Β ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Αιγάλεω-Πρωτέας Βούλας 78-76: Πήρε το ντέρμπι με buzzer beater το «Σίτι»

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα στο κλειστό «Σταύρος Βενέτης» το Αιγάλεω επικράτησε με 78-76 του Πρωτέα Βούλας, με buzzer beater τρίποντο του Ψημίτη. Το «Σίτι» διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου της Β Εθνικής, σε ισοβαθμία με την Μεγαρίδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, με πολύ όμορφες συνεργασίες και υψηλό σκορ. Στην συνέχεια το Αιγάλεω με καλές άμυνες και κάποια εύστοχα σουτ, άνοιξε ελαφρώς την διαφορά κι έτσι η πρώτη περίοδος τελείωσε με 22-16 υπέρ της ομάδας του κόουτς Ζαβού.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα της Βούλας, η οποία με συνδυαστικό παιχνίδι, καλή άμυνα τόσο στην περιφέρεια, όσο και κοντά στη ρακέτα, αλλά και αρκετά εύστοχα τρίποντα κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ σε 29-29. Στο τέλος της περιόδου, το Αιγάλεω κατάφερε να ανακτήσει μικρή διαφορά τριών πόντων, με τους δύο μονομάχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 38-35 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο μέρος του αγώνα, το «Σίτι» μπήκε πιο δυναμικά και κατόρθωσε να ανεβάσει αρκετά την υπέρ του διαφορά, τόσο 50-40 στο 24 ΄, όσο και με 54-44 στο 27 ΄. Έπειτα, η ομάδα της Βούλας ψαλίδισε την διαφορά και η τρίτη περίοδος τελείωσε με το Αιγάλεω να προηγείται με 57-51.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν και πάλι πολύ δυνατά, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και κατόρθωσαν να φτάσουν την διαφορά έως και στους 14 πόντους, με 70-56, 6:30 πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ύστερα, ο Πρωτέας με πρωταγωνιστή τον Κυριλή, που ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους, μείωσε μέσα σε ένα λεπτό σε 70-64. Το φινάλε αποδείχθηκε δραματικό. Το σκορ ήταν στο καλάθι μέχρι το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Κυριλής με μία εξαιρετική διείσδυση πέτυχε ένα πολύ δύσκολο καλάθι, που έφερε για πρώτη φορά την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 75-76, μόλις 3 ΄΄ πριν την λήξη. Αυτό φαινόταν πως θα ήταν και το τελικό σκορ. Το Αιγάλεω, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με εύστοχο τρίποντο του Ψημίτη από τα 8.5 μέτρα στο τελευταίο κυριολεκτικά δευτερόλεπτο, πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 78-76, που το διατηρεί στην πρώτη θέση του ομίλου του.

Δεκάλεπτα: 22-16, 38-35, 57-51, 78-76

Αιγάλεω (Ζαβός): Ψημίτης 22(6), Κουμπούρας 11 (1), Παπαδόπουλος 2, Μαχαίρας 22, Παπαδολιάς, Ντακούλιας 12(2), Καρασταμάτης 9(3), Λούκας, Βλάχος.

Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Κυριλής 24(4), Τσακναρίδης, Καραμαλέγκος 9(2), Μόρφης 11(1), Ματσάγγος 5, Σιγκούνας 10(1), Σκόρδας, Γάργαλης 7(1), Βισνιέφσκι.