ΣΤΙΒΟΣ

Πανελλήνιο κλειστού στίβου 2023: Ο Καυκάς νικητής με διαφορά στα 5 χλμ βάδην ανδρών

Με απόσταση περίπου ενός λεπτού από τον δεύτερο, ο Ιωάννης Καυκάς ήταν ο πιο γρήγορος από τους υπόλοιπους δρομείς και κατέκτησε την πρώτη θέση στα 5.000 μέτρα βάδην ανδρών.

Άνετη μπορεί να θεωρηθεί η νίκη του Ιωάννη Καυκά στα 5.000 μέτρα βάδην ανδρών. Ο 37χρονος αθλητής της Α.Ε. Ολυμπιάς Πατρών, τερμάτισε την κούρσα με χρόνο 20:42.86. Την δεύτερη θέση κατέλαβε ένας ακόμη αθλητής της Ολυμπιάς, ο 29χρονος Κωνσταντίνος-Αλέξανδρος Ντετόπουλος με χρόνο 21:41.41, επίδοση που αποτελεί την κορυφαία του φετινή μέχρι στιγμής. Το βάθρο συμπλήρωσε ο 23χρονος αθλητής του ΓΑΣ Ιλισσός, Ανδρέας καραγιάννης με χρόνο 21:56.02. Τέταρτος τερμάτισε τον αγώνα ο 20 ετών Ανδρέας Παπαστεργίου του Σ.Ο.Α. Φώκιανος Καρδίτσας με επίδοση 22:13.05. Ο έτερος αθλητής του Γ.Α.Σ. Ιλισσός, Ιωάννης Βαϊτσης πέρασε τον τερματισμό με χρόνο 22:54.32. Έκτος βγήκε ο μαρίνος Λύτρας του Ο.Α. Κούρος Αίγινας με 23:45.56 ενώ ο τρίτος αθλητής της Ολυμπιάς Πατρών, Ελισσαίος Μπαρδάκης ολοκλήρωσε την επτάδα του τελικού, τερματίζοντας με χρόνο 24:11.42.

Επιμέλεια: Σπυρίδων-Παρασκευάς Μαρκεζίνης