FINA ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΛΛΑΔΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΟΛΟ ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

Δεν τα κατάφερε η Εθνική κόντρα στην Κροατία στην πρεμιέρα του World League

Μία πραγματικά απίθανη τιτανομαχία  έλαβε χώρα το βράδυ της Τετάρτης (20:00) στο Εθνικό Κολυμβητήριο Π. Καπαγέρωφ για την πρώτη αγωνιστική της World League ανδρών, ανάμεσα στην Εθνική Ελλάδος και την Εθνικη ομάδα της Κροατίας, η οποία έβγαλε  νικητές τους Κροάτες με 11-12 . Οι “Γαλανόλευκοι” με τον Δημήτρη Κραβαρίτη στον πάγκο,  που παρατάχθηκαν χωρίς τους Γεννηδουνιά και Γκιουβέτση, ενώ απουσίαζε και ο Θοδωρής Βλάχος λόγω κορωνοϊού, έδωσαν μία γενναία μάχη απέναντι στους Κροάτες παρά τις απουσίες τους.

Η Επίσημη Αγαπημένη μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 6-5, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον αρχηγό της Γιάννη Φουντούλη ο οποίος σημείωσε 3 γκολ στα δύο πρώτα οκτάλεπτα του παιχνιδιού, ενώ ήταν και πρώτος σκόρερ του αγώνα με 4 τέρματα. Σε ένα παιχνίδι που απαιτούσε το υψηλότερο επίπεδο συγκέντρωσης, οι δύο ομάδες είχαν συμμάχους τους, τους τρομερούς τους τερματοφύλακες, τους Μάνο Ζερδεβά και Μάρκο Μπίγιατς οι οποίοι έδειξαν την μεγάλη κλάση τους καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η πολύ καλή τρίτη περίοδος των Κροατών (1-3)  κόστισε στους Έλληνες παίκτες, και εκεί ουσιαστικά χτίστηκε το προβάδισμα της ομάδας του Ίβιτσα Τούτσακ το οποίο και δεν αντιστράφηκε, παρά τις σπουδαίες ελληνικές προσπάθειες.