Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΙΓΚ

Λαύριο-Παναθηναϊκός 94-89: Κέρδισε ο καλύτερος!!

Το Λαύριο άφησε πίσω του την κακή εμφάνιση της Πέμπτης και κατάφερε να νικήσει τον Παναθηναϊκό με 94-89 στην παράταση φέρνοντας την σειρά στα ίσα της, κάνοντας το 1-1. Από την άλλη οι “πράσινοι” μπήκαν στο παιχνίδι ζαλισμένοι κάτι που τους στοίχισε, καθώς έχασαν την δυνατότητα να κάνουν το 2-0, με την σειρά πλέον να πηγαίνει σίγουρα στα 4 παιχνίδια.

Το ματς:

Εντελώς διαφορετικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους (σχετικά με το πρώτο παιχνίδι όπου έχαναν 15-0), οι οποίοι με τους Κάρτερ (που ήταν άποντος στο Game 1) Γερομιχαλό και Μουράτο έδωσαν διαφορά +10 στο 3′ (15-5). Η διαφορά για τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη έφτασε και τους +13 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (28-18). Το Λαύριο στο διάστημα αυτό είχε 5/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 6/7 βολές σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που είχε 5/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 8/12 βολές.

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου οι παίκτες του Οντέτ Κάτας κατάφεραν να μετατρέψουν με ένα σερί 11-0 το 30-20 σε 30-31 στο 13′, χάρις στους Μπρέι, Μήτογλου και Χεζόνια. Το Λαύριο ωστόσο με τους Μουράτο, Ντείβις, Κάρτερ και Γερομιχαλό πήρε ξανά το προβάδισμα και έκλεισε με 41-40 το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +5 (43-48 στο 23′). Το Λαύριο επέτρεψε και ισοφάρισε για το 51-51 (26′), όμως οι ‘πράσινοι’ έκαναν ένα νέο σερί 10-0 και προηγήθηκαν 51-61. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε 56-63 με τον Παναθηναϊκό να έχει 16/27 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 13/19 βολές ενώ το Λαύριο είχε 9/26 δίποντα, 9/23 τρίποντα και 11/13 βολές.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με ένα 18-7 μπήκε ξανά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 69-68 (6:39). Ο Ντιαλό που βρήκε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο έφερε την ομάδα του στο +3 (78-75) δύο λεπτά πριν το τέλος.  Στη συνέχεια ο Χεζόνια με 6 προσωπικούς του πόντους διαμόρφωσε το 78-81 (+3) στα 18″, ωστόσο ο Κάρτερ με ένα τρίποντο στα 8″ έκανε το 81-81 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Λαύριο με τους Κόζι και Μουράτο οδήγησαν τους γηπεδούχους στο +4 (91-87) 1:27 πριν το τέλος, σε αντίθεση με του φιλοξενούμενους που είχαν συνεχόμενα άστοχα σουτ και δεν κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι. Έτσι οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη, πήραν την νίκη με 94-89 και έκαναν το 1-1 στη σειρά των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81 και 94-89 (παράταση)

Επιμέλεια: Καμζέλα Κατερίνα