Α2 Βόλεϊ Βολει ΒΟΛΕΪ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Βολλευ

Εύκολο απόγευμα για τον Μίλωνα

Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα ο ΑΟΝΣ Μίλων στο κλειστό Κροίσος Πέρσης το μεσημέρι του Σαββάτου 14/01, απέναντι στον ΝΟΠ Ρεθύμνου να πάρει καθαρή και εύκολη νίκη με 3-0 σετ, φτάνοντας τις 9 νίκες με μόλις μια ήττα, ενώ το Ρέθυμνο έχει πλέον 6 ήττες και 4 νίκες.

Εύκολο το πρώτο σετ

Ξεκίνησε αμφίρροπα το πρώτο σετ καθώς υπήραχαν εναλλαγές στο σκορ με πολλές ισοπαλίες. Η τελευταία ισοπαλία ήταν το 12-12 που έκανε με άσσο στο σερβίς η Βερβεριάδη για την πλευρά του Ρεθύμνου. Από εκεί και πέρα ο Μίλωνας πήρε φόρα και με την Καρακύκλα έκανε το 15-13 ενώ ήταν πολύ καλές οι γηπεδούχες και στο μπλοκ και με αυτό τον τρόπο έγραψε το 17-15 από την ίδια παίκτρια. Ο Μίλωνας δεν κοίταξε ποτέ πίσω σε αυτό το σετ και έκανε το 25-16 με τον πόντο της Θεοδωρακέα.

Στο ίδιο μοτίβο και το 2ο σετ

Το μόνο που άλλαξε σε αυτό το σετ είναι ότι ι Μίλωνας ξεκίνησε το ίδιο δυναμικά και έφτασε μέχρι και στο 7-3 με καρφί από την Αγγελοπούλου. Αντέδρασε κάπου εκεί Ρέθυμνο που προσπέρασε κιόλας στιγμιαία στο σκορ με 11-12 έπειτα από άσσο της Κουτάλα. Πάλι όμως ο Μίλωνας κατάφερε να προσπεράσει και να ξεφύγει στο σκορ κάνοντας το 17-13 με πετυχημένο μπλοκ από τις Αγγελοπούλου και Καρακύκλα. Στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος και με πολύ καλό μπλοκ το πήγε μέχρι του τέλους του 2ου σετ η γηπεδούχος ομάδα. Ο τελικός πόντος ήρθε έπειτα από το σερβίς της Καλιαφεντάκη που πήγε στο φιλέ ενώ το ακριβώς προηγούμενο σερβίς της ήταν άσσος (26-16).

Βελτιωμένο το Ρέθυμνο στο τελευταίο σετ αλλά δεν ήταν αρκετό

Ξεκίνησε ισορροπημένα το σετ με το σκορ να εναλλάσσεται, το 6-4 υπερ του Μίλωνα με πόντο από την Δορμπαράκη έγινε 7-7 με το μπλοκ της Γκαρσία. Η ίδια παίκτρια έβαλε μπροστά τις φιλοξενούμενες με 9-11 όμως ο Μίλωνας και πάλι πέρασε μπροστά με 16-14 έπειτα από πόντο της Παπαχατζή. Δεν το άφησε το προβάδισμα μέχρι τέλους ο Μίλωνας παρόλο που το Ρέθυμνο ήταν διαρκώς κοντά και μείωσε με την Γκαρσία σε 20-18, ενώ η πάλι η ίδια παίκτρια με άσσο στο σερβίς έκανε το 23-21 φτάνοντας πολύ κοντά στην ισοφάριση που όμως ήταν και ο τελευταίος πόντος καθώς ο Μίλωνας, δεν άφησε την ευκαιρία να καθαρίσει το παιχνίδι και έκανε το 25-21 με πόντο της

Τα σετ: 25-16, 25-18, 25-21

ΑΟΝΣ Μίλων (Δεναξάς): Ανυφαντή, Χάνα, Παπαχατζή, Κακλαμάνου, Μανωλαινα, Μπαλδώκα, , Δορμπαράκη, Καρακύκλα, Θωδη, Θεοδωρακέα, Φιλιππίδη, Αγγελοπούλου

ΝΟΠ Ρεθύμνου (Μπουρμπάκης): Σπέγα, Παπαδάκη, Χρηστάκη, Γκαρσία, Κουταλά, Καλλιαφεντάκη, , Βερβερίδη, Ποδαρά, Ανδρακάκου, Μηλάκη

Διαιτητές: Οικονόμου, Σταθοπούλου

Η Συνέχεια των ομάδων

ΑΟΝΣ Μίλων: Ο Μίλωνας θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου εκτός έδρας για την 11η αγωνιστική.

ΝΟΠ Ρεθύμνου: Το Ρέθυμνο θα υποδεχτεί την Άρτεμις στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α2.

Επιμέλεια: Άγγελος Κλάδος