Μοιρασμένο το παιχνίδι, όχι όμως και οι βαθμοί.

Μεγάλη νίκη πανηγύρισαν τα Βριλήσσια, στο Δημοτικό Γήπεδο Βριλησσίων, επί του Απόλλωνα Αθηνών-Δάφνης με 2-0, για την 5η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Β’ ΕΠΣ Αθηνών. 4η διαδοχική νίκη για τους γηπεδούχους που ανεβαίνουν στην 2η θέση του ομίλου, με 12 βαθμούς, έναν μόλις πίσω από τον πρωτοπόρο Άγιο Δημήτριο. Ο Απόλλωνας παραμένει στη 4η θέση με 9 βαθμούς.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Τα Βριλήσσια κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, διατηρώντας την κατοχή της μπάλας και πιέζοντας με ένταση μετά από κάθε απώλεια της για να την επανακτήσουν. Ο Απόλλωνας αντιθέτως, παρατάχθηκε καλά στημένος πίσω από την μπάλα, θέλοντας να επιτεθεί με ταχύτητα στους κενούς χώρους. Η πρώτη ευκαιρία στο ματς ανήκει στα Βριλήσσια, με το σουτ του Αραμπατζή από πλεονεκτική θέση να καταλήγει κόρνερ, μετά από εντυπωσιακή παρέμβαση του Ασημακόπουλου, μόλις στο 3ο λεπτό. Θα ακολουθήσουν κι άλλες προσπάθειες από τους γηπεδούχους, με τις περισσότερες όμως να περνάνε είτε αρκετά άουτ είτε να καταλήγουν πάνω στον τερματοφύλακα του Απόλλωνα. Οι φιλοξενούμενοι θα απειλήσουν για πρώτη φορά στο 34′, μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Κορφιάτη, με μακρινό του σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, τα Βριλήσσια θα χάσουν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Σιναθίτης θα πραγματοποιήσει μεγάλη επέμβαση στη κάτω αριστερή του γωνία μετά από συρτό διαγώνιο σουτ του Γκιονάϊ. Οι γηπεδούχοι θα μετουσιώσουν την αγωνιστική τους υπεροχή σε γκολ στο 39′, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κόκκινου, ο Λύκος θα πηδήξει ψηλότερα απ’ όλους στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Με την αρχή του 2ου ημιχρόνου ο προπονητής του Απόλλωνα θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Κοφίνη, τον πρώτο σκόρερ της ομάδας φέτος με 5 γκολ, ο οποίος ήταν ανέτοιμος να αγωνιστεί 90 λεπτά. Η εικόνα της ομάδας αμέσως θα βελτιωθεί, και οι ρόλοι θα αντιστραφούν, με τον Απόλλωνα να πιέζει ψηλά και να κλέβει την μπάλα σε πλεονεκτικές θέσεις, ενώ τα Βριλήσσια κλείστηκαν πίσω και προσπάθησαν να βγουν γρήγορα στην αντεπίθεση. Ο Απόλλωνας, όμως, δεν θα καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία, αφού οι κεντρικοί αμυντικοί των Βριλησσίων, ο Δημητρέλος και ο Λύκος, έκαναν ένα καταπληκτικό παιχνίδι με πολλές καίριες παρεμβάσεις. Στην καλύτερη ευκαιρία τους στο ματς, στο 67ο λεπτό, πάλι ένα σουτ του Κορφιάτη, θα περάσει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στην καλύτερη εκδηλωμένη τους αντεπίθεση στην αναμέτρηση, στο 88ο λεπτό, τα Βριλήσσια θα διπλασιάσουν το προβάδισμα τους, με τον Giorgadze να παίζει κάθετα για τον Μότσιο, ο οποίος θα νικήσει τον Σιναθίτη πραγματοποιώντας το τελικό 2-0.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Δ. Λειβαρτζινός ( Προπονητής ΑΟ Βριλησσίων ) : << Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Στο 1ο ημίχρονο ήμασταν πάρα πολύ καλοί, ελέγξαμε το παιχνίδι, και καταφέραμε να βρούμε ένα γκολ. Στο 2ο ημίχρονο ο Απόλλωνας πίεσε περισσότερο, δεν βρήκαμε λύσεις και κερδίσανε πολλά μέτρα στο γήπεδο. Δεν εκδηλώσαμε σωστά τις αντεπιθέσεις μας μέχρι και τη φάση στο τέλος, όπου ευτυχώς βρήκαμε το 2ο γκολ για να σφραγίσουμε τη νίκη.>>

Α. Αθανασόπουλος ( Προπονητής Απόλλωνα ) : << Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι μεταξύ δύο δυνατών ομάδων. Αδρανήσαμε, όμως, σε μία στημένη φάση και δεχθήκαμε το γκολ. Στο 2ο ημίχρονο αλλάξαμε λίγο το πλάνο μας και την τακτική μας, περάσαμε και στον αγωνιστικό χώρο δύο παιδιά που θεωρούνται βασικά στην ομάδα, τα οποία για κάποιους λόγους δεν μπορούσαν να ξεκινήσουν σήμερα. Η ομάδα πίεσε, θα μπορούσε να ισοφαρίσει, δεν το κατάφερε. Εν τέλει δεχτήκαμε το 2ο γκολ σε μία αντεπίθεση. Μένω ικανοποιημένος πάντως, από την προσπάθεια των παιδιών.>>

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Βριλήσσια : Τζεβελέκης, Κόκκινος ( Elezaj 90+3′ ), Αυγερόπουλος, Λύκος, Δημητρέλος, Μότσιος, Ortola ( Giorgadze 46′ ), Αραμπατζής, Γεροντάκης ( Προβίδης 59′ ), Κανέλλος ( Τσούμας 90+3′ ), Γκιονάϊ ( Νίκολα 81′ ).

Απόλλων Αθηνών-Δάφνης : Σιναθίτης, Κανελλάκης ( Τσαλεράς 89′ ), Abedinaj, Ασημακόπουλος, Χάσκης, Βλαχονικολέας ( Δούρος 81′ ), Κορφιάτης, Τριανταφυλλίδης, Διακάκης ( Τσούμπας 65′ ), Δημητρόπουλος ( Κοφίνης 46′ ), Νόκα ( Γεροδήμος 90+2′ ).

Διαιτητής : Θωμόγλου Γεώργιος                                                                                                                                                                            Α’ Βοηθός Διαιτητή : Παπαηλίας Γεώργιος                                                                                                                                                          Β’ Βοηθός Διαιτητή : Πρίντζιος Αλέξανδρος                                                                                                                                                          Παρατηρητής Αγώνα : Χηνόπουλος Δημήτριος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Τελικές ( Στον στόχο ) : 13 ( 5 )  – 7 ( 4 )                                                                                                                                                                  Κόρνερ                       : 6 – 4                                                                                                                                                                                    Οφσάϊντ                     : 3 – 2                                                                                                                                                                                    Αποκρούσεις             : 4 – 3                                                                                                                                                                                    Κίτρινες Κάρτες         : 3 – 1                                                                                                                                                                                    Κόκκινες Κάρτες       : 0 – 0