ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός-Βιλερμπάν 89-54: Διαστημική εμφάνιση απο τους ερυθρόλευκους

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Βιλερμπάν στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας με το τελικό αποτέλεσμα να ειναι 89-54. Οι Πειραιώτες με όπλο την πολύ καλή άμυνα τους για ακόμα μια φορά αλλά και την ευστοχία τους έμειναν μόνοι στην 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 11-5. Μετά τον αγώνα με την Μπάγερν όπου κέρδισαν με σχετική ευκολία κράτησαν ξανά το αήττητο στο ΣΕΦ χωρίς να αντιμετωπίσουν καμία δυσκολία. Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Τάιλερ Ντόρσει ο οποίος σκόραρε 19 πόντους σε μόλις 21 λεπτά συμμετοχής, ακολουθώντας τον με 15 ο Σάσα Βεζένκοφ. Από την άλλη πλευρά ο μόνος διακριθείς για την Βιλερμπάν ήταν ο Οσετκόφσκι με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν απο το ξεκίνημα του αγώνα και με το προβάδισμα των 10 πόντων με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου έβαλαν τα θεμέλια για την νίκη. Το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά με 18 πόντους και την Βιλερμπάν να έχει σκοράρει 21 σε 20 λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο βομβαρδισμός συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό σκοράρωντας 50 πόντους, με τους Γάλλους να κινούνται ξανά σε ρηχά νερά. Κατάφερε να περιορίσει στο μέγιστο τα δύο επιθετικά τους όπλα, τον Οκόμπο και τον Τζόουνς οι οποίοι τελείωσαν τον αγώνα με 8 και 0 πόντους αντίστοιχα. Από την 12αδα των γηπεδούχων οι μόνοι που δεν σκόραραν ήταν οι Ζαν Σάρλ και Λούντζης, φαινόμενο που αποδυκνύει την φοβερή εμφάνιση που έκανε συνολικά η ομάδα.

Ο Ολυμπιακός την επόμενη αγωνιστική θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (23/12 στις 21:00) στο ντέρμπι των αιωνίων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-10, 39-21, 65-38, 89-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 19 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 8 (4/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σλούκας 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν 2 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 15 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 13 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολες

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκόμπο 8 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/3 βολές), Τζόουνς (0/4 δίποντα, 0/2 βολές), Ντιότ 3 (1), Νάιτ 11 (1), Γκιστ 2, Φαλ 11 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Οσετκόβσκι 13 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάουαρντ 2, Στράζελ, Αντετοκούνμπο 4 (2/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)