ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΑΙΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 0-3:Πάρτι στη Σαλαμίνα πριν το ντέρμπι

Άνετα επικράτησε ο Εθνικός επί του Αίαντα Σαλαμίνας στο Δημοτικό Γήπεδο Αμπελακίων για την 8η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ’Εθνικής.Ο Εθνικός κυριάρχησε από νωρίς στο παιχνίδι αφού προηγήθηκε με το Βραζιλιάνο σταρ της ομάδας Φερναντίνιο να σκοράρει έπειτα από σέντρα του Ζωγραφάκη μόλις στο 11′.Μετά το γκολ είχαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες,αλλά λίγο πριν το ημίχρονο μίλησε η ποιότητα του Σάμιου ο οποίος ευστόχησε σε τετ α τετ και πέτυχε το 0-2.Ο Εθνικός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραρε πάλι με το Σάμιο στο 54 από σέντρα του Θέου.Από εκείνη τη στιγμή και έπειτα ο Εθνικός έκανε διαχείριση ενόψει του μεγάλου αγώνα με την Προοδευτική στους Αγίους Αναργύρους την Κυριακή και ο Αίαντας μάταια έψαχνε το γκολ της τιμής.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΙΑΣ:Μανωλικίδης,Μπέκος,Λιάτος,Λεσάι,Μπανούσης,Κατίδης,Λέκκας,Στεφάνοβιτς,Μεζίνι,Σαρηγιάννης(Παλούκης 79′),Ζότο

Εθνικός:Μουζάκης,Νταούλιας(Παπαγεωργίου 69′),Ζωγραφάκης,Νικολόπουλος,Παντελίδης,Ντάφλας,Φερναντίνιο,Μπελέρης(Λύγκος 69′),Σάμιος,Θέος(Λιάκος 62′-Δώδας 88′),Κώστας(Χαρίτος 69′)

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Παρότι ο διαιτητής που ορίστηκε είχε ξανασφυρίξει πρόσφατα τον Εθνικό στο παιχνίδι στην Ελευσίνα,όπου οι Πειραιώτες είχαν έντονα παράπονα,διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι.Σφύριζε όποτε έπρεπε και έβγαλε μόλις δύο κάρτες.Μία στο Λεσάι στο 47′ και μία στο Λιάκο στο 73′.