Basket league ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΚΛΑΜΑΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΤΣΙΒΕΛΗΣ ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΙΓΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ VITABIOTICS ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΕΡΕΛΗΣ

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ VITABIOTICS 52-75

ΣΑΡΩΤΙΚΗ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΑΝΤΕ ΤΟΜΙΤΣ ΜΕ ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΕΤΟ ΓΚΙΕΛΟ ΚΑΙ ΧΡΗΣΤΙΔΗ

Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε η ομάδα του Λαυρίου απέναντι στο Περιστέρι με τους Χρηστίδη(12π-10ρ) και Γκίελο(14π) να ειναι επιβλητικοί.
Παράσταση για ένα ρόλο κατέληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στο Λάυριο και το Περιστέρι στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Basket league στο κλειστό γυμναστήριο του Λαυρίου.Οι γηπεδούχοι από την αρχή του παιχνιδιού έδειξαν να έχουν μεγάλο πρόβλημα στο κομμάτι της δημιουργίας με επαναλαμβανόμενα λάθη στην επίθεση και πολλές φορές με πολλά κενά στην άμυνα δίνοντας συνεχώς στο Περιστέρι την ευκαιρία να βρίσκει εύκολους πόντους.

ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (11-13)
Το Λαύριο φάνηκε ανέτοιμο απο το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο κάνοντας αλλεπάλληλα λαθη στην επίθεση με μεγάλο πρόβλημα στην δημιουργία και σχεδόν όλους τους πόντους από ατομικές προσπάθειες με τον Γουίλιαμς να έχει τους 6 από τους 11 για τους γηπεδούχους,ενώ για το Περιστέρι ο Χρυσικόπουλος είχε σημειώσει τους 6 από τους 13.

ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (22-35)
Η αποκάλυψη του δευτέρου δεκαλέπτου από πλευράς Περιστερίου ήταν ο Γκίελο ο οποίος μπήκε…<<καυτός>> στην έναρξη της δέυτερης περιόδου σημειώνοντας 12 πόντους με 4-4 τρίποντα με τα οποία δημιουργήθηκαν πολύ γερές βάσεις για την ομάδα του Άντε Τόμιτς.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την ίδια νωθρότητα και καθόλου αποτελεσματικές αποφάσεις σε άμυνα αλλα και σε επίθεση με τον Δημήτρη Κακλαμανάκη να είναι εντελώς μόνος στο κομμάτι του σκοραρίσματος για το Λαύριο.

ΤΡΙΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (39-65)
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και στην τρίτη περίοδο έχοντας 12-14 εντός πεδιάς και το παιχνίδι να παίρνει άλλες διαστάσεις.Το Λαύριο δεν μπορούσε να αντιδράσει παρα μόνο ο Αλέξανδρος Νικολαϊδης ο οποίος σημείωσε 6 πόντους και 2 κλεψίματα.

ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (52-75)
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το Περιστέρι να κατεβάζει στροφές και να παίζει ένα πιο ελεύθερο και…άναρχο μπάσκετ,για το Λαύριο οι 6 από τους 13 πόντους σημειώθηκαν από τον Βουλγαρόπουλο που ήταν ο μόνος θετικός στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Με αυτή την νίκη η ομάδα του Περιστερίου ανέβηκε στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος με ρεκόρ 6-6 και πλέον στρέφεται στην εκτός έδρας αναμέτρηση στις 30/1 απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας ο οποίος έχει ρεκόρ 8-4

Το ρεκόρ του Λαύριου μετά από αυτή την ήττα
διαμορφώνεται στο 5-7 και την επόμενη αγωνιστική (29/1) θα πρέπει να ξεπεράσει το εμπόδιο του ΠΑΟΚ που έχει ρεκόρ 4-7.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΑΓΩΝΑ

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Σάντερς 3 (1), Νικολαϊδης 8 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Σμιθ 4, Μουράτος 2, Αμίνου 2, Πιλάβιος, Γουίλιαμς 6 (1), Κακλαμανάκης 13 (5/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης 5 (1), Σπρίντζιος, Γερομιχαλός 3 (1), Βουλγαρόπουλος 6.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Κόζι 10 (2/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Πέτεγουέι 6 (2), Μωραϊτης 9 (4/4 δίποντα, 6 ασίστ), Γκιέλο 14 (4), Χρυσικόπουλος 6, Κατσίβελης 9 (2), Μπράουν 7 (11 ριμπάουντ), Γκρέι 2, Ζουγρής, Ευσταθιάδης, Χρηστίδης 12 (10 ριμπάουντ), Σταυρακόπουλος.

Από την ομάδα του Περιστερίου ο Δημήτρης Κατσίβελης δήλωσε αποκλειστικά στο μικρόφωνο του <<bwinsportfm>> τα εξής:Τα στοιχεία που μας έδωσαν αυτή τη νίκη ήταν η
συγκέντρωση και η άμυνα,ακολουθήσαμε το πλάνο από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού είχαμε διάρκεια και κρατήσαμε μια πολύ καλή ομάδα όπως είναι το Λαύριο σε χαμηλό παθητικό και έτσι φτάσαμε στη νίκη.Και στην συνέχεια έχουμε εκτός έδρας παιχνίδι με τον Προμηθέα και θέλουμε να συνεχίσουμε τα νικηφόρα αποτελέσματα και θα δουλέψουμε πολύ σκληρά για να πάρουμε την νίκη.

Μετά το τέλος του αγώνα από την πλευρά του Λαυρίου, ο Δημήτρης Κακλαμανάκης ,δήλωσε αποκλειστικά στο μικρόφωνο του <<bwinsportfm>>:Ήταν μια βαριά ήττα δεν θέλαμε σε καμία περίπτωση να χάσουμε και να δείξουμε αυτή την εμφάνιση.Το Περιστέρι μας είχε διαβάσει πολύ καλά και είχαμε πολύ κακή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση.Παρ όλα αυτά το μόνο που συνεχίζουμε να κάνουμε είναι να δουλεύουμε ακόμα πιο σκληρά για να βελτιωθούμε διότι την επόμενη εβδομάδα έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ εντός εδρας.

Ο προπονητής του Λαυρίου Χρήστος Σερέλης δήλωσε αποκλειστικά στο μικρόφωνο του <<bwinsportfm>>:Αυτό που πήγε λάθος είναι ότι το μυαλό μας δεν ήταν στο παιχνίδι.Ήταν καθαρά θέμα νοοτροπίας.Πρέπει να δουλέψουμε πολύ σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού μας,πριν από την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ.