NBA ΜΠΑΣΚΕΤ

Μιλγουόκι Μπακς: Άνετη νίκη στο Ορλάντο χωρίς Γιάννη

Άνετο πέρασμα για τους Μιλγουόκι Μπακς από το Ορλάντο καθώς επικράτησαν των Μάτζικ με 124-87. Κορυφαίος ο Κρις Μίντλετον, θετική παρουσία για τον Θανάση Αντετοκούνμπο.

Λίγο πριν την έναρξη τους ματς οι Μπακς ανακοίνωσαν πως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν θα αγωνιζόταν για 5ο σερί παιχνίδι, λόγω των ενοχλήσεων στο αριστερό του γόνατο. Όπως έδειξε και η εξέλιξη του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν από την απουσία του τρέχοντος MVP και με κορυφαίους τους Μίντλετον(21 πόντοι) και Πόρτις(16 πόντοι-10 ριμπάουντ), δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν των νεανικών Ορλάντο Μάτζικ. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Μπάμπα και Άντονι με 21 και 12 πόντους αντίστοιχα. Ακόμα μία θετική εμφάνιση για τον Θανάση Αντετοκούνμπο ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και είχε 7 πόντους με 3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κοψίματα σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Από την αρχή της 1ης περιόδου τα ελάφια έδειξαν τις προθέσεις τους και έγιναν αφεντικά στο ματς κλείνοντας το 1ο δωδεκάλεπτο, ευρισκόμενοι μπροστά στο σκορ με 32-19.

Στην 2η περίοδο οι Μπακς κατάφεραν να διευρύνουν την διαφορά στην τάξη των 20 πόντων, χάρις στην εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και τον καταιγισμό ελευθέρων τριπόντων. Κάπως έτσι έκλεισε το 1ο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 57-38.

Το 2ο ημίχρονο δεν προμήνυε κάποια έκπληξη, λόγω και της διαφοράς δυναμικότητας των 2 ομάδων. Η διάφορα όλο και αυξανόταν για τους Μπακς, βλέποντας και τους νεαρούς παίκτες των Μάτζικ ανήμπορους να αντιδράσουν. Έτσι, η 3η περίοδος έκλεισε με το σκορ υπέρ των Μπακς 87-65.

Το 4ο δωδεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, όπου ένα νέο σερί των Μπακς έκλεισε το τελικό σκορ στο 87-124 υπέρ των φιλοξενούμενων.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-32, 38-57, 67-85, 87-124

ΜΑΤΖΙΚ: Ένις 6 (2/7 σουτ), Κάρτερ 8 (7 ριμπάουντ), Κάρτερ-Γουίλιαμς 9 (0/5 τρίποντα), Χάρις 9 (1), Μπέικον 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπάμπα 21 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ραντλ, Άντονι 12 (5/16 σουτ, 0/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάμπτον 7 (3/11 σουτ, 1/5 τρίποντα), Ρος 4 (1/6 σουτ), Κάναντι 4

ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 21 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόπεζ 9 (3/9 σουτ, 1 τρίποντο), Χόλιντεϊ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κόνατον 11 (3), ΝτιΒιντσέντζο 9 (4/12 σουτ, 1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντιακιτέ, Αντετοκούνμπο 7 (5 ριμπάουντ), Κούρουτς 5 (1), Νουόρα 11 (1/5 τρίποντα), Πόρτις 16 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Τιγκ 2, Φορμπς 13 (2), Μέριλ 8 (2)