AEK Handball

ΑΕΚ – Δράμα Bianco Monte=41-31. Νίκη και συνεχίζει τη προϊστορία στο συγκεκριμένο αντίπαλο.

Επιμέλεια :Χρήστος Νικολόπουλος

Η ΑΕΚ νίκησε την Δράμα στο κλειστό του Γ. Κασιμάτης στο ΟΑΚΑ για την την Β’φάση στο πίνακα των νικητών για το 2ο αγώνα της με 41-31,επεκτείνοντας το σερί της.

Τα ημίχρονα: Α ημιχ.(20-13) Β ημιχ. (41-31).

Η Ενωση παίζοντας ωραίο χαντμπολ, με αντεπίθεσεις, με γρήγορες επιθέσεις και passing game, δε άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Η ΑΕΚ παρατάχτηκε με με Αραμπατζή, Βασιλείου,Στεφάνοβιτς, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λαίμος και Μπριάτκα.

Οι Δραμίνοι, η αρχική εφτάδα αποτελούσαν οι Μπουκαρίνοβιτς,Νίκολιτς, Χαιτϊδης, Έκτορας, Τορνικιδης, Τοζακιδης Τουγκελίδης.

Οι αρχών του αγώνα: Σκλαβενίτης και Τόλιος.

Πέναλτι :2/5-3/3

Δίλεπτα:4-2

Η κιτρινόμαυρη, αν και προηγήθηκαν με μεγάλη διαφορά στο 1ο ημίχρονο, αυτό δεν τους εμπόδισε ώστε να ρίξουν τις δυνάμεις τους και η Δράμα προσπάθησε να πετύχει την ανατροπή. Στα πρώτα 10 λεπτά ο σκορ ήταν κοντά 7-6 αλλά μετά από 15 λεπτά 10-7. Οι φιλοξενούμενοι κατέβαλλαν καθε είδους προσπάθεια απέναντι σε έναν αντίπαλο, ο οποίος μετράει Ευρωπαϊκό τίτλο και πρωταθλήματα, δυστυχώς δεν τους ήταν αρκετό ώστε να σημειώσουν την πρώτη τους νίκη απέναντι τους σπάζοντας το αρνητικό σερί που έχουν μεταξύ τους τις δύο συναντήσεις.

Η ομάδα του Δημήτρούλια (προπονητής ΑΕΚ) με φορά από νίκη απέναντι στο Παοκ(29-27) και στη Έδεσσα (29-32) έκανε το 3×3 και προπορεύεται με τον Ολυμπιακό, και ενδεχομένως θα επαναλάβουν το προπέρσινο τελικό.

Ακολουθούν μαζί και μαζί θα κόψουν το νήμα.

Την επόμενη αγωνιστική θα τη βρεί στη Θεσσαλονίκη απέναντί στο Α.Ε.Σ.Χ Πυλαίας.

Η Δράμα με 2 ήττες είναι με τη πλάτη στο τοίχο απέναντί στο Ολυμπιακό (27-35), και με το Ιωνικό νέας Φιλαδέλφειας (23-22). Δυσκολεύει το έργο της και είναι πιθανώς να μην μπορεί να ανέβει παραπάνω ώστε να διεκδικήσει και αυτή ένα εισιτήριο για τελικό ελληνικού πρωταθλήματος.

Η Δράμα φιλοξενεί το Άργος με στόχο να κάνει ένα καινούργιο ξεκίνημα και να σημειώσει το πρώτο της βαθμό.

Tα πεντάλεπτα: 2-1,7-5, 11-7, 15-8, 17-13, 20-13, 22-16, 27-20, 30-23, 33-26, 36-29, 41-31.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Μπριάτκα 2, Βασιλείου 3, Στεφάνοβιτς 3, Σέβελεφ, Νικολαϊδης 3, Λέμος 5, Άντελιτς, Μυλωνάς 1, Ηλιόπουλος 3, Μπουκοβίνας, Πλάθα 5, Μόγια 1, Κοτσιώνης 6, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 4.

Δράμα 86 (Δεμερτζίδης Σάββας): Μπουγκαρίνοβιτς, Νίκολιτς 7, Χαϊτίδης 1, Πολύδορος, Τορνικίδης 1, Τοζακίδης, Τόσκας 6, Τουνγκελίδης, Παπάζογλου 1, Καλαϊτζίδης, Καβάζης 5, Λαζαρίδης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 5, Κρανιώτης, Σίνα 5.