Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ

Λιθουανία: Στα ημιτελικά με 100αρα η Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις κέρδισε και δεύτερη φορά την Πίενο αυτή τη φορά με σκορ 100-81 και προκρίθηκε στα ημιτελικά των play-offs της LKL.

Ενα ξέσπασμα στην 3η περίοδο (27-13) ήταν αρκετό για την Ζαλγκίρις για να πάρει προβάδισμα και τελικά να επικρατήσει με 100-81 στην Πιένο κάνοντας το 2-0 στην σειρά των προημιτελικών και παίρνοντας την μεγάλη πρόκριση στους 4 της LKL. Εκεί θα περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Γιουβέντους – Πριενάι. Ο Νάιτζελ Χέις μέτρησε 23 πόντους (4/5 δίπ., 3/7 τρίπ., 4 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλεψ., 2 λάθη) και ο Λούκας Λεκαβίτσιους πρόσθεσε 19 με 2/4 τρίποντα.

Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ, η οποία κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ (37-27) – έβαλε 20 πόντους από τη 2η ευκαιρία και 15 από τα λάθη της αντιπάλου – πήρε την τρίτη περίοδο με διαφορά 14 πόντων (27-13) καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 24-30, 49-47, 62-74, 81-100.