ΜΠΑΣΚΕΤ Μπάσκετ

ΠΑΠΑΓΟΣ 77-63 ΑΧΑΓΙΑ : ΠΑΤΗΣΑΝ ΓΚΑΖΙ ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ

Συνεχίζει με σπασμένα φρένα την πορεία του προς την Α2 o Παπάγος.Με μεγάλη ευστοχία από την περίμετρο έχτισε διαφορά ασφαλείας στο τέταρτο δεκάλεπτο  απέναντι στην Αχαγιά ,της οποίας επικράτησε εντός έδρας με σκορ 77-63.

Νίκη για τον Παπάγο κόντρα στην Αχαγιά με σκορ 77-63 , η οποία τον διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας της 1ης κατηγορίας του πρωταθλήματος της β Εθνικής . Χρησιμοποιώντας στο έπακρο τη δύναμη της έδρας οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα όντας σαφώς ανώτεροι από τον αντίπαλο τους στο σετ παιχνίδι και στην κυκλοφορία της μπάλας .

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα ο Παπάγος πήρε τα ηνία της αναμέτρησης βρίσκοντας συνεχόμενα καλάθια με σουτ από μέση απόσταση με την Αχαγιά να περνά από κάτω στα περισσότερο σκριν και να το πληρώνει. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 21-13 . Σε εκείνο το σημείο ήταν φανερή η δυσκολία που είχαν οι φιλοξενούμενοι που είχαν στο 5 εναντίον 5 με τις περισσότερες επιθέσεις τους να εκδηλώνονται στα τελευταία δευτερόλεπτα υπό κακές προϋποθέσεις. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καφεζάς και ακολούθως και ο Νεόφυτος έδωσαν πνοή στην ομάδα του κοουτς Λιόνα επιχειρώντας αρκετά ντραιβ σε καταστάσεις αιφνιδιασμού . Η επίθεση του Παπάγου ,ωστόσο δεν βραχυκύλωσε ποτέ σε μεγάλο βαθμό  και το 27-27 του 15ου λεπτού μετατράπηκε σε 39-33 στο τέλος του ημιχρόνου με τρίποντο ψυχολογίας του Καρούζου 2 λεπτά πριν την ανάπαυλα .Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αχαγιά χτύπησε στο χαμηλό ποστ με τον Οικονομόπουλο και βρήκε σκορ σε πολλαπλές περιπτώσεις  μεταφέροντας με ταχύτητα την μπάλα από έξω μέσα .Το τρίποντο του Φραντζή έφερε τον αγώνα στον πόντο (42-41) .Αυτή ήταν η στιγμή στην οποία ο Καρούζος αποφάσισε να το πάρει προσωπικά.Σαν άλλος Μιλάκνις βγήκε αποτελεσματικά από τα σκριν ευστοχώντας σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα σε δύο βόμβες τριών πόντων( στο δεύτερο εξ αυτών κέρδισε και φάουλ). Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελική ευθεία με το σκορ 55-49.Η τέταρτη περίοδο είχε φαρδιά – πλατιά την υπογραφή του Παύλου Μαράκη . Ο ψηλός του Παπάγου ήταν ασταμάτητος κοντά στο καλάθι και ήταν καταλύτης στην ευρεία νίκη της ομάδας του .Άξιζει να σημειωθεί ότι στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκάλεπτου ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε κατακόρυφα με την Αχαγιά να παρουσιάζεται ανήμπορη να ακολουθήσει τον Παπάγο στο run and gun παιχνίδι που εφάρμοσε σε αρκετές στιγμές .Το τελικό 77-63 σε γενικές γραμμές αποτυπώνει την εικόνα των δύο μονομάχων στο παρκέ .Η Αχαγιά ήταν αρκετά μαχητική ,ωστόσο ήταν εμφανές ότι δεν είχε την ατομική  ποιότητα του Παπάγου

Παπάγος : Παπαζήσης 3 Τσούτσος 6, Τρίχας, Κόης 5(9ριμπ,7ασίστ),Βούζας 3, Καρούζος 21(5/7 3πτ), Μαράκης 20, Σολωμός, Παυλίδης ,Σωφρονάς 9,Κώτσης, Δελλίδης

Αχαγιά: Καφεζάς 17, Νεόφυτος 7, Κοντογιώργας , Καλογιάννης 3, Σέρμπος, Φραντζής 5 ,Ταρνάρης, Δαβάνης 7, Λυμπέρης 13, Οικονομόπουλος Άγγελος 5 (8ριμπ),Οικονομόπουλος Ανδρέας 6