Β' ΕΠΣΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Τριανταφυλλίδης έπνιξε την Τερψιθέα

Καταιγιστικός για το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ο Απόλλων Αθηνών Δάφνη ενάντιας στην Τερψιθέα, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τριανταφυλλίδη ο οποίος πέτυχε 3 γκολ. Στο γήπεδο Αχιλλέα Αχαρναί το Σάββατο 3 Δεκεμβρίου Ο Απόλλων ήθελε πάση θυσία την νίκη με σκοπό να διευρύνει το σερί νικών του στις 3, κάτι το οποίο και κατάφερε επικρατώντας με 3 – 0. Με την νίκη αυτή έπιασε κορυφή στον 2ο όμιλο στην Β’ Κατηγορία ΕΠΣΑ ισοβαθμώντας με τα Βριλήσσια. Τα Βριλήσσια στην ισοβαθμία υπερτερούν χάρης την νίκη τους επί του Απόλλωνα με 2 – 0 την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Τερψιθέα από την άλλη ήθελε να ξεχάσει την βαριά ήττα της με 4 – 0 από τον Νεοπεντελικό αλλά απογοήτευσε σε άλλο ένα παιχνίδι παραμένοντας στην 8η θέση. Στον αγώνα λοιπόν από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό ήταν ξεκάθαρη η υπεροχή του Απόλλωνα με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Η Τερψιθέα προσπαθούσε ‘με νύχια και με δόντια’ να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα, χωρίς μεγάλη επιτυχία. Μπορεί ο Τριανταφυλλίδης να πέτυχε 3 πολύ όμορφα γκολ αλλά η καρδιά της ομάδας βρισκόταν στο κέντρο του γηπέδου. Ο Κοφίνης έπαιζε ως αμυντικό χαφ και με της μεταβιβάσεις του, είτε κοντινές είτε μακρινές, δημιουργούσε ασταμάτητα προβλήματα στην αμυντική λειτουργία της Τερψιθέας. Είχε συμμετοχή στο πρώτο γκολ καθώς μετά από δική του μπαλιά στην πλάτη της άμυνας βγήκε τετ-ατέ ο Τριανταφυλλίδης και σκόραρε το πρώτο του γκολ στο 22ο λεπτό. Ο Απόλλων συνέχισε να είναι κυρίαρχος και κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο γκολ με τον ίδιο σκόρερ. Κάθετη του Κοφίνη στον Κορφιάτη και εκείνος με την επιτάχυνση του ξεμαρκάρεται μπαίνοντας από τα αριστερά στην μεγάλη περιοχή. Αφού βρέθηκε μπροστά από τον τερματοφύλακα έδειξε αλτρουισμό και σιγούρεψε το γκολ καθώς πάσαρε στον αμαρκάριστο Τριανταφυλλίδη. Εκείνος χωρίς καμία δυσκολία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2 – 0 στο 41ο λεπτό. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο η Τερψιθέα δεν κατάφερε να γίνει απειλητική κάτι που ‘τήρησε’ και στο δεύτερο ημίχρονο. Ενώ και η άμυνα της παρουσίαζε πολλά κενά. Σε γενικές γραμμές το β’ ημίχρονο ήταν με πολύ λιγότερες φάσεις και τους παίχτες των δύο ομάδων να έχουν ρίξει κατά πολύ την ένταση και το πάθος τους. Βέβαια εξαίρεση ήταν ο Τριανταφυλλίδης καθώς κυνηγούσε το τρίτο γκολ. Στο 73ο λεπτό μετά από ωραία κάθετη του Τσαλέρα, προς το κέντρο της μεγάλης περιοχής ο Τριανταφυλλίδης με ψύχραιμο τελείωμα ολοκλήρωσε την καταπληκτική του εμφάνιση. Ήταν ένα παιχνίδι με ξεκάθαρο πρωταγωνιστή τον, πλέον πρώτο σκόρερ του ομίλου, Τριανταφυλλίδη και με αντάξιους υποστηρικτές τους Κοφίνη και Κορφιάτη.

Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις ο Απόλλων Αθηνών Δάφνης. Ενώ η Τερψιθέα μέσα σε 2 παιχνίδια έχει επιμέρους σκορ 7 – 0 και είναι ξεκάθαρο ότι κάτι δεν λειτουργεί σωστά στην ομάδα από την Γλυφάδα.