Ε.Π.Σ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ – ΑΕ ΘΥΕΛΛΑΣ ΑΧΙΛΛΕΑ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ 0-1, Πύρρειος νίκη για τους φιλοξενούμενους !

Αναστασιάδης

κοζακοπουλος

Η ένωση Θύελλας – Αχιλλέα Κορυδαλλού πέρασε νικηφόρα από το δημοτικό στάδιο Μοσχάτου ,καθώς στα πλαίσια της ενδέκατης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας ΕΠΣ ΠΕΙΡΑΙΑ,επικράτησε του γηπεδούχου ΑΟ Καστέλλας με 0-1.μια νίκη που ωστόσο το συγκρότημα του Σταμάτη Αναστασιάδη δεν κατάφερε να απολαύσει καθώς η φετινή “κατάρα ” των τραυματισμών χτύπησε και πάλι, χρυσός σκόρερ ο Γκιόκα στο 52΄.

Σε μία αναμέτρηση που σημαδεύτηκε από τις αντίξοες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στην περιοχή του Μοσχάτου (άνεμοι 5-6 μποφόρ), ο ΑΟ Καστέλλας του Παναγιώτη Κοζακόπουλου υποδέχτηκε την ένωση Θύελλάς- Αχιλλέα Κορυδαλλού του Σταμάτη Αναστασιάδη  .Η βαθμολογική διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες πριν από το συναπάντημα τους ήταν μόλις ένας βαθμός και το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι παραμονής .Αμφότεροι παρατάχθηκαν με στόχο την διεκδίκηση της νίκης και επιχείρησαν από το πρώτο λεπτό να επιβάλλουν το ρυθμό τους .

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και γρήγορα κατάφεραν να μετουσιώσουν αυτή την υπεροχή σε ευκαιρίες ,ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης Γκιόκα έφτασε μια ανάσα από το να βρει δίχτυα στο δέκατο λεπτό όταν δεν κατάφερε να έρθει όπως θα ήθελε σε επαφή με την μπάλα μέσα από την περιοχή .Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η Ένωση θα αγγίξει το 0-1,ο Τσολάακου θα κλέψει την μπάλα στις παρυφές της αντίπαλης περιοχής και θα βρεθεί φάτσα φόρα με την εστία ,ο γκολκίπερ Ψαρρόπουλος θα τον νικήσει και στην εξέλιξη της φάσης ο ΑΟ Καστέλλας θα χάσει την μεγαλύτερη στιγμή του στην αναμέτρηση, ο ΚαΪλας θα κινηθεί στην πλάτη της άμυνας ,θα βγει τετ α τετ αλλά ο έτερος τερματοφύλακας Κουσίδης θα πέσει στην αριστερή του γωνιά και θα αποκρούσει .Το ημίχρονο θα κυλήσει με αρκετή ένταση και δυνατά μαρκαρίσματα και οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια κολλημένες στο μηδέν .

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ,ο Σταμάτης Αναστασιάδης θα προχωρήσει στην πρώτη διορθωτική κίνηση περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Τσιμωτά στην θέση του Τσολάακου . Οι εύθραυστες ισορροπίες θα αλλοιωθούν στο 52΄όταν ο Γκιόκα με ένα υπέροχο αριστερό συρτό σουτ θα νικήσει τον Ψαρροπουλου για να βάλει μπροστά τους Φιλοξενούμενους. Η απάντηση του Παναγιώτη Κοζακόπουλου στο γκολ, θα είναι άμεση αλλάζοντας τα δύο τρίτα της μεσαίας του γραμμής στην προσπάθεια του να ξανακερδίσει την μάχη του κέντρου. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν θα αλλάξει δραματικά ο ΑΟ Καστέλλας θα διατηρήσει μια ανούσια κατοχή αλλά η Ένωση θα συνεχίσει να απειλεί με συνέπεια την εστία του Ψαρρόπουλου . Οι φιλοξενούμενοι θα φτάσουν πολύ κοντά στην επίτευξη ενός δεύτερου γκολ σε τρεις περιπτώσεις με τον Γκιόκα στο 57΄, τον Χατζηελευθερίου στο 60΄ και τον Σαραντέα στο 70΄.Στο 73ο λεπτό ο Σιδέρης θα συγκρουστεί σφοδρά με τον Κουσίδη στην περιοχή της Ένωσης και θα υπάρξει μια ολιγόλεπτη διακοπή ,ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων θα αποχωρήσει τραυματίας και την εστία για τα εναπομείναντα περίπου 15 λεπτά θα υπερασπιστεί ο Σακελλαρίου.  Στο 77ο λεπτό ο Κλίνης θα πετάξει στα σκουπίδια το δώρο που θα του προσφέρει ο νεοεισελθών  τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ,έπειτα από λάθος μεταβίβαση θα βρεθεί μόνος στην περιοχή με όλο τον χώρο και τον χρόνο να ισοφαρίσει ,το τελείωμα του δεν θα είναι ιδανικό .Οι προσπάθειες της Καστέλλας να πάρει κάτι από την αναμέτρηση στο τελευταίο δεκάλεπτο θα αποβούν άκαρπες και η Ένωση Θύελλας – Αχιλλέα Κορυδαλλού θα δραπετεύσει από το Μοσχάτο με ένα υπερπολύτιμο διπλό .

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η διακοπή της στο ένατο λεπτό προκειμένου να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον φροντιστή των φιλοξενούμενων ο οποίος τραυματίστηκε μετά από γλίστρημα στην κερκίδα και διεκομίσθη στο νοσοκομείο και η ταυτόχρονη αναγκαστική αλλαγή των Φιλόπουλου και Κουσίδη που ήρθε να επιμηκύνει  την ήδη μεγάλη λίστα με τους τραυματίες στο στρατόπεδο της Θύελλας – Αχιλλέα Κορυδαλλού. Στις  επόμενες υποχρεώσεις τους, οι νικητές υποδέχονται τον ΠεραμαΪκό  ,ενώ στην έδρα του Αστέρα Κερατσινίου δοκιμάζονται οι φιλοξενούμενοι.

ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ(Κοζακόπουλος): Ψαρρόπουλος,Σιδέρης,Ρεχηέρι,Κορκής,Καλλίας,Λακέας,Κλίνης,Γλυκοφρίδης,Καίλας ,Παπασωτηρίου, Σκουτέλης αγωνιστικαν και οι :Μετανάι, Προβατάς, Βαίλας

ΑΕ ΘΥΕΛΛΑΣ ΑΧΙΛΛΕΑ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ(Αναστασιάδης ): Κουσίδης ,Πατηνιώτης,Χουχούλης,Φιλόπουλος,Μπερίσα,Τσονόπουλος,Μαρλαφέκας,Γκιόκα,Σαραντέας,Χατζηελευθερίου,Τσολάακου αγωνιστηκάν και οι : Τσιμωτάς ,Τοκατλιάν,Σακελλαρίου,Μηλιώνης ,Σακουφάης.

Διαιτητές: Λαθύρης, Φαγκρίδας, Ιωαννίδης