B EΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΕΝΑΣ ΦΩΤΣΗΣ ΔΕΝ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ

Την περασμένη Κυριακή , 4 Δεκεμβρίου ,στο κλειστό γυμναστήριο ‘’Αντώνης Φώτσης’’, ο Ηλυσιακός υποδέχθηκε τον ΑΠΑΣ Νάξου στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Β εθνικής κατηγορίας μπάσκετ. Νικητές αναδείχθηκαν οι φιλοξενούμενοι με σκορ 58-70 υποχρεώνοντας την ομάδα των Ιλισίων στην 7η ήττα της σε 9 αγώνες. Τη παράσταση για ακόμα μια φορά έκλεψε ο 41χρονος θρυλικός βετεράνος Αντώνης Φώτσης ο οποίος συνεχίζει στην ενεργό δράση με τη φανέλα του Ηλυσιακού. Άξιο αναφοράς είναι ότι ο ‘’Μπάτμαν’’ του Ελληνικού μπάσκετ παρέμεινε στο παρκέ για 39 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα! Επίσης μεταξύ άλλων πέτυχε 15 πόντους και μοίρασε 3 τάπες . Παράλληλα , οι ομάδα της Νάξου αγωνίστηκε με περίπου 20 φιλάθλους της στις κερκίδες οι οποίοι με κάθε ευκαιρία χειροκροτούσαν τις προσπάθειες της ομάδας τους. Αυτή ήταν η 5η νίκη του ΑΠΑΣ σε 8 αγώνες.

ΑΝΑΛΥΣΗ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετά χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και με σφιχτές άμυνες . Ειδικότερα, οι Ναξιώτες είχαν απάντηση σε κάθε επιθετική πρωτοβουλία των γηπεδούχων περιορίζοντας τους στους μόλις 11 πόντους. Ακολούθησαν κάποια μακρινά σουτ απο τον ΑΠΑΣ και έτσι το σκορ της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε 11-16.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε με τον Ηλυσιακό να βρίσκεται σε επιθετικό αδιέξοδο. Σε δέκα αγωνιστικά λεπτά πέτυχε μόλις 9 πόντους. Την ίδια στιγμή, οι φιλοξενούμενοι , χωρίς να εντυπωσιάσουν , κάνοντας στοχευμένες επιθέσεις με πολλές αλλαγές στα σκρίν στο ψηλό ποστ και βρίσκοντας ελεύθερους χώρους στο transition έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 20-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες μπήκαν με διαφορετική νοοτροπία . Γρήγορες επιθέσεις, δυνατές μονομαχίες, ποιοτικότερο μπάσκετ. Στα μέσα της τρίτης περιόδου ωστόσο η ομάδα της Νάξου ξεκίνησε ένα σερί και έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 19 πόντους (32-51) ‘’τελειώνοντας’’ ουσιαστικά τον αγώνα από νωρίς. Μεγαλύτερη πληγή για τους γηπεδούχους, οι ατελείωτες μάχες που έχαναν μέσα στο ‘’ζωγραφιστό’’ με τον Φόργουορντ Αναγνωστόπουλο των Ναξιωτών να κάνει ότι θέλει στην αντίπαλη ρακέτα.  Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 37-56.

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Αντώνη Φώτση ο οποίος προτιμούσε να μοιράζει τη μπάλα παρά να σουτάρει, μπήκε πιο δυναμικά και έφτασε 3 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα να ρίξει τη διαφορά στους 9 πόντους. Ωστόσο αυτή η ‘’μίνι’’ αντεπίθεση δεν ήταν αρκετή για τον Ηλυσιακό ο οποίος τελικά υποχρεώθηκε σε ήττα με τελικό σκορ 58-70.

ΟΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ

Coach Ρουμελιώτης ( ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ):

Ζητήσαμε από τον προπονητή των φιλοξενούμενων ένα πρώτο σχόλιο για τον αγώνα και την άνετη νίκη της ομάδας του :

‘’Ήταν ένα παιχνίδι που το φοβόμασταν όπως όλα τα παιχνίδια εκτός έδρας, ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι κυρίως επειδη ο Ηλυσιακος έχει μια τεράστια προσωπικότητα του ευρωπαϊκοί μπάσκετ τον Αντώνη το Φώτση .Νομίζω ήμασταν πολύ διαβασμένοι, ελέγξαμε το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος , χτυπήσαμε στην επίθεση εκεί που θέλαμε να χτυπήσουμε και στην άμυνα δεχτήκαμε 58 πόντους και τους περισσότερους στα τελευταία λεπτά που χαλαρώσαμε. Παίξαμε όπως παίζουμε στα τελευταία παιχνίδια., παίξαμε μαζί, παίξαμε με πάσα ,είμαστε σε ένα καλό δρόμο, βάζουμε το εγώ κάτω από το εμείς και έτσι θα προχωρήσουμε.’’

Κατόπιν ο coach ερωτήθηκε για τους στόχους της ομάδας για φέτος :

‘’Κοιτάτε να δείτε, πρώτη αγωνιστική είχαμε χάσει από τον εθνικό μέσα στο γήπεδο μας και υπήρχε ένας πανικός ότι η ομάδα θα πέσει. Μετά γίνανε κάποια παιχνίδια, δύο εμφανίσεις που ήταν πολύ κρίμα ειδικά το παιχνίδι με τη Μύκονο ,κερδίζαμε 3 πόντους με 25 δευτερόλεπτα να μένουν και αυτοκτονήσαμε όπως επίσης και αυτό  με τον Μίλωνα. Πλην αυτών ,πήραμε μόνο νίκες αφενός και ξαφνικά αφετέρου ακούω τετράδες και όλα αυτά. Ο μοναδικό στόχος της ομάδας που τώρα καθιερώνεται είναι να βρισκόμαστε στην κλήρωση της β εθνικής και του χρόνου και ιδανικά να το πετύχουμε αποφεύγοντας τα playout.’’

Τέλος του ζητήσαμε να σχολιάσει την παρουσία των φίλων της ομάδας στα εκτός έδρας παιχνίδια :

Έρχονται εδώ ,τους ευχαριστούμε πάρα πολύ, αρχίζουμε και κερδίζουμε το κόσμο ,κυρίως τα παιδία , δουλεύουμε απίστευτες ώρες ,πολύ σκληρά από 22 Αυγούστου, το βλέπετε και εσείς ότι στο γήπεδο παρουσιάζεται μια ομάδα με άποψη στο παιχνίδι και τους θέλουμε ακόμα πιο πολύ στα εντός έδρας και εμείς θα συνεχίσουμε τη δουλειά. Σας ευχαριστώ πολύ.

ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ/FORWARD( ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ-20 ΠΟΝΤΟΙ)

Ζητήσαμε από τον πιθανότατά κορυφαίο της αναμέτρησης δυο σχόλια για τον αγώνα:

‘’Το σκορ δεν μαρτυρά ακριβώς αυτό που περιμέναμε πριν τον αγώνα, ο Ηλυσιακός είναι πολύ καλή ομάδα, έχει τον Αντώνη τον Φώτση που αυτός από μονός του είναι τοτέμ του μπάσκετ, είχαμε ερθει προετοιμασμένοι μέσα στην εβδομάδα, δουλέψαν όλα για όσα είχαμε προετοιμαστεί, παίξαμε την άμυνα που θελαμε, στοχεύσαμε εκεί που θελαμε και ήρθε το αποτέλεσμα έτσι όπως ήρθε.’’

Επίσης ο κ. Αναγνωστόπουλος ερωτήθηκε για τις βλέψεις του σε προσωπικό επίπεδο:

‘’Δε μπορώ να πω κάτι αυτή τη στιγμή, νιώθω κάθε μέρα και καλύτερα, στόχος είναι φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται με την ομάδα μου την Νάξο ,και μετά ότι έρθει.’’

Τέλος του ζητήσαμε να σχολιάσει το επόμενο παιχνίδι κόντρα στον Αίολο:

‘’Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα στην Αγυιά, τον Αίολο, είναι πολύ καλή ομάδα, με πολύ δυνατή άμυνα, προχθές έπαιξαν ένα παιχνίδι νομίζω που έληξε 51-47 , κάτι τέτοιο, πολύ δυνατή ομάδα, εμείς δουλεύουμε ασταμάτητα, θέλουμε πολύ τη νίκη , μέσα στην έδρα μας για τον κόσμο μας και πιστεύω ότι με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο, θα πετύχουμε. ‘’