάρουν στην άμυνα δημιουργώντας ωραίο ρυθμό στο ματς.Η ομάδα του Χατζηκυριάκειου έδειξε,στη συνέχεια, την πρόθεση της να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα έχοντας παραπάνω τελικές,ειδικά μετά το 70ο λεπτό,από την αντίπαλό της η οποία στεκόταν αρκετά καλά στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου.Σε μεγάλη επέμβαση εξελίχθηκε ,το σουτ του Δρόσου, από τον τερματοφύλακα του Μοσχάτου στο 74ο λεπτό σε μια αξιοσημείωτη φάση του αγώνα.Η συνεισφορά των Ζομπα και Βερροιόπουλου στην δημιουργία του Ποσειδών στο β’ ημίχρονο ανταμείφθηκε αφού με εκπληκτική ενέργεια και ασίστ του πρώτου στον Βενάκη ήρθε και το γκολ με το οποίο ανέτρεψε το σκορ το σωματείο του Χατζηκυριάκειου στο 80ο λεπτό.Έψαξε αντίδραση στη συνέχεια η Θύελλα με τον Κομπογιάννη με σουτ έξω από την περιοχή το οποίο σταμάτησε στον Παύλου.Η νίκη του γηπεδούχου σφραγίστηκε και με τρίτο γκολ στο 88ο λεπτό από τον Ζαχαρίου ύστερα από ασίστ του Ευστρατίου με τον πάγκο να γίνεται ένα με τους παίκτες και να πανηγυρίζουν έξαλλα το 3-1.

Η επόμενη μέρα…

Η επόμενη μέρα βρίσκει τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στην κατάταξη με τη Θύελλα στην 8η και τον Ποσειδών στην 9η θέση.Για την επόμενη αγωνιστική η πρώτη υποδέχεται τους Λέοντες Καμινίων και ελπίζει σε επιστροφή στις νίκες ενώ η δεύτερη φιλοξενείται από τον Πειραϊκό για να συνεχίσει την καλή της εμφάνιση.

Συνθέσεις

Α.Σ.Χ Ποσειδών: Παύλου,Βενάκης,Ζαχαρίου,Αλεξάν,Ζομπάς(80’ Οικονόμου),Μέμα(46’ Βερροιόπουλος),Πανταζής,Δρόσος,Ντεντόπουλος,Σπυρόπουλος(70’Ευστρατίου),Λειβαδίτης(80’ Αμίλητος)

Θύελλα Μοσχάτου:Γελάρδος,Αργυρίδης(70’Μιχαλακόπουλος),Χρυσικός,Τσικριπής,Πιτερός, Σύρρος,Επισκόπου(30’Δαντσάκης),Μακροστέργιος,Κομπογιάννης,Κωνσταντάκος(55’ Μαυρομίχαλος),Καρτσωνάκης