Μουντιάλ 2022 Νότια Κορέα ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

“Πέταξε” με μεγάλη ανατροπή!

Τεράστια πρόκριση πανηγύρισε η Νότια Κορέα, που με την νίκη επί της Πορτογαλίας κέρδισε τη δεύτερη θέση στην ισοβαθμία με την Ουρουγουάη, στον όμιλο και πέρασε ως δεύτερη. Η παρέα του Σον ξεπέρασε την ήττα από τη Γκάνα και νίκησε με 2-1 την ομάδα του Κριστιάνο Ρονάλντο, με το  αποτέλεσμα αυτό να την οδηγεί στην επόμενη φάση. Στους 3 αγώνες του ομίλου η Νότια Κορέα είχε μία νίκη, μία ήττα και μία ισοπαλία, με τους 3 βαθμούς να έρχονται την κατάληλη στιγμή. Στην πρώτη αγωνιστική αναμετρήθηκε με την Ουρουγουάη του Σουάρεζ, του Βαλβέρδε και του Νούνιεζ με το τελικό 0-0 να αφήνει μία πικρή γεύση στο σύνολο του Πάουλο Μπέντο, που είχε ευκαιρίες να κερδίσει τον αγώνα. Στη συνέχεια, σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του φετινού Μουντιάλ, οι 21 τελικές που δημιούργησαν οι Ασιάτες είχαν ως αποτέλεσμα να πετύχουν 2 γκολ. Ωστόσο οι Γκανέζοι με τον Κούντους να πετυχαίνει δύο γκόλ και τον Σαλισού να σκοράρει επίσης πέτυχαν τη νίκη με σκόρ 3-2, κάνοντας την κατάσταση αρκετά δύσκολη. Στην τελευταία αγωνιστική, με μόνο στόχο τη νίκη οι τυπικά γηπεδούχοι Κορεάτες αντιμετώπησαν την Πορτογαλία, με τους ποδοσφαιριστές του Σάντος να σκοράρουν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ρικάρντο Χόρτα. Το σύνθημα για τη μεγάλη ανατροπή-πρόκριση έδωσε ο Κιμ Γιουνγκ Γκιον που ισοφάρισε στο 27ο λεπτό του αγώνα. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Σον, μετά από εξαιρετική ενέργεια, έδωσε την ασσίστ και ο Χουάνγκ Χε-Τσαν λύτρωσε την ομάδα του, με το τελικό 2-1 να πανηγυρίζεται έξαλα από τους Νοτιοκορεάτες. Και στα 3 παιχνίδια σταθερός στην εντεκάδα ήταν ο Χουάνγκ Ιν Μπεόμ, με τον κεντρικό χαφ του Ολυμπιακού να αποτελεί βασικό γρανάζι της μεσαίας γραμμής,  ενώ ο κεντρικός επιθετικός της Πειραϊκής ομάδας, Ουί Τζό, ”έγραψε” λεπτά συμμετοχής στο πρώτο παιχνίδι. Μπορεί η χαρά της νίκης να αποτελεί το κύριο συναίσθημα για τους Κορεάτες αυτή τη στιγμή, ωστόσο η συνέχεια είναι εξαιρετικά δύσκολη, αφού οι ποδοσφαιριστές του Πάουλο Μπέντο θα κληθούν να αντιμετοπίσουν το φαβορί της διοργάνωσης, τη Βραζιλία, στη φαση των 16.