ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ

Μάντσεστερ Σίτι-Λίντς 1-2:Μπιέλσα λαμπρός την οδηγεί

Ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ,μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να μην χάσει κι όμως τα κατάφερε απέναντι σε μια ομάδα η οποία πάει με σπασμένα φρένα στην κατάκτηση της Premier League.Αυτή είναι η Λίντς του Μαρσέλο Μπιέλσα όπου χωρίς κανένα βαθμολογικό κίνητρο πήρε το διπλό στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι με 1-2 και εδραιώθηκε για τα καλά στην μέση της βαθμολογίας μαζί με την Άρσεναλ στην δέκατη θέση με 45 βαθμούς έχοντας από 31 αγωνιστικές και οι δύο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους,οι οποίοι κατέβηκαν με αναπληρωματικούς ως επί το πλείστον στο βασικό σχήμα ενόψει του επαναληπτικού με την Ντόρτμουντ στην Βεστφαλία να παίζουν ποδόσφαιρο κατοχής,μην αφήνοντας την Λίντς να διεισδύσει στην εστία του Έντερσον καλύπτοντας όλες τις γραμμές.Μάλιστα πριν περάσουν 20 λεπτά στην αναμέτρηση έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον τερματοφύλακα της Λίντς Ίλιαν Μεσλιέ να αποκρούει το σουτ του Ραχίμ Στέρλινγκ κρατώντας τα “Παγώνια” όρθια απέναντι στην ασφυκτική πίεση της Σίτι.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου,στο 42′ με τον Στιούαρτ Ντάλας χάρη στην ασίστ του Πάτρικ Μπάμφορντ να βάζει μπροστά την Λίντς με 0-1 στο 42ο λεπτό με ένα απίστευτο πλασέ έξω από την μεγάλη περιοχή βάζοντας σε μπελάδες τον Πεπ Γκουαρντιόλα ο οποίος μέχρι σε τότε σε 11 τελικές,μόλις η μια ήταν εντός εστίας.

Τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο,όταν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο κεντρικός αμυντικός Λίαμ Κούπερ ανέτρεψε τον Γκάμπριελ Ζεσούς με την αρχική απόφαση του διαιτητή της αναμέτρησης να είναι κίτρινη κάρτα,ωστόσο αφού παρακολούθησε την φάση στο VAR ανακάλεσε την απόφαση του και του έδειξε την κόκκινη κάρτα και έτσι η Λίντς έμεινε με 10 παίκτες και το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ να είναι στα επίπεδα του 0-1.

Τα λεπτά κυλούσαν επικίνδυνα και τελικά η Σίτι βρήκε αντίδραση με τον Φεράν Τόρες να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια στο 76ο λεπτό δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο ότι δεν θα καταθέσουν εύκολα τα όπλα,όμως η Λίντς ήταν αυτή που γέλασε τελευταία και πάλι με τον Ντάλας στο 90+1′ του παιχνιδιού έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης με τον προπονητή της Μαρσέλο Μπίελσα να αποδεικνύει πως τελικά ο Δαβίδ μπορεί να νικήσει τον Γολιάθ ακόμα και αν είναι λαβωμένος…