Β ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Ένωση Ιλίου-Εθνικός Πειραιά 79-70:Δια χειρός Σπυρόπουλου!

Με 25 πόντους (οι 12 στην 4η περίοδο) του Σπυρόπουλου και 2 τρίποντα του Μπέλλα στο τελευταίο 3λεπτο της αναμέτρησης η Ένωση Ιλίου νίκησε με 79-70 τον Εθνικό στο Γ.Κακούρης για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β εθνικής μπάσκετ.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το 1ο λεπτό με εναλλαγές στο σκορ.Απόρροια όλου αυτού το 34-34 στο ημίχρονο.Και το 2ο ημίχρονο οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι και με τον Σπυρόπουλο πρωταγωνιστή η ένωση βρήκε επιθετικές λύσεις σε κρίσιμα σημεία.Εκεί καθάρισε ο Μπέλλας με 2 3ποντα στο τέλος και ανέβασε την διαφορά στο +12 γράφοντας μια μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-16, 34-34, 55-54, 79-70

Διαιτητές: Καραβίτης – Φασόλης – Γεράνιος

Ένωση Ιλίου (Πανούλιας – Αγγελόπουλος): Τσιουμπρής 4, Γεροκώστας 11 (1), Πανουσόπουλος Θ. 1, Μπέλλας 15 (3), Πανουσόπουλος Κ. 6(1), Σπυρόπουλος 25(4), Φουντάς 7(1), Δαρμής 10(2), Περπαλάϊ, Καλύβας, Γκουντόπουλος, Κοσμίδης
Εθνικός (Καράμπελας – Καρβούνης): Κασιουμης 13, Παπουτσής 13(1), Μπασδέκης 15(2), Βασιλακάκης 6, Βαϊδάκης 3,  Γεωργιάδης 17(2), Καρυστινός 3(1), Λιβανός, Καραφαντής, Κατσαμπάνης, Καραδημητρίου, Ραπτόπουλος