Champions league CHAMPIONS LEAGUE La Liga LA LIGA Liverpool Liverpool FC Premier league Villarreal FC Πρεμιέρ Λίγκ

Βιγιαρεάλ: Όνειρο στη αρχή, εφιάλτης στο τέλος

Η Βιγιαρεάλ φιλοξένησε τη Λίβερπουλ στο Ελ Μαδρίγαλ για το 2ο αγώνα της ημιτελικης φάσης του Τσαμπιονς Λίγκ με την ομάδα του Ουνάι Έμερι να παλεύει και να διεκδικεί με αξιώσεις τη πρόκριση, το πέτυχε αλλα στη συνέχεια με κατεβασμένα χέρια έφυγαν από τη διοργάνωση.

Το κίτρινο υποβρύχιο ήταν ανταγωνιστικό, πέτυχε γκολ ισοφάρισε αλλά εντέλει έμειναν από ενεργεία και έτσι ήρθε ο αποκλεισμός τους.

Ό Ουνάι Έμερι επέλεξε τους εξής παίκτες για στελέχωση εντεκάδας.

Χερόνιμο Ρούλι (Τ/Φ)

Χουάν Φόιθ (αριστερό άκρο άμυνας)

Ραούλ Αλμπιόλ, Πάου Τόρρες (Κεντρικό δίδυμο αμύνης)

Περβίς Εστουπινιάν (δεξί αμυντικός ακραίος)

Τζοβάνι Λο Σέλσο(μέσοεπιθετικος στο αριστερό κομμάτι)

Ντάνι Παρέχο, Ετιέν Καπουέ (μέσοεπιθετικοι στο κέντρο)

Φράνσις Κοκλέν (δεξιός μέσοεπιθετικος)

Ζεράρ Μορένο(δεξί επίθεση)

Μπουλαγιέ Ντιά (αριστερά στο επιθετικό κομμάτι).

Για τον Γιούργκεν Κλοπ ταξίδεψε στη Ισπανία και συμπεριέλαβε τους παρακάτω παίκτες.

Άλισον (Τ/Φ)

Αμυνα: Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ.

Μεσαία επίθεση: Τιάγκο, Φαμπίνιο Κειτά,

Επίθεση: Σαλάχ, Χοτά, Μανέ.

Αλλαγές

Λίβερπουλ (Κώστας Τσιμίκας, Τζέιμς Μίλνερ, Τζόρνταν Χέντερσον, Λουίς Ντίαζ, Κέρτις Τζόουνς)

Βιγιαρεαλ (Πάκο Αλκάθερ, Σάμιουελ Τσικουέζε, Μάνουελ Τριγκέρος, Αλφόνσο Πεντράθα, Σερζ Οριέ)

Α’ημίχρονο:Όλο και πιο κοντά στο να προκριθεί στο μεγάλο τελικό η Βιγιαρεάλ.

Η Βιγιαρεάλ άκρως επιθετική έψαχνε τρόπο να σπάσει την άμυνα των κόκκινων ώστε να πετύχει γκολ για να μπει γρήγορα στο ματς και το πέτυχε με τον Ντία στο 3ο λεπτό από πάσα του Κάπουε.

Ήταν κοντά και κυνηγούσε την Λίβερπουλ, δε την άφηνε χώρους και οι Άγγλοι ένιωσαν την ανάσα των Ισπανών που πολιορκούσαν την εστία του Άλισον.

Κατάφερε και έκανε το 1-0 για να έρθει η σειρά του Κοκελίν  ύστερα από πασά του ίδιου παίκτη για να φέρει το ματς στα ίσα Και να κάνει το 2-2 στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Χαμόγελα και στιγμές ευτυχίας στους όσους οπαδούς βρέθηκαν στο γήπεδο για να υποστηρίξουν την προσπάθειά της ομάδας τους για μία θέση στο μεγάλο τελικό που θα διεξαχθεί στο Παρίσι.

Ένα απίστευτο πρώτο ημίχρονο για το κίτρινο υποβρύχιο που ήταν δέσμιος των Άγγλων και με ευκαιρίες κατάφεραν με το 2-0 (2-2)να έχουν ένα σαφές προβάδισμα για κάτι παραπάνω.

Με μπαλοθιές και με ένα ωραίο ποδόσφαιρο έκαναν όνειρα για να τερματίσουν πρώτοι στη γραμμή τερματισμού.

Όμως δε περίμεναν αυτό που τους συνέβη.

Β’ημίχρονο: Κατάρρευση σε μόλις 12 λεπτά και goodbye για το τελικό.

Η Λίβερπουλ όμως δε είχε πει την τελευταία της κουβέντα και από την υπερβολική φιλοδοξία των Ισπανών ήρθε και έτσι η ώρα να πουν αντίο στη συνέχεια με τους reds να την έχουν λυγίσει και της έκλεισαν το σπίτι.

Ό Φαμπίνιο έκανε το 2-1

Hρθαν οι Ντίαζ και Μανέ

Έκαναν το 3-2 και με συνολικό σκορ 5-2 έκλεισαν θέση στο τελικό που θα γίνει στο Στάντ Ντε Φρανς στις 28 Μαΐου.

Οι Reds με πρωτοβουλία κινήσεων και κάνοντας το δικό τους παιχνίδι, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στο κίτρινο υποβρύχιο, βρέθηκαν από την κόλαση στον παράδεισο και μια μεγάλη νίκη έφτασε για την αρμάδα του Κλοπ.

Λόγω και της θέσης που κατέχουν στην Πρεμιέρ Λίγκ  ευρισκόμενη στη 2η θέση, διαθέτει ένα βαθύστόχαστρο ρόστερ δεν άφησε τη Βιγιαρεάλ να ανέβει και να φύγει αυτή με τη πρόκριση στη βαλίτσα της και με πολύ ευγενικό τρόπο τη συνέτριψαν.

Τα highlight και τα γκολ που έκριναν το παιχνίδι.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι κατάφερε να γράψει  ιστορία ξεπερνώντας το προηγούμενο ρεκόρ της που ήταν όταν εμφανίστηκε στα προημιτελικά με την Άρσεναλ (1-1 στην Ισπανία)και (3-0 ήττα στην Αγγλία) τη σεζόν 2008-2009.