NBA ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπρούκλιν Νετς – Μιλγουόκι Μπακς 115-107: Εύκολα το 1-0 οι Νετς, ανησυχία για Χάρντεν! (vid)

Τι κι αν ο Τζέιμς Χάρντεν πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις 43 δευτερόλεπτα πρωτού τραυματιστεί; Οι Μπρούκλιν Νετς δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους Μιλγουόκι Μπακς και νίκησαν εύκολα με 115-107 για να κάνουν το 1-0 στη σειρά και να πάρουν προβάδισμα στους ημιτελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας.

Οι γηπεδούχοι παίζοντας όμορφο μπάσκετ και καταγράφοντας τα γνωστά τους στάνταρ στην επίθεση, πήραν τη νίκη απέναντι στα “Ελάφια” τα οποία εμφανίστηκαν ιδιαίτερα νευρικά και άστοχα μη μπορώντας να κάνουν το παιχνίδι τους πέρα από κάποιες αναλαμπές στο “ζωγραφιστό”. Για τους γηπεδούχους οι οποίοι απειλήθηκαν ουσιαστικά μόνο στο πρώτο ημίχρονο ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη, κορυφαίοι ήταν οι Κέβιν Ντουράντ (29π., 12/15 σουτ, 10ριμπ.), Καϊρί Έρβινγκ (25π., 11/26 σουτ, 8ασ.), Τζο Χάρις (19π., 7/11 σουτ, 5/9τριπ.) και Μπλέικ Γκρίφιν (18π., 14ριμπ.) Για τους φιλοξενούμενους που είχαν τραγικά ποσοστά ευστοχίας και προβλημάτισαν με την εμφάνισή τους, ξεχώρισαν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο (34π., 16/24 σουτ, 11ριμπ., 4ασ.) και Μπρουκ Λόπεζ (19π., 8/11 σουτ, 5ριμπ.).

Μελανό σημείο της αναμέτρησης, ο τραυματισμός τους Τζέιμς Χάρντεν στον δικέφαλο του ποδιού αναγκάζοντάς τον να αποχωρήσει από το παρκέ μόλις στα 43 δευτερόλεπτα παρουσίας με τις πρώτες εκτιμήσεις να μην είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικές ενόψει συνέχειας της σειράς.

Επόμενο ματς μεταξύ των δύο, ξημερώματα Τρίτης (2:30) ξανά στο Barclays Center για το Game 2.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα εδώ.

Επιμέλεια: Αλέκος Χρυσικόπουλος