ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έσπερος Καλλιθέας-ΑΟ Πολιτείας 28-26:Δύσκολη και σημαντική νίκη για τον αήττητο Έσπερο

Για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β κατηγορίας ανδρών χάντμπολ αγωνίστηκαν στο κλειστό γυμναστήριο Έσπερος η ομάδα του Εσπέρου με την ομάδα του ΑΟ Πολιτείας.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του.Στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης, η μια ομάδα διαδέχονταν την άλλη στο σκοράρισμα με το σκορ να είναι 5-6.Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι εξελίχθηκε με αυτόν τον τρόπο και έτσι μετά το πρώτο τριαντάλεπτο η ομάδα του ΑΟ Πολιτείας προηγούνταν με 13-14 του τοπικού Εσπέρου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, με την φιλοξενούμενη ομάδα να έχει το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα όπου το σκορ ήταν 22-24.Από εκείνο το σημείο και μετά ο Έσπερος, κατάφερε με εξαιρετική άμυνα να προηγηθεί με 26-24, ενώ έμεναν πέντε λεπτά για το φινάλε.Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το κουράγιο και ισοφάρισαν σε 26-26 2 λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Έσπερος με δύο γκολ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε και πήρε τη νίκη.Έτσι περέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα με 4 νίκες και 1 ισοπαλία.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 7-8, 8-12, 10-13, 13-14(ημχ), 16-16, 16-19, 20-22, 22-24, 26-24, 28-26

Έσπερος Καλλιθέας (Σειντής):Αντωνιάδης, Κωτσονάρος (8), Πανταζής (3), Γυθούας (2), Παναγόπουλος, Ταυρόπουλος, Πολύμερος, Καυκουλάς (6), Παπάζογλου, Μάνθο, Τσέλιος, Μπλάτσος (9), Δελαπόρτας, Αρβανιτίδης, Τυμπάνογλου.

ΑΟ Πολιτείας (Διαμαντόπουλος): Θεωδόρου, Τηνιακός (1), Ρουμελιώτης (3), Στεφανίτσης (10), Μουρελάτος (4), Κετιμές (4), Ζέρβας, Κατρής (3), Δουνάκης, Κωνσταντέλλος (1), Τερλεμές, Ξηρός, Βασιλείου

Διαιτητές: Σπηλιωτάκος, Δαμάσκος.