Κεντρική ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2, ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΔΙΑ ΧΕΙΡΟΣ ΙΝΤΕΛΓΚΟ.

Στο κλειστό γυνμαστήριο “Μελίνα Μερκούρη” φιλοξένησε τον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός, το βράδυ του Σαββάτου στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής της Volley League. Δύο ημέρες μετά την πρόκριση στους διπλούς τελικούς του Τσάλεντζ Καπ στο Μαρούσι, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στο ντέρμπι «αιωνίων» και έσπασε το σερί 6-0 του τριφυλλιού στους αγώνες πρωταθλήματος.

Τα σετ του παιχνιδιού

Πιο αναλυτικά στο 1ο σετ του παιχνιδιού, O Oλυμπιακός μπήκε δυνατά από την αρχή και με τον αέρα του αγώνα της Πέμπτης πήρε προβάδισμα 9-5 χάρις τα δύο μπλοκ του Λινάρδου και άνοιξε το προβάδισμα και στο +5 (15-10) με το μπλοκ του Παγιένκ. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Ερνάντεζ σε επίθεση και μετά με δικό του καλό σερβίς έκανε σερί 6-0 και προσπέρασε με 15-16. Ακολούθησαν σκληρές μάχες στο φιλέ αλλά και πολλά λάθη. Ο Παναθηναϊκός με τον άσσο του Κοβάρ προηγήθηκε 22-20 αλλά η απάντηση ήρθε από τον Ιντάλγκο ο οποίος με άσσο ισοφάρισε 22-22. Ο Κουμεντάκης έκανε το 23-22, ο Παναθηναϊκός δεν είχε απάντηση στο κρίσιμο σημείο. Ο Ζουπάνης έκανε το 24-23 και ο Κουμεντάκης το 25-23 στην κόντρα επίθεση.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο και με διαδοχικές αλλαγές στο σκορ έγινε και στο 2ο σετ. Πάλι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 22-21, αλλά ο Κόβαρ έχασε το σερβίς (22-22). Με το χαμένο σερβίς του Ιντάλγκο (22-23) και την επίθεση του Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 24-23. Ο Κουμεντάκης ισοφάρισε 24-24. Εκεί έγινε μία κρίσιμη φάση. Ο Ανδρεόπουλος παρότι δεν είχε τελειώσει η φάση ζήτησε τσάλεντζ για μπλοκ άουτ αλλά δεν δικαιώθηκε και η μπάλα δόθηκε στον Ολυμπιακό για το 25-24. Με άσσο του Ζουπάνη στον Ζήση έγινε το 26-24 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός υποχώρησε και ο Παναθηναϊκός βρήκε την αντεπίθεση διαρκείας που χρειαζόταν, «πυροβολώντας» ελεύθερα στο σερβίς πήρε προβάδισμα 7-2 αλλά και και 21-11 με τους Φράγκο, Γιάκομπσεν. Έτσι έκλεισε άνετα το  σετ με 25-16 μειώνοντας σε 2-1.

Μια από τα ίδια και στο 4ο σετ με τους Ερνάντεζ και Κοβάρ να πιέζουν από τα 9 μέτρα και να δείχνουν ασταμάτητοι, δώσανε προβάδισμα 9-5 και αργότερα 15-10. Ο Ολυμπιακός έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια για την ανατροπή και ισοφάρισε σε 17-17. Οι «πράσινοι» όμως  απάντησαν με σερί 5-0 από το καλό σερβίς του Μπάση κάνοντας το 18-24 και το σετ έκλεισε ο πρώτος χρόνος του Πετρέα για το 25-19 και το 2-2 σετ.

Στο Τάι-Μπρέικ ο Ιντάλγκο μπήκε καυτός και με 2 άσσους έδωσε προβάδισμα 5-3 στον Ολυμπιακό μέσα σε αποθέωσης από τους οπαδούς του. Η απάντηση ήρθε από τον Φράγκο και τον Ερνάντεζ και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 6-6. Ο Στερν με επίθεση έκανε το 7-6, ο Παπαγγελόπουλος με εκπληκτικό μονό μπλοκ πάνω στον Ερνάντεζ το 8-6, ο άσσος του Τράβιτσα το 9-6 και η κόντρα επίθεση του Κουμεντάκη έκανε το 10-6 σε συνολικό σερί 4-0. Αυτό ήταν και το καθοριστικό σημείο που έκρινε το αποτέλεσμα. Ο αγώνας τελείωσε με  άσσο από τον Ιντάλγκο ο οποίος πανηγύρισε έξαλλα μαζί με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 26-24, 16-25, 19-25, 15-10) σε 136 λεπτά.

Συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (8/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στερν 18 (15/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (8/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 61% υπ. – 52% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Λινάρδος 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (12/28 επ., 7 άσσοι, 36% υπ. – 33% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 56% υπ. – 56% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (2 μπλοκ), Χανδρινός 1 (1/1 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Ζουπάνι 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Κολτσιάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 18 (16/30 επ., 2 άσσοι, 75% υπ. – 57% άριστες), Πετρέας 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (6/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φράγκος 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. – 20% άριστες), Ερνάντεζ 25 (21/42 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 29% υπ. – 18% άριστες), Μπάσης 2 (2 άσσοι), Κωστόπουλος 1 (1 μπλοκ, 17% υπ. – 17% άριστες).