Β ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΑΕΝΚ- ΝΕΟΛ 85-64: Ο παλιός είναι αλλιώς

Μεγάλη νίκη σημείωσε η Α.Ε.Ν.Κηφισιάς απέναντι στο Ν.Ε.Ο Ληξουρίου με 85-64 για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’Εθνικής κατηγορίας. Οι Κεφαλλονίτες ήρθαν στο κλειστό Δημήτριος Βικέλας με ένα σερί 3 νικών, η τοπική ομάδα όμως των βορείων προαστίων τους υποχρέωσε να φύγουν με σκυμμένο το κεφάλι. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Στέφανου Λαδικού ο εξαιρετικός γι ακόμα μια φορά Ανδρέας Χατζηνικόλας, αλλά την παράσταση έκλεψε ο 43χρονος πιστός στρατιώτης Φίλιππος Μοσχοβίτης.

Ο Αγώνας

Ορμώμενη από τον κόσμο της στις εξέδρες, η Νέα Κηφισιά μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι και με καταιγισμό τριπόντων από τους Χατζηνικόλα και Μακρυγιάννη έφυγε από πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ. Η ομάδα από το Ληξούρι, αντίθετα, δυσκολευόταν πολύ να βρει σκορ από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με σκορ 22-14 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΝΕΟΛ ανέβασε την απόδοση του επιθετικά με “αιχμή του δόρατος” τον Βαβάτσικο, όμως συνέχισε να μη βρίσκει λύσεις αμυντικά, με τον Φίλιππο Μοσχοβίτη, στα 43 του, να αποτελεί μια “όαση” στο γήπεδο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με διψήφιο προβάδισμα για την ομάδα των βορείων προαστίων (44-33).

Στο δεύτερο μέρος άπαντες περίμεναν το ΝΕΟΛ να βγάλει αντίδραση, όμως το κρεσέντο της Νέας Κηφισιάς συνεχίστηκε, με τον Μανούσο να μπαίνει κι αυτός στο χορό με αλλεπάλληλα καλάθια κοντά στο καλάθι. Για την ομάδα του Γιάννη Τζουγανάτου, μοναδικός διασωθέντας υπήρξε ο Γιάννης Βαβάτσικος, που “κατέθεσε και τη ψυχή του” στο γήπεδο προσπαθώντας να μειώσει το σκορ. Παρόλα αυτά, το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα της Νέας Κηφισιάς να παίρνει το μεγαλύτερό της προβάδισμα το παιχνίδι (65-48).

Στην τελευταία περίοδο, με ηγέτη και πάλι τον Βαβάτσικο και κάποια κρίσιμα σουτ του Λαμπρόπουλου, ο ΝΕΟΛ έδειξε πυγμή και έριξε τη διαφορά στους 9 πόντους, ανεβάζοντας τη πίεση. Εκεί όμως μίλησε η εμπειρία του Φίλιππου Μοσχοβίτη, ο οποίος με δυο μεγάλα σουτ ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 13, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς. Το σκορ τελικά πήρε διαστάσεις θριάμβου (85-64) για την ομάδα από τις Αδάμες, που πήρε μια πολύτιμη νίκη απέναντι σε έναν πολύ δυνατό φέτος ΝΕΟΛ.

Πολύ όμορφες εικόνες διαδραματίστηκαν και μετά το τέλος του ματς, όταν οι παίκτες και το τεχνικό τιμ της Κηφισιάς πλησίασαν τις εξέδρες και πανηγύρισαν με τους φίλους της ομάδας.

Δεκάλεπτα: 22-14, 44-33, 65-48, 85-64

Α.Ε.Ν.Κ. (Λαδικός): Ιωάννου 3(1), Μοσχοβίτης 13(1), Μακρυγιάννης 9(3), Στεργίου 2, Χαρταβέλλας, Πετροδημόπουλος 12(1), Μανούσος 14, Χατζηνικόλας 25(2), Κουκάκης 2, Μιχαλάκης 2, Καρακώστας 2, Κασούρης 1

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 3(1), Χονδρογιάννης 7(1), Παππάς 8(1), Νιφόρας 7, Συνοδινός, Λσμπρόπουλος 5(1), Κασπίρης, Μαρούλης 2, Τρυφωνόπουλος 5, Βαβάτσικος 21(2), Ματσούκης 6(1).